• ضرورت اصلاح طرح تفصیلی توسعه شهری گلدشت - محمد واحدی

  ضرورت اصلاح طرح تفصیلی توسعه شهری گلدشت - محمد واحدی

  نظام مدیریت شهری دارای پارادایم ها و رهیافت های علمی گوناگونی است که پایه و اساس تمامی آن ها، توسعه پایدار شهری است. در توسعه پایدار، اهداف باید در سه جنبه به شرح ذیل در نظر گرفته شود.

 • پیروزی با ۶+۱۴ گل - علی ربیعی

  پیروزی با ۶+۱۴ گل - علی ربیعی

  همنشینی مهربانانه دختران با ظواهر و پوشش‌های متفاوت، قاب‌های ماندگاری خلق کرد. زنان و دختران ایرانی با حضور آرام، منظم، شاد، پرهیجان، امن، برابر و متین خودشان دو گل دیگر هم به دو دروازه زدند.

 • بازنگری و اصلاح قانون تجارت یا تغییر آن - عباس آرگون

  بازنگری و اصلاح قانون تجارت یا تغییر آن - عباس آرگون

  به منظور راهبری بهتر و حل و فصل مسائل تجاری کشور، لازم است ضمن توقف فرآیند تصویب اصلاح قانون تجارت در مجلس، برای تدوین یک قانون تجارت مترقی و با کیفیت، نیازمند بهره‌مندی از نظرات خبرگان و ذی‌نفعان هستیم.

 • تحریمها عامل افزایش ریسک مبادلات بین المللی - افروز بهرامی

  تحریمها عامل افزایش ریسک مبادلات بین المللی - افروز بهرامی

  تشدید تنش ها در سطح منطقه و جهان، وضع تعرفه های ناگهانی، محدودیتهای وارداتی یا تغییر سایر سیاستهای تجاری، بروز جنگ یا حالت جنگی، وضع و اعمال تحریمهای یک جانبه یا چندجانبه، ریسکهای مربوط به تبدیل ناپذیری یا انتقال ارز، مصادره اموال یا دارائی ها در کشور مقصد تجارت یا سرمایه گذاری و بسیاری ریسکهای سیاسی دیگر منجر به افزایش پیش بینی ناپذیری سناریوهای تجارت خارجی شده است.

 • بیش فعالی یا نبوغ - دکتر اعظم براتی

  بیش فعالی یا نبوغ - دکتر اعظم براتی

  کودکم حواس پرتی داره.تحرک زیادی داره . عجوله . حاضرجوابه. به درسهاش توجه نمی کنه. فکر کنم بیش فعال باشه . یه قرصی شربتی چیزی بدید تا آروم بشینه و تمرکز کنه سر درس و مشقش .

 • خانه تکانی اسفند ماهی نظام - علی ربیعی

  خانه تکانی اسفند ماهی نظام - علی ربیعی

  در داستان‌ها یا سریال‌هایی که این روزها برای «اتم» سرهم‌بندی می‌شود هیچ اشاره معناداری به نقش صهیونیسم و لابی پرقدرت اسرائیل در برجام ستیزی وجود ندارد.

 • صادرات در شرایط تحریم – افروز بهرامی

  صادرات در شرایط تحریم – افروز بهرامی

  صادرات به ۱۵ کشور همسایه یکی از راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی در شرایط فعلی تحریم است که با هماهنگی ارکان سیاستگذار در حوزه تجارت و فعالان اقتصادی و اتخاذ استراتژی‌های مناسب و سیاست‌های کارآمد صادراتی می‌توان با وجود محدودیت‌های شرایط تحریمی نسبت به توسعه صادرات کالا و خدمات اقدام کرد.

 • غرامتی که پرداخت نشد- محمد رضا فخاری

  غرامتی که پرداخت نشد- محمد رضا فخاری

  در امتداد رود ارس و در نقطه صفر مرزی ایران و نخجوان درست در مقابل پل فلزی راه آهن با دیدن مزار سه مرزبان ایرانی می‌توانید نشان دیگری از غیرت و شجاعت جوانان ایران را ببینید.

 • چرا شکل حمایت از تولید باید بازنگری شود؟ - مجیدرضا حریری

  چرا شکل حمایت از تولید باید بازنگری شود؟ - مجیدرضا حریری

  به نظر می‌رسد بالاخره ابزارهای مدیریتی برای مهار نوسان بازار به درستی مورد استفاده قرار گرفته و بازار ارز با آرامشی نسبی روبه‌رو است که این وضعیت می‌تواند در تزریق آرامش به دیگر بازارها نیز موثر واقع شود.

 • خبرنگار، آن جان بیدار- افروز بهرامی

  خبرنگار، آن جان بیدار- افروز بهرامی

  رئیس هیات مدیره ومدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران ضمن تبریک و گرامیداشت روز خبرنگار در یادداشتی بر این موضوع تاکید کرد که رسانه ی راستین خبری و خبرنگار حقیقی، کارفرمایی به غیراز مردم و هدفی جز پاسداری از منافع عمومی نمی شناسد.

 • فاجعه مزار شریف از ابتدا تا انتها – رئوف پیشدار

  برگهایی از دفتر خاطرات یک خبرنگار

  فاجعه مزار شریف از ابتدا تا انتها – رئوف پیشدار

  پریروز : روزهاست که جنگ در افغانستان شدت یافته است. من به عنوان خبرنگار ایرنا در شرق آسیای مرکزی ازجمله ماموریت دارم که اخبار تحولات افغانستان در شمال این کشور را پوشش دهم . خبرنگار ما در مزار شریف "محمود صارمی " چند روزی است که برای درمان بیماری اش به ایران رفته است و ایرنا در افغانستان عملا خبرنگاری ندارد.

 • "راهبرد فشار حداکثری" با تحریم ظریف متوقف شد

  "راهبرد فشار حداکثری" با تحریم ظریف متوقف شد

  دبیر شورای عالی امنیت ملی نوشت : "راهبرد فشار حداکثری" با تحریم ظریف در " ایستگاه ناکامی" متوقف شد.

 • دیپلماسی ایرانی یا صلح رومی - محمد رضا فخاری

  دیپلماسی ایرانی یا صلح رومی - محمد رضا فخاری

  فردا اول ماه اگوست میلادی است نام این ماه برگرفته از نام « ژولیوس آگوستوس » اولین امپراطور روم است اقدامات سیاسی و اجتماعی او به حدی برای روم اهمیت داشت که نامش بر ششمین ماه تقویم رومی (آگوست) گذاشته شد و تاکنون هم این نام بر تقویم میلادی مانده است.

 • آخرین وضعیت اینستکس -افروز بهرامی

  آخرین وضعیت اینستکس -افروز بهرامی

  ‎آینده اینستکس بستگی به پیشنهادات و تصمیمات اروپا در روزهای آتی خواهد داشت و در صورتی که اروپا امکان ورود ارز به اینستکس برای تامین مالی واردات ایران را فراهم کند این ساختار فعال خواهد شد در غیر اینصورت نفع خاصی برای ایران نخواهد داشت.

 • اقتصاد مقاومتی راهبرد عبور از تحریم - محمدرضا فخاری

  اقتصاد مقاومتی راهبرد عبور از تحریم - محمدرضا فخاری

  وقتی حدود ده سال پیش برای اولین بار موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح شد بدلیل همزمانی با بحران مالی اروپا و سیاست ریاضت اقتصادی در تعدادی از کشورهای اروپایی، ابتدا در برخی محافل، اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی که منجر به کاهش یا حذف ارائه برخی خدمات و مزایای عمومی بود تعبیر شد، اما خیلی زود مشخص شد که اقتصاد مقاومتی اهداف راهبردی بلندتری برای دستیابی همه جانبه به پیشرفت اقتصادی دنبال می‌کند.

 • بخش خدمات، اکسیر احیای اقتصاد کشور- مهدی وکیل­ پور

  بخش خدمات، اکسیر احیای اقتصاد کشور- مهدی وکیل­ پور

  اکنون تحریم های ظالمانه بخش های مهمی از اقتصاد کشور ما را مورد هدف قرار داده است، کارشناسان اداره و اقتصاد کشور به دنبال چاره جویی های لازم هستند، تا آسیب تحریم ها به کشور را به حداقل برسانند. راهکاری که مقام معظم رهبری به آن تاکید دارد، تقویت بنیه‌ های ضعیف تولید در کشور است. برای اجرای این راهکار امروزه میان مسئولان و کارشناسان کشور راهبردهای متفاوتی اتخاذ شده است و تفاسیر متفاوتی از تقویت تولید ملی وجود دارد.

 • سال رونق تولید و روز صنعت و معدن – افروز بهرامی

  سال رونق تولید و روز صنعت و معدن – افروز بهرامی

  ایران به عنوان یکی از غنی ترین کشورهای جهان از نظر منابع طبیعی شناخته می­شود. به نحوی که علاوه بر اینکه جزو ۵ کشور اول از نظر منابع گازی و نفتی محسوب می­شود، تقریبا ماده معدنی در جهان نیست که در ایران موجود نباشد. در کنار آن، از نظر سرمایه انسانی نیز ایران جزء یکی از کشورهای غنی دنیا بوده و با جمعیت زیاد و سرمایه­گذاری­های عظیم کشور در حوزه آموزش، میانگین سطح تحصیلات و همچنین دستاوردهای علمی ایرانیان روز به روز در حال پیشرفت است.

 • تفاوت پاسخ رهبرانقلاب به دو رییس جمهور امریکا

  تفاوت پاسخ رهبرانقلاب به دو رییس جمهور امریکا

  دبیر شورای عالی امنیت ملی دریادداشتی نوشت: رهبرمعظم انقلاب در دیدار ماه مبارک رمضان با کارگزاران نظام از ارسال نامه اوباما رییس جمهور سابق امریکا به ایشان و "ارایه پاسخ" به وی خبر دادند، اما درملاقات نخست وزیر ژاپن تاکید کردند:"ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم".

 • نقدها و فرصتهای استفاده از یک مصاحبه ** رضا اردکانیان

  نقدها و فرصتهای استفاده از یک مصاحبه ** رضا اردکانیان

  مصاحبه‌ها و متن‌ها فرصتی برای گفت‌وگو هستند، حتی اگر نسخه ناقص و نادقیقی از آنها، در معرض سو تعبیرها و حتی بداخلاقی‌هایی نظیر تاختن بر زندگی خصوصی و نسبت‌های ناروا به گوینده سخن قرار گیرد.

 • سه اولویت‌ کوتاه‌ مدت سیاست‌گذاری - حمید آذرمند

  سه اولویت‌ کوتاه‌ مدت سیاست‌گذاری - حمید آذرمند

  ​در سال جاری، بجا است که دولت بیش از هر اولویت دیگر دغدغه این سه مساله را داشته باشد: اول آنکه مانع از تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی و افزایش بیکاری و فقر شود، دوم آنکه مانع از شکل‌گیری یک تورم غیرقابل مهار شود و سوم آنکه در شرایط دشوار اقتصادی مانع از آسیب‌دیدن اقشار محروم جامعه شود. بنابراین در یک افق کوتاه‌مدت، اولویت‌های سیاست‌گذاری اقتصادی بر سه محور استوار است.

 • تحریم؛ فرصتی تاریخی برای رهایی از اقتصاد نفتی -محمدرضا طلاجوران

  تحریم؛ فرصتی تاریخی برای رهایی از اقتصاد نفتی -محمدرضا طلاجوران

  سرانجام رژیم آمریکا بعد از ماه‌ها جنگ روانی و فشار شدید بر خریداران نفت ایران با هدف به صفر رساندن فروش نفت کشورمان و فلج کردن اقتصاد ایران معافیت شش ماهه هشت کشور مستثنی شده از تحریم‌های نفتی را لغو و این کشورها را نیز به لیست ممنوعه خریداران نفت ایران اضافه کرد.

 • مسیر اقتصاد مولد از رونق تولید می گذرد

  مسیر اقتصاد مولد از رونق تولید می گذرد

  آنچه بیش از هر چیزی در اقتصاد ایران به عنوان پیش نیاز تلقی می شود ، استقلال اقتصادی از طریق تولید با بهره وری بالا و راه اندازی چرخه تولید است که به نظر می رسد در سال های اخیر سرعت چرخ دنده های تولید بیشتر شده اما این حرکت باید با سرعت بیشتری ادامه یابد.

 • ملزومات رونق تولید- محمدرضا تابش

  ملزومات رونق تولید- محمدرضا تابش

  انتخاب «رونق تولید» به عنوان شعار سال توجه به ضرورتی است که اهتمام به آن آثار و پیامدهای بسیار مثبتی نه تنها از جنبه اقتصادی، بلکه اجتماعی و حتی فرهنگی و سیاسی دارد و البته عملی کردن آن نیز مستلزم حمایت و پشتیبانی و تحرک در همه این عرصه‌هاست.

 • سال نو و کار نو- محمدجواد آذری جهرمی

  سال نو و کار نو- محمدجواد آذری جهرمی

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: هموطنان؛ نوروزتان مبارک، دست‌هایتان لبریز از شکوفه و لب‌هایتان همواره پرخنده باد.

 • جایگاه اتاق‌های بازرگانی و الزامات آن - یحیی آل‌اسحق

  جایگاه اتاق‌های بازرگانی و الزامات آن - یحیی آل‌اسحق

  ​مدتی است که از جانب بعضی از دوستان و همچنین خبرنگاران رسانه‌ها در رابطه با اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی و جایگاه آنها در نظام جمهوری اسلامی ایران و وظایف و مسوولیت‌ها به ویژه در شرایط کنونی کشور با توجه به تهدیدات داخلی و خارجی بخش اقتصادی و همچنین در رابطه با انتخابات اخیر اتاق‌ها مورد سوال قرار می‌گیرم.

 • حاکمیت قانون و گزاره‌های متعارض -دکتر عباس آخوندی

  حاکمیت قانون و گزاره‌های متعارض -دکتر عباس آخوندی

  همگان وقوف دارند شرایط ایران در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی بسیار خطیر است. پرسش بنیادین این است، چرا در چنین وضعی قرار گرفته و چرا چشم‌انداز روشنی برای خروج از تنگنا روبه‌رویمان نمی‌بینیم؟ روبه‌رو شدن ملت‌ها با موقعیت‌های پرمخاطره پدیده نادری نیست. جوامع مختلف از جمله ایران آن را در زندگی تاریخی خود آزموده‌اند، فراز و فرودها دیده‌اند و راهکارهای متفاوتی را تجربه کرده‌اند.

 • خطر ابرتورم وجود دارد؟ - دکتر تیمور رحمانی

  خطر ابرتورم وجود دارد؟ - دکتر تیمور رحمانی

  ​اقتصاد ایران طی ماه‌های اخیر وارد دوره‌ای از تورم‌های نقطه‌به‌نقطه بالا و در حال افزایش شده است؛ به‌گونه‌ای‌که نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه مصرف‌کننده در مهرماه۹۷ به حدود ۳۶ درصد رسید. روند افزایشی این نرخ(با توجه به اینکه نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه تولیدکننده به‌عنوان پیش‌نگر تورم مدت‌ها است روند صعودی گرفته است) مشخص می‌کند متوسط نرخ تورم سال‌۹۷ می‌تواند عدد قابل‌توجهی باشد و این موضوع بر کسی پوشیده نیست.

 • درباره لایحه جدید قانون مطبوعات - حسین انتظامی

  درباره لایحه جدید قانون مطبوعات - حسین انتظامی

  لایحه «قانون مطبوعات و خبرگزاری ها» در 118 ماده تا چند روز دیگر به مجلس تقدیم می شود. این لایحه حاصل حدود سه سال کار در دو کمیسیون فرهنگی و لوایح دولت بوده است و در فرآیند تدوین و بررسی آن نمایندگانی از رسانه ها در کمیسیون فرعی نیز حضور داشته اند .

 • کانال مالی اروپا پیمان پولی دوجانبه است

  کانال مالی اروپا پیمان پولی دوجانبه است

  رییس کل بانک مرکزی نوشت: کانال مالی اروپا کارکرد نوعی پیمان پولی دوجانبه میان ایران و اتحادیه اروپا را ایفا خواهد کرد. هر دو طرف بر تسریع در عملیاتی شدن این فرایند تاکید دارند.

 • سه اشتباه استراتژیک، سه استراتژی خروج - عباس آخوندی

  سه اشتباه استراتژیک، سه استراتژی خروج - عباس آخوندی

  تنگنای ارزی و تورم فزاینده ناشی از عدم قطعیت در فضای سیاسی و اقتصادی ایران عرصه را بر همه تنگ کرده و چون راهِ چاره پیدا نیست، موجب سردرگمی و بدگمانی کم‌سابقه در سطح سیاست‌گذاران و مردم شده‌است.