کد خبر: 1118
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶
روحانی

رییس جمهوری گفت: سخنم همین یک کلمه است که به فکر مردم باشیم و بالاتر از نوکری ملت نداریم، برای خدمت به مردم تلاش کنیم و به آنان احترام بگذاریم.

به گزارش  فی نیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید افزود:باید باورمان شود بالاتر از نوکری ملت نداریم، ما بالاتر از این نیستیم که خادم و نوکری برای مردم هستیم و اگر کسی خود را بالاتر از خادمی می داند پس معنای حکومت اسلامی و حتی مفهوم مردم سالاری دینی را هم لمس و حس نکرده است.

وی افزود: اگر کارمند و مدیر زیر دست شما به مردم احترام کافی نمی کند و ادب لازم را به خرج نمی دهد، او نمی تواند به عنوان صاحب آن صندلی و میز باشد و غاصب است.

رییس جمهوری با انتقاد از روش های گزینش در کشور خاطرنشان کرد: چقدر ما «سین - جیم» کنیم، غسل و وضو می پرسیم که ربطی به گزینش ندارد، از آبا و اجداد و همسایگان و از محل کار وی می پرسیم اما یک کلمه نمی پرسیم آیا متعهد به خدمت به هستید و آیا وظیفه خود را خدمت به مردم می دانید یا خیر.

روحانی یادآور شد: تمام افرادی که در جمهوری اسلامی ایران مدیریت می کنند، در انقلاب بزرگ شدند، اول انقلاب همه آنها جوان و نوجوان بودند، در جمهوری اسلامی تربیت شدند، از چند گزینش آنها را عبور دادیم و چه تعداد پرونده برای آنان درست کردیم؟

وی تصریح کرد: اساس این است، اگر از سال 58 که اولین سال بعد از پیروزی انقلاب است، اگر رفتار ما با مردم بهتر شده، پس مسیر این انقلاب درست است، اگر رفتار ما بدتر شده پس مسیر این انقلاب نادرست است.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: نفهمیدیم انقلاب یعنی چه، اساس این انقلاب احترام به مردم و حل مشکل آنان است، اگر دولت درجلسات خود، آیین نامه ای را وضع کند که گره ای را باز کند و اگر این 20 خوان را امسال به 10 خوان کاهش دادیم و گرفتاری مردم را نصف کردیم، معلوم می شود چهلمین سال انقلاب را فهمیده ایم.

روحانی ادامه داد: اگر این 20 گره را به 21 گره افزایش دادیم، معلوم می شود راست نمی گوییم، ما در مسیر انقلاب نیستیم، اساس حکومت بعد از رضای خدا، رضای خلق است.

وی تاکید کرد : اگر مردم از ما راضی بودند، اگر ما در نظرسنجی فهمیدیم که آنان امسال نسبت به سال گذشته، از حکومت، حاکمان، دولت، مدیران، مسئولین به خاطر اخلاق و رفتار، ادب آنها راضی تر شدند، پس ما موفق هستیم.

رییس جمهوری با بیان این که ما دشمن و بدخواه داریم، گفت: در منطقه و جهان، ابرقدرت ها بدخواه داریم ، باید به فکر آن هم باشیم اما نباید خیلی فکر خود را به آن مشغول کنیم.

وی تصریح کرد: ما باید خودمان را اصلاح کنیم، اساس خودمان هستیم.

روحانی ادامه داد: مشکل آب موردی نیست که قابل حل نباشد. درباره هر مشکلی باید فکر ،همکاری و تلاش شود و در کنار آن از مردم خواسته شود.

وی تاکید کرد: در هرکاری بخواهیم انجام دهیم اگر مردم را قانع کرده نه تهدید، آنها را همراه خود کنیم و آنها از ما پشتیبانی کنند، ما موفق می شویم. در ارز، صادرات غیر نفتی، توطئه های دشمن، اشتغال با پشتیبانی مردم موفق می شویم یعنی باید آنان را همراه کنیم. باید برای آنها توضیح دهیم که بدانند مشکل ما کجا است؟

وی گفت: اگر مردم مشکل ما را درست لمس نکنند و اگر دیگران بیایند راه انحرافی پیش پای مردم بگذارند می توانند آنها را تحریک کنند، چرا که مردم اطلاع کافی ندارند و آن مدیر توضیح کافی را نداده است، برنامه آینده را نمی بیند و مشکل فعلی را می بیند، ناراحت می شود و ممکن به خیابان برود و داد بزند که همه اینها سر جای خودش.

رییس جمهوری از این که دولتمردان با مردم کم حرف می زنند ، انتقاد کرد و یادآور شد: مدیران دولتی ما روزه سکوت گرفته اند، نمی دانم چه کسی به آنها گفته است و از چه چیز می ترسند.

روحانی تاکید کرد: هرکس در هر پست دولتی و هر رده مدیریتی است باید بداند او طبق قانون اساسی و وظیفه شرعی دارای توانمندی و قدرت بالا است و باید به وظیفه خود عمل کند و اگر می ترسد و نمی تواند و از اخم این و آن هراس دارد، کنار برود.

وی ادامه داد: واجب نیست صندلی که اشغال کرده تا پایان چهار سال آن را بچسبد. اگر به وظیفه قانونی خود می تواند عمل کند و اگر می داند که او وزیر، استاندار، مدیرکل ، فرماندار است، دارای اختیارات بوده و از اختیارت خود باید استفاده کند.

رییس جمهوری افزود: کسی که از وظیفه قانونی خود به خاطر تلفن یک نفر که هرکس می خواهد باشد، با اخم یک نفر که هرکس می خواهد باشد، می ترسد و عقب نشینی می کند او حق ندارد این صندلی را نگه دارد بر او حرام است، رها کندو کنار برود.

روحانی با تاکید بر این که ما در صندلی وظیفه و قانون نشسته ایم، یادآور شد: قانون اساسی به ما اختیارات داده است. بالاترین قدرت در کشور قدرت اجرایی و بالاترین بار مسئولیت بر دوش بخش اجرایی است. قدرت را هم قانون اساسی به او داده است.

وی ادامه داد: محکم و قاطع باید راه خودمان را برویم. هیچ دستگاه نظارتی حق ندارد در مدیریت دخالت کند. دستگاه نظارتی حق ورود در کار اجرایی ندارد. اگر نظری دارد می خواهد آن را ارایه کند،اشکالی ندارد.

رییس جمهوری خطاب به دستگاه های نظارتی تاکید کرد: تو دستگاه نظارتی هستی اگر تخلفی دیدی باید بر مبنای قانون و نه بر مبنای عقل ناقص عمل کنی. عقل ناقص تو که مبنا نیست آقای دستگاه نظارتی. در چهارچوب قانون باید حرف بزنی.

روحانی خطاب به مدیران دستگاه های دولتی همچنین گفت: به برخی از نامه ها و تهدیدات اعتنا نکنید اگر می ترسید به آنها جواب دهید برای من بفرستید تا من پاسخ دهم.

وی یادآور شد: دستگاه اجرایی اگر احساس قدرت نکند و اگر نداند دارای اختیارات است، صبح که سرکار می آید ، یکی به او پیامک می زند، دیگری به او زنگ می زند و تهدیدش می کند آن یکی با نگاه دیگری، این اداره کشور نمی شود. ما مسئول هستیم باید کشور را اداره کنیم.

رییس قوه مجریه با بیان این که بار اصلی کشور بر دوش ما است، اظهار داشت: بقیه کنار گود هستند. بقیه نکاتی می گویند و پیشنهادی می کنند آنها کنار گود هستند و نمی دانند چه خبر است ما در گود هستیم. بار بر دوش ما است ما باید به خوبی این بار را به مقصد برسانیم. هر کس اگر محاسبات دیگری دارد و می گوید 10 سال، 20 سال دیگر به کجا برسیم از دولت دوازدهم بیرون برود . برود همان جاهایی که بعد از پنج - 6 سال می خواهد برود از همین حالا همان جا بود.

روحانی خاطرنشان کرد: ما رسالت سنگینی بر دوش داریم و این رسالت را باید به خوبی انجام دهیم و بدانیم بدون حمایت و اقناع مردم پیش نمی رویم شما باید مردم را با بیان درست کارشناسی و منطقی خود قانع کنید و مردم احساس کنند (این حرف شما)درست است.

وی یادآور شد: ما می گوییم آب کم است این که گفتن ندارد، مردم بهتر از ما می دانند، آب کم است فکر می کنیم ما دولتی هستم باران را تشخیص می دهیم، این را همه می فهمند که باران نیامده است و خشکسالی را قبل از من و شما کشاورز می داند و بهتر از همه لمس می کنند.

روحانی یادآور شد: درست است که ما مشکل آب داریم. دولت در جایگاهی نیست که به مردم بگوید خشکسالی داریم، دولت باید برنامه بدهد .نصیحت هم کار شما نیست، علما، ائمه جمعه خیلی ها بلدند که نصیحت کنند، شما نمی خواهد منبر بروید شما مدیر اجرایی هستید دولت باید برنامه ریزی کند.

وی تاکید کرد: اطلاعات را باید به مردم بدهیم و از مردم هم بخواهیم ولی توقع آنها از دستگاه اجرایی و دولت نصیحت و موعظه نیست.

رییس جمهوری همچنین گفت:در مساله فساد هم می گوییم، فساد هست. آیه و روایت را علما می خوانند ما به عنوان دولت باید برنامه ریزی کنیم که فساد ایجاد نشود یا کم شود ؛ مثل دولت الکترونیک اگر شما دولت الکترونیک را سریع تر راه اندازی کردید در آن شرایط فساد کم می شود.

روحانی در ادامه به شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است اشاره کرد و یادآور شد: سال کالای ایرانی مثل همان حرف هایی است که قبلا زدم، این که رهبر معظم انقلاب بفرمایند حمایت از کالای ایرانی بعد ما هم همین را بگوییم سال حمایت از کالای ایرانی، روی دیوار بنویسیم سال حمایت از کالای ایران در حالی که منظور این نبوده است.

وی افزود: سال حمایت از کالای ایرانی یعنی این که دولت باید بتواند برنامه ریزی درست انجام دهد و با شعار که همه بلد هستند. صدا و سیما، روزنامه ها و خیلی ها که تریبون دارندو بلد هستند، دیگر نیاز نیست دولت تبلیغ کند، بگوید سال حمایت از تولید کالای ایرانی.

رییس جمهوری گفت: سال حمایت از تولید کالای ایرانی یعنی مواد اولیه را دولت تضمین کند. اگر کالای ایرانی می خواهد تولید شود این کالای ایرانی که گاهی برخی مواد و قطعات آن از خارج وارد می شود بتوانیم تضمین کنیم تا تولید کننده نگران نباشد، این می شود حمایت از کالای ایرانی.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =