کد خبر: 1141
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
اب

معاون شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: تاکنون برنامه مبنی بر جیره بندی آب در شهرهای پرتنش نداریم اما با مدیریت تقاضا و مدیریت فشار، تنش آبی را مدیریت می کنیم.

به گزارش فی نیوز، شاهین پاکروح در نشستی خبری با موضوع «تبیین وضعیت منابع آب شرب و تشریح راهکارهای سازگاری با کم آبی» در پاسخ به اینکه آیا وزارت نیرو امسال برنامه ای برای جیره بندی آب دارد؟ افزود: امیدواریم که بارندگی ها در باقیمانده از سال آبی جاری، بخشی از نیاز آبی کشور را تامین و تنش ها را کمتر کند.

وی با تاکید بر اینکه در تهران تنش آبی نداریم، گفت: گذر از تنش آبی در تهران به دلیل بارندگی ها و همچنین اجرای پروژه های تامین آب است.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اعلام کرد: شهرهای اصفهان، یزد، کرمان، بندرعباس، شیراز و بوشهر در وضعیت تنش آبی قرار دارند.

پاکروح گفت: وزارت نیرو پروژه هایی کوتاه مدت از جمله حفر چاه را در شهرهای بزرگی که درگیر تنش آبی هستند در دستور کار قرار داده است.

وی با بیان اینکه در اصفهان قرار است 70 حلقه چاه جدید حفر شود، ادامه داد: در تعامل شهرداری با آبفای استان اصفهان، برنامه ریزی شده است که برای جبران کمبود آب شرب، چاه هایی که آب آنها قابلیت شرب دارد به منابع تامین آب شهر اصفهان اضافه شود.

معاون شرکت آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه «در شهری که با تنش آبی مواجه است، فضای سبز معنی ندارد»، گفت: استفاده از چاه های حفر شده توسط شهرداری برای تامین آب شرب از اصفهان آغاز شده و در سایر شهرها نیز با همکاری شهرداری ها انجام خواهد شد.

به گفته پاکروح، برای اقداماتی همچون حفر چاه و استفاده از دستگاه های کاهنده مصرف آب که با هدف به حداقل رساندن تنش آبی در شهرها در دستور کار قرار گرفته، یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

پاکروح با بیان اینکه بارندگی ها در نیمه اول سال آبی جاری کاهش یافته است، اضافه کرد: بر اساس پیش بینی ها، میزان بارندگی فروردین، اردیبهشت و خرداد امسال نیز نسبت به شرایط نرمال پایین تر خواهد بود.

وی یکی دیگر از چالش های این بخش را، تغییر رژیم بارندگی ها بیان کرد و گفت: در سال های گذشته با بارش برف در زمستان و ذوب شدن آن در تابستان، دِبی آب رودخانه ها حفظ می شد اما امسال منابع ذخیره برفی چندانی نداریم و منابع حاصل از ذوب شدن برف نسبت به پارسال 78 درصد کمتر خواهد بود.

معاون شرکت آب و فاضلاب کشور در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح آخرین وضعیت سدهای کشور پرداخت و گفت: 55 سد از سدهای در دست بهره برداری در تامین آب شرب فعالیت می کند که برخی از آنها از نظر منابع آبی، در بدترین شرایط قرار دارند.

پاکروح در این مورد گفت: 89 درصد از سد استقلال که آب شرب بندرعباس را تامین می کند خالی است؛ سد «درودزن» که آب شرب 2 شهر استان فارس و بخشی از آب شرب شهر شیراز را تامین می کند نیز 37 درصد ذخیره دارد.

وی با بیان اینکه 79 درصد از سد دوستی که آب شرب مشهد را تامین می کند نیز خالی است، گفت: در این میان، سد زاینده رود در شرایط فوق العاده ویژه، بدترین شرایط را در 50 سال اخیر دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =