کد خبر: 1218
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
حریرچی

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 55 درصد سرطان های زنان و 24درصد سرطان های مردان کشورمان با چاقی و اضافه وزن ارتباط مستقیم دارد.

فی نیوز- ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی  افزود: هر چه میزان اضافه وزن و چاقی بیشتر باشد احتمال سرطان بیشتر است ضمن اینکه نباید فراموش کرد که در زمان حاضر شیوع چاقی و اضافه وزن در کشور بالای 55 درصد است .

حریرچی اظهار داشت: حتی میان جوان های کشور هر چه جامعه جوان دچار چاقی و اضافه وزن شود احتمال ابتلای آنان در همان سنین جوانی به سرطان بیشتر است.

وی در خصوص آمار جهانی هم گفت: در زمان حاضر از 4,9میلیارد افراد بالای 18 سال، 2 میلیارد نفر یا چاق هستند یا اینکه اضافه وزن دارند. همچنین از 40 سال پیش تاکنون اضافه وزن و چاقی سه برابر شده است.

حریرچی اضافه کرد : اگر 40 سال پیش در دنیا این عارضه یک درصد کودکان را مبتلا کرده بود در زمان حاضر 6 درصد دختران و هشت درصد پسران دنیا چاق هستند.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به اینکه برخی پزشکان در مطب های خود بیشتر از تعرفه اعلامی، حق ویزیت دریافت می کنند اینگونه اظهار داشت: تخلف های مبنی بر دریافتی های خارج از تعرفه در بیشتر مراکز و بیمارستان ها بصورت جزئی و کم، گزارش شده است که در صورت رویت، حتما برخورد قانونی انجام می شود اما درباره مطب ها و درمانگاه های خصوصی باید اذعان داشت که شمار آنها زیاد است و بازرسی های ما نیز خیلی گسترده نیست.

وی در عین حال رعایت تعرفه در مطب ها و درمانگاه های خصوصی در شهرستان ها را بیشتر از تهران و کلان شهرها بیان کرد که «هموطنان در صورت مشاهده اضافه دریافتی خارج از تعرفه در مطب ها و درمانگاه های خصوصی، مراتب را به سامانه 190 گزارش دهند.»

حریرچی این اطمینان را به مردم داد که بازرسان حتما گزارش های مردمی را ترتیب اثر می دهند و برخورد های قانونی را انجام می دهند.

وی خاطرنشان کرد: طبق قانون، تعرفه ها ابلاغ شده است و همه متعهد شده ایم که رعایت کنیم اما اگر تخلفی گزارش شد، موضوع در کمیسیون های قانونی در استان ها متشکل از مسئولانی از دستگاه هایی همچون دانشگاه های علوم پزشکی، نظام پزشکی و تعزیرات مطرح و رسیدگی می شود.

وی گفت: تخلف در این موارد، اگر در مرحله اولیه تشخیص داده شود به تعزیرات جهت رسیدگی ارجاع داده می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =