کد خبر: 1224
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
جهرمی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: باید حقایق جامعه را مطرح کرد؛ افکار عمومی را نباید به سمتی سوق داد که دچار خودفیلتری شوند.

فی نیوز- محمدجواد آذری جهرمی در آیین رونمایی از طرح ملی دولت همراه افزود: باید حقایق جامعه گفته شود؛ نباید از گفتن واقعیتها منع شویم.

وی با بیان اینکه افکار عمومی نباید به خود سانسوری سوق داده شوند، ادامه داد: نباید فضا به گونه ای باشد که مدیران از گفتن حقایق منع شوند.

آذری جهرمی بر ضرورت تعیین یک سیاست مشخص درباره فضای مجازی در کشور تاکید کرد و گفت: «نیروهای کشور را در برابر افکار عمومی دم تیر قرار ندهیم.»

وی گفت: اکنون یک بلاتکلیفی در سیاستگذاری بخش رسانه ای کشور مشهود است که باید شفافیت جایگزین آن شود.

آذری جهرمی فیلتر و فیلترشکن را معلول یک دلیل بالاتر یعنی «بلاتکلیفی کشور در تدوین یک سیاست مشخص» دانست و افزود: باید تکلیف همگان در این بخش روشن شود.

عضو هیات دولت، به هفته جهانی ارتباطات (22 تا 27 اردیبهشت) و حاشیه ها و اعتراض های مطرح شده در رابطه با فضای مجازی اشاره کرد و افزود: «مردمی که به میهن خود و رهبر انقلاب علاقه‌مندند، نمایندگان مجلس و دولتمردان را انتخاب می‌کنند؛ از طرفی مجلس منتخب مردم نیز قانونی برای ماهواره تصویب می‌کند، قانون و دستگاه قضا حکم می‌دهد و پلیس نیز اجرا می‌کند با این وجود هم مردم و هم مجلس در مقابل این موضوع مقاومت می‌کنند و آن را نمی‌پذیرند.»

آذرجهرمی بر ضرورت علت یابی این موضوع تاکید کرد و گفت: چنین موضوع هایی از زمان شبکه‌های اجتماعی «اورکات، فیس بوک و وی چت» وجود داشته است؛ بنابراین باید یک سیاست و تکلیف در کشور مشخص شود.

وی در ادامه به ظرفیت‌های موجود برای سیاستگذاری در این زمینه اشاره کرد و افزود: شورای عالی فضای مجازی، مجلس از نظر قانونگذاری و مجمع تشخیص مصلحت نظام به لحاظ سیاستگذاری، ظرفیت‌های موجود هستند؛ دیدگاه‌های ما نیز به صورت شفاف بیان شده است.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: باید حقایق جامعه را مطرح کرد؛ افکار عمومی را نباید به سمتی سوق داد که دچار خودفیلتری شوند.

وی ادامه داد: اکنون در شبکه همراه اول از 55 میلیون مشترک فعال، 18 میلیون و در ایرانسل از 30 میلیون مشترک، 9 میلیون مشترک از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه «دولت همراه، یک اقدام فنی نیست بلکه یک اقدام اجرایی در بدنه دستگاه‌های دولتی است»، افزود: ایده ما این بود که دولت را در گوشی‌های موبایل، در دسترس مردم قرار دهیم.

آذری جهرمی، بزرگترین ویژگی دولت همراه را «صحبت با مردم به صورت سفارشی» اعلام کرد و گفت: بدین صورت که مردم پس از احراز هویت در گوشی موبایل، می‌توانند خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند؛ بنابراین دیگر نیازی به کپی کارت ملی مردم نیست.

وی با یادآوری طرح نوآفرین درباره پرداخت به مشکلات کسب و کارها اشاره کرد و گفت: این طرح برای رفع موانع کسب و کارهای نوپا در 18 ماده تنظیم شده است. در جلسه امروز امروز هیات دولت مطرح شد و تصویب آن به دلیل برخی اصلاحات حقوقی، به کمیسیون اقتصاد دولت ارجاع شد تا در جلسه هفته آینده دولت به تصویب برسد.

به گفته وی، این طرح به مشکلات بیمه، نظام تامین منابع، مالیات و مجوزهای کسب‌وکارها می‌پردازد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =