کد خبر: 1300
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی گفت: بر اساس دستورالعمل‌های صادره با متخلفین افزایش قیمت تجهیزات وکالاهای پزشکی برخورد قاطع قانونی صورت گرفته و مجوز واردات برای شرکت‌های دیگر صادر خواهد شد.

فی نیوز - ایرج حریرچی در نشست خبری افزود:رسما اعلام می‌کنم که هیچگونه افزایش قیمتی بر تجهیزات و کالاهای پزشکی اعمال نشده است و در تمام موارد با قیمت تعیین شده قبلی باید این موارد به فروش برسند.

وی از مردم و مسئولین مراکز درمانی دولتی و خصوصی خواست تا هرگونه تخلف قیمتی یا مواردی از کمبود و احتکار را به شماره تلفن ۱۹۰ یا به اداره بازرسی و نظارت تجهیزات پزشکی یا به شعبه تعزیرات ویژه رسیدگی به تخلفات تجهیزات پزشکی که از دو هفته پیش در وزارت بهداشت مستقر شده است یا شعب تعزیرات حکومتی در استان‌ها حتما اطلاع دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهارداشت: با توجه به نوسانات ارزی اخیر و موضوع تحریم، در حال حاضر ما در کشور حدود ۲۷۰ هزار قلم تجهیزات ثبت شده پزشکی در اداره کل تجهیزات وزارت بهداشت داریم و تخصیص ارز با همکاری بانک مرکزی به صورت روان به میزان مورد نیاز و با قیمت ۴۲۰۰ تومان در حال انجام است و به غیر از مواردی اندک، کمبودی درباره تجهیزات پزشکی در کشور وجود ندارد.

حریرچی افزود: با تدابیر و برنامه ریزی‌های انجام شده، روند تولید تجهیزات پزشکی در داخل و واردات موارد لازم از خارج با همکاری وزارت صنعت و معدن و گمرک در حال انجام است و تیر دشمن خارجی در این زمینه به سنگ خورده است و مشکلی برای مردم ایجاد نخواهد کرد، البته تطابق با شرایط جدید و هماهنگی‌های جدید ممکن است در بعضی موارد زمان بر باشد.

وی گفت: متاسفانه باید عرض کنم در این شرایط در برخی موارد بر خلاف منافع و مصالح مردم و روند کلی تولیدکنندگان و تامین کنندگان تجهیزات پزشکی، برخی از واردکنندگان تجهیزات پزشکی که با دلار ۳۸۰۰ تومانی تخصیصی و یا قیمت آزاد ۴ هزار و چند صد تومانی در سال گذشته و در ابتدای سال جاری واردات داشته اند، می‌خواهند کالای خود را با قیمت ارز بسیار بالاتر ادعایی به فروش برسانند؛ در مواردی نیز عرضه نکردن و یا عرضه ناقص کالا مشاهده شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: همچنین بر اساس بخشنامه‌های صادره وزارت بهداشت، همه بیمارستان‌ها شامل دولتی، خصوصی، خیریه و نهادهای عمومی غیر دولتی مثل تامین اجتماعی و نیروهای مسلح، مکلف به تامین همه تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی بیماران در داخل بیمارستان هستند و هرگونه تخلف در این زمینه و اعزام بیمار به خارج بیمارستان برای تهیه ملزومات پزشکی را به شماره تلفن ۱۹۰ اطلاع دهند.

حریرچی درباره دارو گفت: خوشبختانه براساس سیستم رصد و پایشی که درباره دسترسی به دارو و کمبود دارو از طریق سه سازمان جداگانه و به صورت هفتگی در سطح میدانی از داروخانه‌های خصوصی و دولتی و بیمارستان‌ها انجام می‌شود، درباره داروهای ژنریک و برندژنریک در کشور کمبود قابل توجهی وجود ندارد، اما درباره داروهای خارجی و وارداتی مشکلاتی موجود است.

وی افزود: همچنین در هفته پیش تعداد کمبود داروی خارجی ۵۷ مورد بوده است که این تعداد کمبود عدد قابل توجهی نیست.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه ما شاهد دو مشکل عمده در این زمینه هستیم؛ اولین مشکل این است که تعدادی از مردم به مصرف داروی خارجی با تصور اشتباه بهتر بودن داروی خارجی و تاثیر کمتر داروی تولید داخل، تمایل دارند.

وی افزود: داروی تولید داخل همه استانداردهای لازم را داراست و مردم عزیزمان به دانشمندان و تولیدکنندگان ایرانی اعتماد کنند و با اطمینان کامل داروی ایرانی را مصرف کنند

حریرچی گفت: مشکل دوم، درباره نحوه تجویز داروی خارجی و ترجیح داروی خارجی توسط بعضی پزشکان است، همین مشکل با ابعاد وسیع تری درباره ترجیح داروی خارجی در بعضی داروخانه‌ها نیز مشاهده می‌شود، البته در این زمینه بعضی انگیزه‌های اقتصادی و بازاریابی شرکت‌های خارجی و شرکت‌های واردکننده هم موثر است

وی افزود: قیمت داروی خارجی بسیار گران و در نتیجه سود بیشتری در هر واحد فروش ایجاد می‌کند و چون بیمه صرفا قیمت داروی ژنریک را تحت پوشش قرار می‌دهد، مازاد بر این قیمت، نقدی دریافت می‌شود و مشمول تاخیرات بیمه‌ای نمی‌شود، در نتیجه در مواردی تمایل به القای مصرف داروی خارجی برای کسب سود بیشتر و نقدی در داروخانه‌ها وجود دارد.

حریرچی گفت: در این زمینه لازم است انجمن‌های علمی، انجمن‌های صنفی و تولیدکنندگان داخلی اقدامات بیشتری در آگاهی بخشی بیشتر به مردم و همچنین توجیه علمی و اخلاقی بیشتر تجویزکنندگان و تامین کنندگان دارو و خدمات دارویی با همراهی وزارت بهداشت انجام دهند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =