کد خبر: 1357
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸
حجتی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: براساس مصوبه جدید دولت با استمهال بازپرداخت وام کشاورزان خسارت دیده ناشی از خشکسالی، سرمازدگی و گرمازدگی به مدت 2 سال موافقت شد.

فی نیوز - محمود حجتی در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: امروز دولت مصوبه خوبی را درخصوص استمهال باز پرداخت وام به کشاورزان خسارت دیده داشت که خشکسالی موجب کاهش تولید آنها شده بود.

وی افزود: براساس این مصوبه کشاورزان خسارت دیده در کشور برای وامهایشان 2 سال استمهال گرفتند و سود آن توسط بانک ها برآورد به سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود تا سود بانک ها توسط این سازمان پرداخت شود.

وی اظهار داشت: مصوبه امروز برای اجرا تا سه روز آینده به استا ن ها و شهرستان ها ابلاغ می شود و برای اجرای این مصوبه هیاتی متشکل از فرماندار، مسئول جهاد کشاورزی و مسئول بانک شهرستان تشکیل می شود تا با بررسی موارد یاد شده، تصمیم های لازم به بانک ها ابلاغ تا عملیاتی شود.

وزیر جهاد کشاورزی درباره مطالبات گندمکاران افزود: براساس آمارها تاکنون چهار میلیون تن گندم خریداری شده که در مرحله نخست قرار بود، 50 درصد مطالبات گندم کاران برای پرداخت هزینه های کمباین و معیشت پرداخت شود که تاکنون 46 درصد آن پرداخت شده و بقیه آن بین هشت تا 10 روز آینده به حساب کشاورزان واریز می شود.

وی اضافه کرد: قرار است در مرحله دوم 50 درصد پول گندمکاران تامین و پرداخت شود که منابع آن از محل تسهیلات بانکی به میزان چهار هزار میلیارد تومان، ردیف بودجه و یارانه ها تامین خواهد شد .

به اعتقاد حجتی، به نظر می رسد این رقم تا پایان فصل خرید به 12 تا 13 هزار میلیارد تومان برسد و انتظار می رود پرداخت ها به موقع انجام شود و اکنون بانک مرکزی و سازمان برنامه وبودجه در این زمینه قول مساعد داده اند.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، اکنون تسهیلات لازم برای توسعه گلخانه ها، پرورش ماهی در قفس، صنایع تبدیلی و تکمیلی، دام های پربازده و صنایع غذایی و افزایش بهره وری از محل صندوق توسعه ملی داده می شود و مشکلی در این زمینه نیست.

وی اظهارداشت: برای تامین سرمایه در گردش واحدهای مرغداری و دامداری فعال نیز که شرایط لازم را داشته باشند، تسهیلاتی ارایه می شود .

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه گرانی مجدد 10 تا 15 درصدی نرخ لبنیات گفت: اینگونه نیست؛ اساس قیمت ها توسط سازمان تنطیم بازار و سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان اعلام می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =