کد خبر: 1363
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۵
شوک

یک تحلیل گر اقتصادی درباره بازار خودرو، ارز، سکه ومسکن می گوید بازار مسکن وخودرو نسبت به بازار ارز و سکه در برابر شوک های خاص شکننده هستند.

فی نیوز- با توجه به افزایش قیمتها در کالاها و بازار ارز و سکه ومسکن این امکان وجود دارد که در شرایط خاص دچار تغییرات جدی بوجود آید .

موضع گیری آمریکا مبنی بر خروج از برجام تاثیراتی را در بازار کشور داشت و این بازار در حال حاضر منتظر تصمیم قطعی اتحادیه اروپا و ادامه مسیر برجام است .

اخبار غیررسمی حکایت از آن دارد که اتحادیه اروپا قصد دارد تا سقف یک میلیون بشکه از ایران نفت خرید کند و ارز حاصل از آن را نیز مستقیما از طریق بانک‌های خود به ایران بازگرداند که اگر این اخباراجرایی شود نه تنها رشد فزاینده قیمت‌ها در همه بخش‌ها از جمله مسکن، خودرو و کالاهای اساسی از جمله ارز و سکه متوقف می‌شود بلکه موجب کاهش و تنزل آن‌ها نیز خواهد شد.

حمید حاجی اسماعیلی در خصوص این بازار در چند هفته آینده معتقد است با توجه به موج تورمی و افزایش قیمت در همه کالاها،

خرید روزانه یک میلیون بشکه نفت و پرداخت پول آن به ایران فارغ از دیگر مشوق‌های اقتصادی یا روابطی که اروپا می‌تواند با ایران داشته باشد، می‌تواند بر اقتصاد ایران تاثیر بگذارد و تورمی که در چند ماه گذشته در ایران شکل گرفته را کنترل کرده و کاهش دهد.

به گفته وی تقاضایی که به سمت بازار طلا و سکه رفته به این خاطر است که مردم دنبال آن هستند که بتوانند ارزش قیمتی منابع مالی خود را حفظ کنند. بازار ارز اکنون با محدودیت مواجه شده است و مردم منابع ریالی خود را به خاطر محدودیت‌هایی که در بازار ارز وجود دارد، به ناچار به سمت سکه و مسکن برده اند. این تحلیل گر اقتصادی می گوید : مسکن به شدت شکننده است، چون مسکن تحت تاثیر عوامل دیگری در بازار می‌تواند افت قیمتی شدید شود و در دراز مدت مردم علاقه‌مند نیستند پول خود را به سمت مسکن ببرند. چرا که مسکن یک سرمایه منجمد است که نمی‌تواند در شرایط اقتصادی به نقد تبدیل شود؛ بنابراین اگر مسائل زیست محیطی مثل آب، برق و هوا یا مسائل دیگری که هرکدام می‌تواند بر روی مسائل اجتماعی تاثیرگذار باشد اتفاق بیفتد ابتدا بازار مسکن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

حاجی اسماعیلی می افزاید: این نگرانی وجود دارد که شوک‌های جدیدی در بازار ایجاد شود و این شوک‌ها بتواند افت شدید مسکن را به دنبال داشته باشد. اما نمی‌توان پیش‌بینی کرد بازار سکه و ارز نیز در کوتاه مدت دچار افت قیمت شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =