کد خبر: 1545
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
بهداشت

وزیر بهداشت،درمان وآموزش پزشکی، گفت: حاشیه برای همه درست می شود و ما هم مستثنی نیستیم. ای کاش افراد حاشیه ساز به این مناطق محروم هم می آمدند. کسی نمی داند «بجستان کجاست»، در این مورد حاشیه سازی می کند، مردم عزیز و شریف این مناطق را بارها دیده ام.

فی نیوز - سید حسن قاضی زاده هاشمی  در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره بازتاب حاشیه های پیش آمده در سفر به بجستان در روزهای اخیرافزود: این فرد مشکل شخصی داشت که من هم راهنمایی کردم و راهنمایی من هم پزشکی بود. به جای «ماساژ» که کلمه انگلیسی است از معادل فارسی آن استفاده کردم و این کاری است که برای مادر، خواهر و بچه انجام می دهیم. به نظر من پشت این قضایا و حاشیه سازی ها چیز دیگری است و مردم هم خوب می فهمند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بیماران تالاسمی از پوشش بیمه ای بیماران خاص خارج شده اند و بخشی از آنها اعتراض داشته اند، گفت: مصوبه ای مجلس شورای اسلامی داشت که به اعتقاد ما مصوبه خوبی نبود. مصوبه این بود که در مورد این بیماران، اگر داروی داخلی وجود دارد، مشابه خارجی آن را بیمه ها حمایت نکنند بنابراین رقم پرداختی این بیماران یک مرتبه افزایش پیدا کرد.

هاشمی اظهار داشت: هفته گذشته تصمیم گرفتیم البته باید در ستاد مقابله با تحریم هم مجوز بگیرم که بخش عمده این هزینه را خودمان پرداخت کنیم زیرا برخی بیماران به داروی داخلی حساسیت دارند و برعکس آن هم هست و افرادی هستند که به داروی خارجی حساسیت دارند. به نظر می رسد که تصمیمات غیرکارشناسی برای مردم می تواند دردسرساز شود و باید به نظر کارشناسان اعتماد کنیم و در مصوبات دقت کنیم.

هاشمی در پاسخ به سوال دیگری درباره کمبودهای دارویی اظهار داشت: در مجموع 15 هزار قلم دارو، ملزومات و تجهیزات پزشکی داریم و اگر منظور 40- 50 قلم داروست که کمبود دارد، باید بگویم بله کمبود داریم و دلیل این کمبود بخشی مربوط به نوسانات ارز و بخشی هم مربوط به نقل و انتقالات مالی است.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد که خیلی بیشتر از اینها باید دچار مشکل می شدیم اما تمهیداتی پیش بینی شده بود که این اتفاق نیفتاد و امیدوارم تعداد اقلامی که کمبود داریم، افزایش پیدا نکند.

هاشمی افزود: در یک ماه و نیم گذشته تقریبا کمبودهای دارویی ثابت بوده است و این مساله به این معنا نیست که تلاش نکنیم که اقلام دارای کمبود را به حداقل برسانیم ولی واقعیت این است که خیلی از مشکلات ناشی از تحریم، نوسانات ارز و بخش خصوصی است چون ما واردکننده و تولیدکننده نیستیم و در اختیار بخش خصوصی قرار دارد و به نظر می رسد که بحث نقدینگی، انتقال پول و ارز بهتر از گذشته باید حل شود.

وی اضافه کرد: ناهماهنگی در رابطه بین بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن، تجارت و گمرک هم وجود داشت که خوشبختانه دو روز گذشته حل شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران فردا جایزه سازمان ملل در زمینه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر با حضور دکتر ظریف یا همکارانشان دریافت می کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =