کد خبر: 1548
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
جهرمی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طبق آمار دولت تاکنون 12 هزار میلیارد تومان از قاچاق کالا و ارز کاسته شده اما با نوسان های ارزی شاهد هستیم قاچاق در بخش صادرات افزایش داشته است.

فی نیوز - محمد جواد آذری جهرمی در آیین رونمایی از سامانه های جامع تجارت، انبارها و مراکز نگهداری کالا در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افزود: پس از تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، یکی از شیوه‌های اساسی مورد نظر برای جلوگیری از قاچاق، نظام پیشگیری بود.

وی بیان داشت: بر اساس نظام پیشگیری که برای جلوگیری از فساد و رانت ها در نظر گرفته شده، شفافیت در مکانیسم واردات و صادرات ایجاد می شود.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: امروز در توسعه سامانه های مختلف در کشور توفیق داشتیم که از جمله آن‌ها سامانه تخصیص سوخت به میزان پیمایش بوده که تاکنون 6 میلیارد و 400 میلیون لیتر از قاچاق سوخت جلوگیری شده است.

وی اظهار داشت: نمی توان دستگاه قضایی و انتظامی کشور را درگیر آن کنیم که افراد فاسد را دستگیر و برخورد کنند، بلکه باید جلوگیری از مسیرهای فساد زا در کشور را با اتصال به سامانه ها میسرکرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رونمایی از سامانه های تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: نظام اعتبارسنجی که امروز به بهره‌برداری رسید می‌تواند بسیاری از تصمیم ها را کنترل کند.

وی یادآور شد: امروز اعلام می‌شود دارندگان کارت‌های بازرگانی پیش از سال ۹۶ می توانند به انجام واردات مبادرت کنند، زیرا ارزیابی مناسب از افراد وارد کننده وجود ندارد، اما با این ابزارها و دولت الکترونیک می‌توان از تخلفات جلوگیری کرد.

آذری جهرمی خواستار آن شد همانطور که برای واردات، بسیاری فرآیندها تسهیل و قابل نظارت و الکترونیکی شده است، برای فرآیندهای تولید داخل نیز رفع موانع شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =