مونسان

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: توسعه پایدار به معنی عدم تحمیل آسیب‌های زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به آیندگان است.

فی نیوز - علی‌اصغر مونسان دردومین همایش ملی میراث فرهنگی و توسعه پایدار اظهار داشت: ارتباط میراث فرهنگی با توسعه پایدار یکی از چالش‌های توسعه و تجارب برنامه‌ریزی کشور در دهه‌های گذشته است.

وی بااشاره به اینکه ما در برنامه‌های توسعه به منابع زیستی و میراثی کشور به طور جدی نپرداخته و به آنها آسیب زده‌ایم، ادامه داد: بحران آب، مسائل زیست محیطی، مهاجرت بی‌رویه و شهرنشینی لجام گسیخته از پیامدهای بی‌توجهی به ظرفیت میراث فرهنگی در امر توسعه است.

 مونسان تاکید کرد: توسعه پایدار، توسعه ای است که برخورداری از منابع و امکانات رشد را نه تنها برای نسل حاضر بلکه برای آیندگان نیز تضمین کند.

او ادامه داد: توسعه پایدار به معنی عدم تحمیل آسیب‌های زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به آیندگان است.

مونسان گفت: ارکان و ابعاد توسعه پایدار در چهار بخش فرهنگ، طبیعت، اقتصاد و نظم اجتماعی خلاصه می شود.

وی یادآور شد: باید آرمان‌ها و اهداف توسعه منطبق و متناظر با آرمان‌ها و ارزش‌های فرهنگی جامعه باشد در غیر این صورت توسعه بومی محلی و پایدار نخواهد بود.

مونسان در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران در مورد موضوع بحث‌برانگیز اصلاح اساسنامه بناهای میراث فرهنگی صبحت کرد و گفت: این موضوع از طریق کمیسیون کلان‌شهرها در یک سال اخیر مطرح شده این مصوبه به شهرداری ها اجازه می‌دهد با تایید سازمان میراث فرهنگی نسبت به تملک بناهای تاریخی اقدام کنند.

وی تصریح کرد: این مصوبه به معنای آن نیست که شهرداری‌ها می‌توانند بناهای نفیس ملی را تملک کنند بلکه مربوط به بناهای دیگر است که در بافت تاریخی شهرها وجود دارد و به تاییدیه میراث فرهنگی نیز اشاره مناسبی شده است.

مونسان یادآور شد: از معاون اول رئیس جمهوری (اسحاق جهانگیری) خواسته شد که این لایحه برای بحث‌های بیشتر کارشناسی به دولت برمی‌گردد تا دغدغه‌های دوستداران میراث فرهنگی برطرف شده و پیشنهادات آنها اعمال شود.

معاون رییس جمهوری با اظهار بی اطلاعی از حذف تعطیلی روز 13 فروردین ( سیزده بدر) از تقویم ملی گفت: مطئمن هستم نمایندگان کشور تصمیمی نخواهند گرفت به ضرر اوج گردشکری کشور باشد و همه ما باید تلاش کنیم که از این پاسداشت‌ها بهره بیشتری ببریم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =