کد خبر: 1662
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
صنعت

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خودروسازان نمی توانند قیمت گذاری کنند؛ این کار ساز و کار قانونی دارد که براساس آن تصمیم گیری می شود که فعلاً تصمیم جدیدی در این خصوص گرفته نشده است.

فی نیوز - رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران  درباره آغاز بررسی موانع و مشکلات صنعت خودرو در ماههای اخیر توسط یک گروه کارشناسی اعلام کرد: تصمیم جدیدی برای قیمت گذاری خودروها نداریم.

وی با بیان اینکه بسیاری از خودروهای مصرفی در کشور تولید داخل است، گفت: در شرایط جدید اقتصادی کشور، ممنوعیت واردات خودرو اقدام خوبی بود.

وی ادامه داد: پس از ممنوعیت واردات، خودروسازان را موظف کردیم خودروهایی با تیراژ، کیفیت و قیمت اصلاح شده تولید کنند و پیگیر این موضوع نیز هستیم.

وزیر صنعت در عین حال گفت: بخش عمده ای اسقاط خودروهای فرسوده در ازای واردات خودروهای خارجی انجام می شد و اکنون با اعمال ممنوعیت واردات، به دنبال طرح های جایگزین حتی در حوزه خودروهای سنگین و تجاری هستیم.

رحمانی اینکه گفته می شود صنایع خودروسازی کشور زیانده هستند را رد کرد و گفت: ممکن است خودروسازان در تولید برخی محصولات زیان ببینند اما می توان با مدیریت بهتر منابع، عرضه محصول و کنترل تولید، این مشکل را رفع کرد و از این رو نمی توان گفت صنعت خودرو زیانده است.

وزیر صنعت بیان کرد: خودروسازی یکی از صنایع عمده کشور است و از این رو یک کارگروه تخصصی در این زمینه تشکیل شده تا موانع و مشکلات ماه های گذشته حوزه تولید و نوسان های قیمتی در این بخش را با همکاری خودروسازان بررسی و پیگیری کند تا حقی از مردم ضایع نشود.

رحمانی در ادامه درخصوص طرح رونق تولید و پرداخت تسهیلات به صنایع کوچک و بزرگ، گفت: دولت اعتقاد ندارد با تسهیلات دهی مشکلات را حل می کند، تسهیلات در جای خود بوده و آنجایی که واحدهای تولیدی امکان تولید داشتند تسهیلات پرداخت شده است.

وی افزود: در حوزه اعطای تسهیلات تاکید شده که تسهیلات به ازای تولید و بازار باشد و بنگاه هایی که کارگر آموزش دیده، تجهیزات و حتی بازار داشتند اما به لحاظ شرایط جدید همچون چک برگشتی و مشکلاتی از این دست نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند، تمهیداتی اندیشیده است.

وزیر صنعت تاکید کرد: دولت ادعا ندارد که تمام مشکلات را حل می کند، ما نوسازی صنایع و بهبود فضای کسب و کار داریم که در کنار هم باشند.

وی افزود: ارزیابی نهادهای نظارتی نشان داده که طرح رونق بهبود فضای کسب و کار خوب بوده است.

وزیر صنعت در پاسخ به پرسشی درخصوص ترخیص خودرو از گمرک، گفت: ما بخشنامه های مختلفی برای ترخیص کالاهای اساسی از گمرک داشتیم اما ترخیص و واردات خودروها فعلا ممنوع است.

وی افزود: البته موارد خاص باید بررسی شود و برای اینکه حقوق مردم ضایع نشود پیگیری های لازم را انجام می دهیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =