کد خبر: 1670
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
اقتصاد

وزیر امور اقتصادی ودارایی بابیان اینکه یک سوی برنامه کار است و سوی دیگرآن نظارت گفت:من فقط به صورت تئوری صحبت نمی کنم بلکه همه حرفهای خود را اجرا می کنم.

فی نیوز - فرهاد دژپسند در مراسم معارفه خود افزود: تیم اقتصادی دولت تعامل خوبی با هم دارند و اکسیر طلایی تیم اقتصادی دولت هماهنگی بین آنهاست و یکی از برنامه های بنده در وزارت اقتصاد،​ تشکیل هسته های اندیشه ورزی در تعامل چهارجانبه مجلس، دولت، بخش خصوصی و دانشگاهها در تدوین برنامه هایی در جهت ثبات اقتصادی است.

وی ادامه داد: در جلساتی که با زیر مجموعه وزارت اقتصاد داشتیم عزم آهنین آنها را حس کردیم و مجموعه با تمام وجود آماده از خود گذشتگی و عبور از بحران است و ما این امر را به فال نیک می گیریم و به داشته های وزارت اقتصاد می بالیم. سرمایه انسانی گرانقدری در وزارت خانه اقتصاد هست و توانایی که وجود دارد قابل پیگیری و تحقق است .

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: نباید به این سرمایه ای که وجود دارد بسنده کنیم زیرا کشور بهره مند از سرمایه انسانی گسترده است. امروز خوشبختانه اقتصاد دان های زیادی در دانشگاهها حضور دارند که آماده همکاری با ما هستند .

دژپسند با اشاره به نقش مهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور افزود: بخش خصوصی در این شرایط نقش بسیار مهمی دارد و باید آنقدر قدرت داشته باشد که پشت در وزارت اقتصاد نماند.باید با بخش خصوصی تعامل داشته باشیم ، آنچه به ما کمک کرد که در دوران جنگ تمام سختی ها را پشت سر بگذاریم این بود که همگی برای اعتلای نظام دست به دست هم دادیم و گامهای مهمی را برداشتیم .

وی برنامه دوم خود را اهرم کردن دارایی های دولت دانست و افزود: دولت 7 هزار هزار میلیارد تومان دارایی ثبت شده دارد و در این دوره سه ساله باقیمانده باید بیست درصدش را بعنوان اهرم استفاده کنیم . شرکت های دولتی قابلیت و ظرفیت بسیار زیادی برای عبور از بحران و رشد اقتصادی دارند و ما نباید از آنها غافل شویم .

وزیر اقتصاد اضافه کرد: بانکهای ما که با مشکلات بسیاری روبرو هستند نباید بنگاه داری کنند و در حال حاضر در مواجهه با دشمن باید به دشمن نشان دهیم که آنچه ما داریم مال مردم است و ما باید سهام دولتی را به آنها واگذار کنیم و اصلاح ساختار بانکی و سبک سازی بانکها در اقتصاد کشور را باید در نظر بگیریم و بانکها بخصوص دولتی ها باید نقش خود را در اقتصاد ایفا کنند .

دژپسند افزود: برای شتاب اقتصادی ایران باید از منابع خارجی چون فاینانس و سرمایه گذاری خارجی مستقیم استفاده شود و همچنین ما باید از سرمایه های قومی، بومی و محلی خود استفاده کنیم و اگر قدر سرمایه گذاری داخلی را ندانیم نمی توانیم سرمایه گذاری خارجی را نیز جذب کنیم.

وی به رفع موانع سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: اگر سرمایه گذار با موانع دست و پاگیر روبرو باشد نمی تواند به مقصد برسد و ما باید موانع بانکی، گمرکی و مالیاتی را برای سرمایه گذاران برطرف کنیم.

وزیراقتصاد با اشاره به اینکه باید دستگاههای اجرایی کمک کنند تا فضای کسب و کار بهبود پیدا کند افزود: نمی شود در جلسات مجوزها را لغو کنیم ولی بیرون که می رویم دوباره موانع دست و پا گیر برگردد. به تنهایی نمی شود به سرمنزل مقصود رسید و اگر می خواهیم رشد اقتصادی و سرمایه گذاری سرعت پیدا کند باید در برنامه های خود اهتمام جدی داشته باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =