کد خبر: 1818
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
نوبخت

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: واگذاری پرداخت یارانه به استان ها به عدالت نزدیک تر است تا اینکه برخی در تهران بنشینند و برای کل کشور تصمیم بگیرند؛ تلاش ما این است که پرداخت یارانه ها سلیقه ای نباشد.

فی نیوز - محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در حاشیه امضای تفاهم نامه ایجاد اشتغال و تولید با وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود: سال آینده نیز همچون امسال خانوارهایی که استحقاق دریافت یارانه را دارند، هر ماه به ازای هر نفر همان 45 هزار و 500 تومان را دریافت می کنند.

وی افزود: قانونگذار تعیین کرده افرادی که زیر سه میلیون تومان درآمد دارند از این یارانه استفاده کنند و افرادی که بالای سه میلیون تومان هرماه درآمد دارند، دیگر مستحق دریافت نیستند؛ برای اینکه این کار واقع بینانه باشد باید کسانی این کار را انجام دهند که این خانوارها را بشناسند.

وی بیان کرد: اگر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه بخواهند براساس یک فرمول، نزدیک به 80 میلیون نفر را شناسایی کنند، کار دشواری است. بنابراین برای اینکه به صورت غیرمتمرکز عمل کنیم و از ظرفیت استان ها استفاده کنیم قرار شد بر اساس حوزه جغرافیایی این رقمی که برای یارانه خانوار پرداخت می شود متناسب با کمیت و جمعیت هر استان را در اختیار شورای برنامه ریزی استان قرار دهیم تا با توجه به امکانات استان تصمیم بگیرند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در آیین نامه اجرایی یارانه که توسط سازمان برنامه و بودجه تعیین می شود ضابطه هایی برای تشخیص پردرآمدها تعیین شده است و استان ها به کمک این ضابطه ها افراد را شناسایی کنند.

نوبخت درباره افزایش مبلغ یارانه ها گفت: این یارانه مابه التفاوت قیمت هایی است که روی سوخت، حامل های انرژی و آب و برق اعمال می شود و طبق قانون هدفمند کردن یارانه ها، هر مقدار که این قیمت ها افزایش یابد 50 درصد به مردم برگردد، 30 درصد به تولید کمک شود و 20 درصد را دولت به خزانه برگرداند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی تغییراتی در تبصره 14 قانون بودجه انجام داده است به طوری که اگر بهای برق و آب افزایش یابد، منابع آن به خود شرکت‌ها بازگردد تا بتوانند با توجه به نیازها سرمایه‌گذاری کنند، ضمن آنکه قیمت تمام ‌شده آب و برق به مراتب بیشتر از رقمی است که از خانوارها دریافت می‌شود. بنابراین این طور نیست که اگر حاملی افزایش یابد به یارانه نقدی اضافه شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهارداشت: آنچه باقی می‌ماند حامل‌های انرژی است که همچنان بهای هر لیتر بنزین هزار تومان است و قیمت گازوئیل نیز تغییری نکره که منابع جدیدی حاصل شود.

نوبخت تاکید کرد: طبق قانون حتی یک ریال ناشی از افزایش قیمت سوخت را شرکت ملی نفت، شرکت پالایش و پخش و نظایر آن نمی‌توانند استفاده کنند و حتماً باید به خزانه واریز شود تا در حساب خاصی مربوط به سازمان هدفمندی یارانه‌ها نگهداری کند.

وی افزود: اگر کسی می‌خواهد بگوید که مثلا یارانه از 45 هزار و 500 تومان به 450 هزار تومان برسد، اشکالی نیست اما راهش این است که قیمت حامل‌هایی که از محل آنها می‌تواند یارانه داد، گران شود؛ هر مقدار که اینها گران شود، به همان میزان می‌توان یارانه را بیشتر کرد.

وی بیان کرد: درست است که قیمت بنزین نسبت به سایر کشورهای همسایه پایین‌تر است و مشکلاتی وجود دارد اما وقتی می‌خواهیم قیاس کنیم، باید سایر شاخص‌ها نیز در نظر گرفته شود و تطبیقی صورت بگیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: فراموش نکنیم هدف دولت همچنان مهار تورم است و قیمت حامل‌های انرژی می‌تواند آثار روانی داشته باشد، با همه اینها برنامه‌ریزی همه جانبه و دقیق خواهیم داشت تا رعایت حال مردم را هم از نظر افزایش مصرف و قاچاق و مسائل مختلف داشته باشیم.

نوبخت تأکید کرد: آنچه فعلا در لایحه بودجه سال آینده و تبصره 14 آن پیش‌بینی کردیم با همین ارقام حامل‌های انرژی موجود است و هیچ افزایش قیمتی دیده نشده است .

به گفته معاون رییس جمهوری، هر تصمیم جدیدی به خود مردم بازمی‌گردد زیرا دولت حتی 20 درصد سهم خودش را نیز سال گذشته در بودجه 12 تا 14 هزار میلیارد برای یارانه نقدی در نظر گرفته است.

وی تاکید کرد: با سازوکاری که امسال در بودجه داشتیم، تاکنون یک ریال هم از منابع خزانه برای یارانه نقدی استفاده نشده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد افزایش حقوق بازنشستگان نیز گفت: هیچ تبعیضی برای افزایش حقوق متوسط 20 درصدی بازنشستگان وجود ندارد و همه شاغلین و بازنشستگان از متوسط 20 درصد استفاده خواهند کرد.

وی افزود: اینکه افزایش حقوق را پلکانی بکنیم برای کسانی که حقوق‌شان پایین است و ضریب بیش از 20 درصد بگیرند و آنهایی که حقوق بالاتری دارند و کمتر از 20 درصد بگیرند، بحث‌هایی است که در مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =