صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره زمان نهایی قیمت گذاری خودروها، گفت: : اینطور نیست که هرچه‌ خودروسازان می‌گویند، سازمان حمایت از مصرف کنندگان بپذیرد؛ برای نمونه هزینه‌های مالی خود را بالای 20 درصد اعلام کردند اما سازمان حمایت آن را نپذیرفته است و اینها باید از محل بهره‌وری و اصلاح فرایندهای مدیریتی هزینه‌ها را کاهش دهند.

فی نیوز - رضا رحمانی روز سه شنبه در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه ایجاد اشتغال و تولید با وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع خبرنگاران افزود :خودروسازها برنامه خود را در این زمینه نوشته است و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در حال تحلیل قیمت هاست که مواردی چون افزایش قیمت مواد مصرفی و هزینه های تولید را در نظر می گیرد.

وی ادامه داد: این وزارتخانه بر تهیه یک برنامه جامع تاکید دارد و از خودروسازان برای برخی موارد همچون افزایش تیراژ تولید، افزایش کیفیت، داخلی سازی، انجام تعهدات سابق و به ویژه پرداخت مطالبات صنعت قطعه سازی تعهد خواسته است.

وزیر صمت با بیان اینکه  برنامه ما این است که قیمت‌هایی که در بازار تعیین شده را پایین بیاوریم و این مستلزم افزایش تولید است. گفت: وزارت صنعت از خودروسازان برنامه جامعی خواسته است و باید آنها به تعهدات خود برای خودروهای پیش فروش شده عمل کنند.

رحمانی با بیان اینکه  در حال حاضر تولید 2 خودروساز عمده به شدت پایین آمده است و از اوایل امسال با افت تولید روبرو شدیم، اظهارداشت: برنامه ما این است که تولید را افزایش دهیم زیرا قیمت ارتباط مستقیم با تولید دارد؛ اگر طبق برنامه بتوانیم تولید را افزایش دهیم، تا با افزایش عرضه قیمت پایین بیاید.

وی گفت: اکنون، قیمت‌گذاری خودرو به 2 بخش تقسیم می‌شود؛ خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت بودند و خودروهایی که مشمول نبودند و قیمت بالاتری داشتند.

رحمانی ادامه داد: خودروسازها با یک برنامه در رابطه با خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری نیستند، در حاشیه بازار به قیمت 5 درصد از پایین‌تر از نرخ بازار عرضه ‌کنند تا روند کاهشی قیمت ادامه یابد.

وزیر صنعت گفت: اگر از طرفی تولید را افزایش دهیم و بتوانند زیر قیمت پنج درصد بفروشند، رانت و دلالی که در بازار ایجاد شده، از بین می رود و قیمت ها متعادل‌تر می شود.

رحمانی گفت: قیمت گذاری خودروهایی که مشمول شورای رقابت است، فرآیند دیگری دارد و باید در کارگروه تنظیم بازار انجام شود؛ اکنون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در حال بررسی های کارشناسی هستند تا این مباحث تمام شود.

وزیر صنعت گفت: دنبال این هستیم که نقدینگی خودروسازها از روش های مختلف همچون فروش اموال مازاد خودروسازان و اموال غیرتولیدی تامین شود و بخشی نیز از محل تسهیلات بانکی تامین کنیم.

وی تاکید کرد: در کنار افزایش تیراژ تولید، داخلی‌سازی خودروها باید جدی گرفته شود زیرا کماکان بخشی از خودروهای تولید داخل قطعات وارداتی دارند.

رحمانی درباره نرخ پسته و خشکبار گفت: اینکه افزایش قیمت داشتیم را نمی توانیم کتمان کنیم اما برای اقلام عمده شب عید تلاش می کنیم کمبودی نداشته باشیم و تمهیدات لازم را انجام می دهیم تا از افزایش قیمت ها جلوگیری کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =