خودرو

معاون اول رییس جمهوری در نامه ای خطاب به وزیران امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص خودروهای دپو شده در گمرک تصریح کرد، نباید برای کسانی که در چارچوب قوانین و مقررات عمل کرده اند مشکل ایجاد شود.

فی نیوز - از گمرک جمهوری اسلامی امروز نامه سی ام آبان ماه «اسحاق جهانگیری» به وزیران صنعت و اقتصاد درخصوص «تعیین تکلیف موضوع استمرار خسارت ناشی از دپوی خودروهای مربوط به برندهای مختلف در گمرکات کشور» را منتشر کرده که در آن تصریح شده: «نباید تحت تاثیر فضاسازی، موانع فعالان اقتصادی را برطرف نکنیم.»

به گفته «مهدی دافر» دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، بیش از 14 هزار و 600 دستگاه خودروهای متوقف شده در گمرک، هیچ مشکلی ندارند، ثبت سفارش شده اند و حقوق گمرکی شان پرداخت شده و 6 هزار و 481 دستگاه خودرو نیز به شیوه درست ثبت سفارش نشده است.

واردات خودرو در سال 1396 رشد شتابانی داشت که سبب شد اواخر تیرماه پارسال وزارت صنعت، معدن و تجارت با دستور وزیر وقت، ثبت سفارش آن را تا زمان اصلاح آیین نامه مربوطه در دولت متوقف کند. در آن زمان آمار گمرک نشان می داد که در پنج ماهه نخست پارسال 37 هزار و 623 دستگاه انواع خودروی سواری وارد کشور شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال 1395 از نظر تعداد 64.42 درصد افزایش داشت.

این ممنوعیت اواخر دی ماه و با ابلاغ آیین نامه جدید واردات خودرو، برطرف و واردات خودروها از سر گرفته شد اما با تغییر سیاست های ارزی دولت در سال 97 از سویی و نیز خروج آمریکا از برجام، دولت تصمیم گرفت واردات برخی کالاهای غیرضرور از جمله خودرو را بار دیگر متوقف کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =