کد خبر: 1914
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰
ورزش

معاون وزیر ورزش گفت: فدراسیون‌ها حق ندارند از هیچ ملی پوشی برای مسابقات رسمی کسب سهمیه المپیک، آسیایی و جهانی هزینه دریافت کنند. وزارت ورزش با این کار مخالف است و قطعا با فدراسیون‌های متخلف برخورد خواهد کرد.

فی نیوز - محمدرضا داورزنی اعزام ورزشکاران به برخی مسابقات با هزینه شخصی را نادرست اعلام کرد و گفت: بعضی از مسابقات از طرف میزبان سهمیه بندی می‌شود که در آن تیم ملی اعزام می‌شود، اما در چند رشته که به ویژه انجمن یا سبک هستند، میزبان مسابقات را به صورت آزاد برگزار می‌کند و جوایز نقدی دارد که ورزشکار به درخواست خود با هزینه شخصی اعزام می‌شود.

وی در خصوص نداشتن مربی برخی ورزشکاران و مشکلات هزینه‌ای آن‌ها برای برپایی اردوهای تدارکاتی گفت: مجموعه فدراسیون‌هایی که برای کسب سهمیه المپیک تلاش می‌کنند، با توجه به زمان بندی تا المپیک مدیریت مالی دارند و برنامه ریزی می‌کنند تا برای کسب سهمیه و برگزاری اردوهای خود مشکلی نداشته باشند. قطعا وزارت ورزش هم با نشست‌های تخصصی با فدراسیون‌های مربوطه هماهنگی‌ها را خواهد داشت تا زمان از دست نرود و ورزشکاران دچار مشکل نشوند.

وی درباره اعتبارات وزارت ورزش و جوانان در سال ۹۸ افزود: دولت بودجه جداگانه به وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک برای سال آینده اختصاص داده است که درصدی در ردیف‌های مختلف دارد. سعی شده که در برخی موارد ۲۰ تا ۲۵ درصد و در برخی دیگر حدود هشت درصد با افزایش همراه شود.

داورزنی گفت: تلاش وزارت ورزش و فدراسیون‌های ورزشی طوری است که با برنامه ریزی در مدیریت بهینه منابع داشته باشند، چرا که سال سختی پیش رو داریم، ورزشکاران برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ آماده می‌شوند و در کنار آن در رقابت‌های آسیایی و جهانی هم شرکت می‌کنند.

 وی با اشاره به نوسانات قیمت ارز و مشکلات سفرهای برون مرزی برای فدراسیون‌های ورزشی گفت: با توجه به اینکه هزینه‌های برون مرزی از جمله ثبت نام در مسابقات و اردوهای خارجی برای ما با افزایش قیمت همراه شده است، مجبوریم اعزام‌ها را اولویت بندی کنیم به ویژه برای المپیکی‌ها که نیاز به سهمیه دارند. تلاش وزارت ورزش این است که با توجه به اعتبارات موجود، مدیریت منابع را جدی‌تر در نظر بگیرد و با تعامل خوب بین فدراسیون‌ها و کمیته ملی المپیک مشکلی برای برنامه‌ها نداشته باشیم.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: مجموعه منابع مالی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در بخش هزینه‌ای و عمرانی است که در بخش عمرانی برخی زیرساخت‌های عمومی ورزش کشور به استان‌ها تعلق می‌گیرد که از محل ردیف ۲۷ صدم درصد از ارزش افزوده اخواهد بود. تلاش زیادی صورت گرفته است تا با کمک استان‌ها در این بخش مشکلی نداشته باشیم.

 وی به ضرورت درآمدزایی فدراسیون‌های ورزشی اشاره کرد و افزود: برخی فدراسیون‌های از طریق حامیان مالی توانسته اند، درآمد داشته باشند تا تنها وابسته به بودجه وزارتخانه نباشند و بر همین اساس برنامه‌های خود را طراحی کردند. در واقع فدراسیون‌ها در ردیف اعتبارات ورزش کشور بودجه خاصی ندارند، اما بودجه خود را از ردیف اعتبارات تخصیص یافته از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به عنوان کمک دریافت می‌کنند و این بدان معنی نیست که تنها باید با بودجه دولتی فعالیت کنند.

داورزنی افزود: فدراسیون‌هایی را مثل فوتبال، کشتی، تکواندو، والیبال و ووشو داریم که تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد از بودجه دولتی استفاده می‌کنند و سایر هزینه‌های خود را از طریق درآمدزایی و استفاده از حامیان مالی تامین کرده اند.

وی در خصوص بحث بازنشسته‌ها در ورزش گفت: با توجه به قانون ابلاغی، همه دستگاه‌ها از جمله وزارت ورزش ملزم به اجرای آن بود و حالا رئیس فدراسیونی نداریم که بازنشسته باشد. برای فدراسیون‌هایی که شامل قانون بازنشستگی بودند، سرپرست انتخاب شد و برای فرآیند انتخابات مراحل نام نویسی از نامزدها و تایید صلاحیت‌ها هم انجام می‌شود.

معاون وزیر ورزش مشکل برگزاری مجامع انتخاباتی فدراسیون‌ها را موضوع بازنشستگی روسای هیئت‌های ورزشی استان‌ها دانست و افزود: اساسنامه را باید به گونه‌ای اصلاح کنیم که از بین هزار و ۴۰۰ هیئت ورزشی مرکز استان و ۱۴ هزار هیئت شهرستان، اگر قانون بازنشستگی شامل آن‌ها شود، بار مالی زیادی برای دولت خواهد داشت و ظرفیت‌های مختلفی را هم از دست می‌دهیم، چون تعداد زیادی مربی و معلم بازنشسته که سرمایه‌های ورزشی هستند را داریم که در صورت کنار رفتن آن‌ها به ورزش کشور لطمه خواهد خورد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =