کد خبر: 2892
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نامگذاری روز خبرنگار به مناسبت شهادت محمود صارمی در مزار شریف گفت: خون دیپلمات‌ها و خبرنگاران به هم آمیخته شده است.

فی نیوز- محمدجواد ظریف در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی در آستانه روز خبرنگار ضمن تبریک روز خبرنگار و تشکر از خبرنگاران و تصویربرداران،افزود: به شما به مناسبت روز خبرنگار تبریک می‌گویم، شهادت محمود صارمی شهید بزرگوار جامعه خبری، خبرنگار ایرنا در مزار شریف را به همه اصحاب خبر به ویژه دوستانمان در خبرگزاری ایرنا که امروز هشتادمین سال تأسیس این خبرگزاری را جشن می‌گیرند، تبریک و تسلیت عرض می‌کنم.

وی روز خبرنگار را اتفاقی مهم در تاریخ کشور دانست و افزود: هر ساله اهمیت این روز را به منظور ارتباط بین وزارت امور خارجه و جامعه رسانه‌ای کشور به خبرنگاران رسانه‌ها تأکید می‌کنم؛ در این روز ۱۱ شهید بزرگوار در مزار شریف به شهادت رسیدند که ۱۰ تن آنان همکاران ما در وزارت امور خارجه بودند و یک نفر نیز خبرنگار بود.

وزیر امور خارجه گفت: این نشان دهنده آن است که خون دیپلمات‌ها و خبرنگاران به هم آمیخته شده است البته نشان می‌دهد که خون خبرنگاران رنگین‌تر از دیپلمات هاست که ۱۱ نفر شهید شدند، اما این روز به اسم یک تن از ۱۱ شهید نامگذاری شده؛ نوش جانتان.

ظریف به شهدای دیگر رسانه اشاره کرد و افزود: شهدایی که برای روشنگری و آگاهی بخشی تلاش کردند، شهید آوینی که در حوزه خبر و هنر نقش پیشگامی داشت و همچنین شهدای رسانه سقوط هواپیمای سی.۱۳۰ از آن جمله اند.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم مردوخی (خبرنگار پیشکسوت) ادامه داد: این روزها چند تن از خبرنگاران خوب ما، چون زهرا عبدالمحمدی، سیف الله یزدانی، مهدی شادمانی در بستر بیماری هستند که برای شان آرزوی سلامتی داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره ادعای اروپایی‌ها مبنی بر اینکه در کتابچه‌هایمان تحریم‌ها را برداشتیم، گفت: اروپایی‌ها در برجام یک تعهداتی دارند در ماده‌های یک، دو و سه ضمیمه دو برجام هست که معطوف به اقدام نیست، معطوف به نتیجه است و این بسیار مهم است.

ظریف افزود: اروپایی‌ها نمی‌توانند ادعا کنند ما در کتابچه هایمان تحریم‌ها را برداشتیم، اروپایی‌ها باید شرایط را فراهم کنند که شرکت‌هایشان بتوانند در ایران فعالیت کنند، جالب است که تعهدات آمریکا از پاراگراف چهار به بعد است و تعهدات اروپایی‌ها نیز موکول به تعهدات آمریکا نیست.

وی گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام آن‌ها ۱۱ تعهد کردند که هنوز به هیچکدام عمل نکرده اند؛ عادی سازی روابط اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی یکی از تعهدات اروپایی‌ها در برجام است، اما از آن وقت که فهمیدند آمریکا در برجام نیست به ۱۱ تعهد خود عمل نکردند؛ ۱۱ تعهدی که شامل فروش عادی نفت ایران، بازگشت در سرمایه گذاری خطوط هوایی، بیمه، همکاری در کشتیرانی و انواع همکاری هاست که تعهدات اروپا بعد از برجام است و هنوز شروع نکرده اند و نمی‌توانند بگویند به خاطر آمریکا ما نمی‌توانیم تعهداتمان را انجام دهیم، چون علم به خروج آمریکا داشتند و تکرار هم کردند.

وزیر امورخارجه افزود: لذا اروپایی‌ها نمی‌توانند ادعا کنند ما نمی‌دانستیم آثار تحریم‌های آمریکا چیست و این تعهدات را کردیم چرا شما خوب رفیق تان را می‌شناختید و شرایطش را می‌دانستید شما ۱۱ تعهد داشتید که باید انجام دهید، ولی هیچ کدام را نکردید اینستکس گام مقدماتی برای تعهدات تان است و باید انجام دهید.

ظریف درباره بخش دیگری از سوال خبرنگار صدا و سیما درباره موضوع مذاکره با آمریکا گفت: اینکه با آمریکا مذاکره می‌کنیم یا نه هم باید بگویم ما مذاکره کردیم، طولانی‌ترین مذاکرات تاریخ را با آمریکا داشتیم، هیچگاه وزیر امور خارجه آمریکا ۱۷ روز متوالی برای مذاکره با کشوری خارج از کشورش نبوده هیچگاه وزیر امورخارجه آمریکا ۹ ساعت متوالی با وزیر خارجه یک کشور دیگر مذاکره نکرده است، آن‌ها اهل رکوردگیری هستند، این‌ها آمار خودشان است، ما صدها ساعت مذاکره در سطح وزرا با آمریکا داشتیم لذا اینکه ما مخالف مذاکره هستیم این طور نیست ما مذاکره کردیم، ولی اینکه بگوییم حالا چون دولت آمریکا عوض شده ما باید دوباره بنشنیم و مذاکره کنیم خیر، ممکن است آن‌ها بیکار باشند ما نیستیم، ما برای وقت مان ارزش قائلیم.

ظریف افزود: در آمریکا انقلاب که نشده، یک انتخابات شده است و این را دیگر هر کسی که حقوق بین الملل گذرانده باشد می‌داند که دولت تعهدات دولت قبلی را به ارث می‌برد.

وی گفت: می‌گویند این قانون مصوبه گنگره نداشته بله، اما تعهدات اجرایی دولت قبل را به ارث می‌برید؛ علاوه بر این، برجام یک تعهد بین المللی مبتنی بر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است، لذا اینطور نیست که شما بگویید من زیرش می‌زنم لذا دولتی که نه تعهد خودش، نه تعهد دنیا، نه تعهد بین الملل و نه تعهد شورای امنیت را که عضو دائمش است، قبول ندارد البته من تعجب نمی‌کنم که از شورای امنیت هم بیرون برود، ان شاءالله این دولت از صفحه زمین بیرون برود، اما فعلا که عضو دائم شورای امنیت است حتی آن را قبول ندارد بنابراین احترام امام زاده به متولی آن است، ۲۲۳۱ قطعنامه همین شورای امنیت است که هنوز لغو نشده و سرجایش است لذا آمریکا نمی‌تواند ادعای مذاکره بکند.

وی افزود: آمریکا بوده که از میز مذاکره کنار رفته و وزیر خارجه کشوری را که می‌خواهد با او مذاکره کند تحریم کرده است، آمریکا بوده که بالاترین مقام جمهوری اسلامی یعنی مقام معظم رهبری را تحریم کرده است.

ظریف گفت: آمریکا ادعا می‌کند که می‌خواهیم با صاحبان قدرت مذاکره کنیم، اما می‌گوییم که اختیار شما نیست تصمیم بگیرید، اختیار کشور ماست، کشور سازوکار دارد شما که دروغگویی تان را با تحریم مقام معظم رهبری و تحریم وزیر امورخارجه ثابت کردید، راجع به چه مذاکراتی صحبت می‌کنید؟ لذا این واقعیت‌های صحنه است و شفاف می‌گویم ما از سر میز مذاکره کنار نرفتیم و نشستیم هفته پیش آقای عراقچی سر میز مذاکره ۱+۴ نشسته بود کما اینکه تا اسفند ۹۶ نیز آقای برایان هوک در این جلسه بود حالا چه کسی است که از جلسه و از میز مذاکره خارج شد آیا ما بودیم یا آمریکا؟ آمریکا حداقل می‌خواهد زورمداری و یکجانبه مداری خود را دنبال کند و دنبال تغییر رژیم برود که نمی‌تواند و نخواهد توانست لااقل بگوید می‌خواهد چکار بکند نگوید مذاکره می‌خواهیم بکنیم کسی از آمریکا نمی‌پذیرد که من دنبال مذاکره هستم، عَلَم مذاکره در دست ماست، هیچوقت در دست ایالات متحده نبوده است و نخواهد بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آقای روحانی در تبریز گفتند ممکن است در روزهای آینده به نتایج قابل قبولی دست پیدا کنیم از طرفی سیگنال‌هایی در بازار ارز موید این است که بحران کاهش یافته آیا ایران پیشنهاد مشخصی را از مکرون گرفته و یا پیشنهاد مشخصی داده که به نتایج مثبتی برسد؟ گفت: دولت موفق شده که با همکاری بخش‌های مختلف جامعه شرایط اقتصادی را به سمت آرامش پیش ببرد این نشان نمی‌دهد که شرایط خیلی خوب است بلکه شرایط به سمت آرامش پیش می‌رود و بازار ارز هم این آرامش در شرایط را نشان می‌دهد.

ظریف افزود: البته من عادت کردم در حوزه‌هایی که تخصص ندارم اظهار نظر نکنم و برای همین همه کسانی که تخصصی در روابط خارجی ندارند در حوزه ما اظهار نظر می‌کنند و حال ما را می‌گیرند لذا ما یاد گرفتیم این رفتار را با دیگران نکنیم که رطب خورده منع رطب، چون کند.

وی گفت: در همین حد بسنده می‌کنم در مورد بازار ارز حتما برادر خوبم آقای دکتر همتی و دکتر دژپسند در موقعیتی هستند که می‌توانند اظهار نظر کنند.

ظریف افزود: کار دیپلمات این است که راهکار پیدا کند دنبال روشی برای رسیدن به راه حل باشد و لذا هیچ وقت این کار ما متوقف نشده، ​گفتگوهایی که جناب آقای رئیس جمهور که خودشان بهترین دیپلمات کشور هستند با جاهای مختلف داشتند آن هم در مسیر ادامه کار دیپلماسی ما است و این گفتگوها ادامه دارد و ما هم همواره با جدیت این گفتگوها را دنبال می‌کنیم.

وی گفت: البته واقعیت این است که آن چه لازم است انجام بشود که آمریکا دست از قانون شکنی بردارد اگر دست از قانون شکنی اش بردارد دست از تروریسم اقتصادی اش بردارد همه مشکلات حل می‌شود، اما تا زمانی که چنین چیزی اتفاق نیافتاده راه‌هایی هم هست که اتحادیه اروپا از ابتدای خروج آمریکا از برجام تعهداتی را مطرح کرده و تعهداتی را هم در خود برجام دارد که تعهدات اتحادیه اروپا مستقل از تعهدات آمریکاست.

ظریف افزود: لذا اگر امکانش باشد که این‌ها اجرا شوند که ما هم پیگیری کردیم امکان عبور از این مرحله وجود دارد، اما اگر این امکان نباشد جمهوری اسلامی برنامه خودش را اعلام کرده در چارچوب برجام هم هست دو قدم را برداشته و قدم سوم هم در راه است.

وی گفت: ما هیچ گاه مایل نبودیم این اقدامات را بکنیم ما مایل بودیم برجام انجام شود، اما برجام خودش پیش بینی کرده بود، چون برجام برخلاف آن چه که گفتند مبنی بر اعتماد نبوده مبنی بر بی اعتمادی متقابل بوده و برای همین هم هست که ساز و کاری پیش بینی کرده که اگر طرفی تخلف کرد طرف دیگر بتواند اقدام کند ما داریم کاملا در چارچوب همان ساز و کار عمل می‌کنیم.

وزیر امور خارجه گفت: بازدارندگی آمریکا در ترس بقیه از آمریکاست نه در قدرتش و من معتقدم این نکته کم کم ظاهر خواهد شد.

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا همکاری نکردن شرکت‌های دولتی اروپایی در چارچوب برجام را نشانه حسن نیت نداشتن اروپا نمی‌دانید، گفت: این از بحث‌هایی است که همیشه با اروپایی‌ها داشته ایم و آن‌ها هم ادعا می‌کنند که آمریکا شرکت‌های دولتی و غیردولتی نمی‌شناسد و در واقع قانون شکنی آمریکا حد و مرز ندارد.

وی اضافه کرد: اتحادیه اروپا به تبریکی نیاز دارد که درباره انتخاب دوستان خود بشنود که چه دوستانی را انتخاب کرده است که هیچ حق اعتراضی ندارند به اینکه حتی شرکت‌های دولتی اروپایی را تحریم کنند و حتی اینستکس را هم تهدید کردند که ما تحریم می‌کنیم، اما برای ما این بهانه‌ها کارآمدی ندارد.

ظریف افزود: اقتصاد آمریکا اقتصاد مهمی است، اما اقتصاد همه دنیا نیست، اگر تمام شرکت‌های بزرگ و مهم نفتی تصمیم بگیرند قلدری آمریکا را نپذیرند یقین دارم آمریکا نمی‌تواند همه این‌ها را تحریم کند که اگر تحریم کند اقتصاد دنیا به هم می‌ریزد.

وی تصریح کرد: امروز چین و روسیه و بسیاری از کشورها تصمیم گرفتند که مبادلات خود را به دلار انجام دهند و ۳۵ درصد مبادلات ما و ترکیه با ارز ملی انجام شده است.

وزیر خارجه گفت: امروز نظام مالی بین المللی که آمریکا به آن تسلط دارد زورگویی و برای دیگر کشورها تعیین تکلیف می‌کند. اگر اروپایی‌ها برای آینده خود نگران هستند؛ آمریکا در چه موقعیتی است که به یک قاره و یک اتحادیه که مجموع توان اقتصادی شان چند برابر آمریکا است، دستور می‌دهد نباید از روسیه گاز خریداری کنید؟ و اروپا مجبور است به آمریکا بگوید اگر ما از روسیه گاز نخریم شهروندان ما در زمستان از سرما می‌میرند؛ این نکته‌ای است که اروپا باید بداند تا چه حد می‌خواهند خودشان را گروگان تصمیمات آمریکا قرار بدهند. اتحادیه اروپا آنقدر توان ندارد که در برابر آمریکا بایستد؟

ظریف افزود: اروپایی‌ها باید بدانند که هر گاه شرکت‌های آمریکا بخواهند با ایران کار کنند هیچ کدام از محدودیت‌ها را ندارند فقط برای شرکت‌های اروپایی است که محدودیت وجود دارد اروپایی‌ها بروند قرارداد بوئینگ با ایران و ایرباس را مقایسه کنند که قرارداد بویینگ چقدر راحت‌تر بود.

وی گفت: چرا اروپایی‌ها چشمشان را باز نمی‌کنند که ببینند آمریکا چه بلایی بر سر اقتصاد جهان می‌آورد آن هم فقط به دلیل منافع خود آمریکا.

ظریف افزود: ما در ایران با توجه به اینکه متکی به مردم خود هستیم این مرحله را با اقتدار پشت سر می‌گذاریم و شرمنده مردم هستیم به خاطر آسیب‌هایی که به مردم رسیده است و کمبودها و کم کاری‌هایی داشتیم.

وزیر امور خارجه گفت: می‌گویند ظریف عصبانی بود من امروز می‌خندم و اصلا عصبانی نیستم.

آقایظریف در نشست امروز و بین پرسش و پاسخ با خبرنگاران افزود: من که حرف می‌زنم می‌گویند ظریف عصبانی بود من امروز می‌خندم و اصلا عصبانی نیستم اصلا هم ناراحت نیستم و همین الان که دارم می‌خندم مجبورم داد بزنم چرا که آن عقب تصویربرداران آنقدر سر و صدا می‌کنند که صدا نمی‌رسد.

وزیر امور خارجه گفت: لغو تحریم‌ها نه تنها خط قرمز ماست بلکه خط قرمز برجام است.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره چرخش ناگهانی امارات در قبال ایران و تصمیم گیری احتمالی عربستان افزود: به نظر من نباید از عبارت چرخش ناگهانی استفاده کنید سفره مذاکره و درهای ما به روی همسایگانمان در امارات و همچنین همسایگانمان در عربستان باز است و هرگاه آن‌ها تمایل به اصلاح سیاست هایشان داشته باشند و مذاکره را به جای درگیری انتخاب کنند ما آماده ایم.

وی ادامه داد: من اطلاعی از پیام‌های پشت پرده ندارم و بعید می‌دانم چنین چیزی هم وجود داشته باشد، صحبت‌هایی بین مسئولان حج ما با مسئولان عربستان درباره حج بوده و از میزبانی مردم عربستان تشکر می‌کنم و امیدواریم این گفتگوها نتایجی فراتر از آرامش حج داشته باشد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگر گفت: ما برای مجمع گفتگوهای منطقه‌ای پیشنهادات خود را در سال ۹۳ ارائه دادیم بعد هم با ابتکاراتی که مطرح شده بود مثل مسئله شورای همکاری امیر کویت موافقت کردیم، اما آن‌ها موافقت نکردند طرح عدم تعرض هم کاملاً مشخص است باید از اقدامات خصمانه جلوگیری شود این‌ها پیشنهادهای کلاسیکی است که در این حوزه وجود دارد ما طرح‌هایی را آماده کرده ایم، اما باید آن‌ها هم علاقه نشان دهند.

ظریف درباره واکنش نسبت به لغو تحریم‌ها افزود: همیشه لغو تحریم‌ها خطوط قرمز ایران و تعهد اروپاست البته باید ما آثار آن را شاهد باشیم نه این که روی کاغذ چیزی نوشته شود لغو تحریم‌ها نه تنها خط قرمز ماست بلکه خط قرمز برجام است.

وی درباره رابطه اش با مقام معظم رهبری نیز گفت: من نظرم را درباره مذاکره با آمریکا عرض کردم مذاکره انجام شده و نتیجه داشته اگر این نتیجه اجرا می‌شد شرایط فرق می‌کرد. مقام معظم رهبری فرمودند این مسئله آزمایشی برای آمریکاست. اینکه مقام معظم رهبری اجازه می‌دهد در جلسات من نظر خودم را بگویم از لطف ایشان است. این طور هم نیست که هیچ کس دیگری در جلسات صحبت نکند، رهبری گوش می‌کنند و با سعه صدر به افراد می‌گویند نظرات خود را بگویند و دچار خودسانسوری نشوند سپس ایشان جمع بندی می‌کنند و صحبت‌ها روی نظرشان تأثیر دارد. حالا برخی در آنور آب و بعضی در همین جا می‌خواهند مسائل را طور دیگری جلوه دهند. لطف مقام معظم رهبری به من چند روز گذشته در گزارش‌ها آورده شد.

وزیر امور خارجه افزود: نمی‌دانم بعضی چطور ادعای ولایتمداری دارند و توهین هم می‌کنند.

وزیر امور خارجه گفت: هیچ راه قانونی برای بازگشت قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران وجود ندارد.

در ادامه نشست خبری ­محمد جواد ظریف، خبرنگاری پرسید: شما در ۱۲ بهمن ۹۷ در توئیتی نوشتید که توافق با آمریکا به اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد و در هفته‌های اخیر گفتید که اگر به چهار سال قبل برگردم ­باز هم برجام را امضا می‌کنم، حال سوال اینجاست که چرا باید توافقی را که ارزش جوهر روی کاغذ را هم ندارد دوباره امضا کرد؟

وزیر امور خارجه پاسخ داد: به این خاطر حاضرم باز این توافق را امضا کنم که برجام توافق با آمریکا نبود و آمریکا به دلیل عضو دائم شورای امنیت، ­یک عضو ضروری بود و بدون حضور آمریکا قطعنامه‌هایی که (نمی خواهم بگویم دولت مورد حمایت روزنامه شما) در دولت‌های قبلی صادر شده بود نمی‌شد حذف کرد.

وی افزود: لذا آمریکا یک شر ضروری بود ما با آن مذاکره کردیم و آن هم معتقد است که شکست خورده است بخاطر این که اجازه داده آن قطعنامه‌ها نابود شود به همین دلیل هم از برجام خارج شد و الان هم دارد تلاش می‌کند آن قطعنامه را برگرداند.

ظریف گفت: اگر کسی به آمریکا اعتماد کرده بود برجام دو صفحه یا دو جمله­ می‌شد، اما به دلیل اینکه اعتماد نداشتیم ۱۵۰ صفحه شد.

وزیر امور خارجه افزود:، چون اعتماد نداشتیم ماده ۳۶ را در برجام گذاشتیم و این ماده را طوری بر خلاف فشارها اجرا کردیم که طرف مقابل هیچ گاه نتواند قطعنامه‌ها را برگرداند.

وی گفت: من به عنوان یک معلم حقوق عرض می‌کنم که هیچ راه قانونی برای بازگشت این قطعنامه‌ها وجود ندارد، زیرا اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران اکنون انجام می‌دهد در اجرای اقدامات جبرانیست که خودمان پیش بینی کرده بودیم.

ظریف افزود: لذا بر خلاف دوستانی که می‌گفتند برجام بر اساس ساده لوحی است و کلاه بزرگی بر سر مردم ایران بود معلوم شد که چه کسی سرش کلاه رفته بود که از برجام خارج شد.

وزیر خارجه گفت:، چون دوستان به حرف‌های صفحه قبلشان هم نگاه نمی‌کنند هر روز یک چیز جدید می‌گویند، اما برجام هیچگاه به نفع یک طرف نبود بلکه یک توافقی بود که همه در آن نقش داشتند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در برجام یک نفع استراتژیک داشت افزود: ایران توانست در چارچوب برجام قطعنامه‌های شورای امنیت را لغو کند.

ظریف گفت: امروز اجماع امنیتی جهانی علیه ایران نیست بلکه اجتماع امنیتی جهانی علیه آمریکاست.

وزیر خارجه افزود: من ۱۰ سال دیگر هم اگر برگردم باز هم برجام را امضا می‌کنم، زیرا فکر می‌کنم برجام سند افتخار مردم ایران بود.

وی گفت: من با پشتوانه مردم ایران و مقام معظم رهبری برجام را امضا کردم برجام با پشتوانه مقاومت امضا شد و از روز امضا پشتوانه مقاومت شد.

ظریف افزود: برخی از دوستان ما نخواستند ببینند امیدوارم یک روزی ببینند.

وزیر امور خارجه کشورمان خطاب به برخی حکام منطقه‌ای عضو تیم B، گفت: امنیت خریدنی نیست و ما یا با هم امن هستیم یا با هم ناامن؛ بیایید بر سر سفره امنیت جمعی بنشینیم.

محمدجواد ظریف در ادامه نشست خبری و در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه العالم در خصوص تفاوت بین ترامپ و تیم B و اینکه آیا ترامپ از سوی این تیم فریب خورده است؟ تصریح کرد: من نه ترامپ را از نزدیک دیده ام و نه با وی ملاقاتی داشته و نه گفتگویی کرده ام که بتوانم بگویم که ترامپ به دنبال چه چیزی است.

وی افزود: اما آنچه در سخنرانی‌های ترامپ چه قبل و چه بعد از انتخابات شنیده ام این است که؛ ادعا می‌کند جنگ همیشه خسارت داشته و آمریکا نباید خود را درگیر جنگ کند، سیاست‌های قبلی آمریکا در هزینه کرد ۷ تریلیارد دلار در منطقه ما جز خسارت برای آمریکا چیزی نداشته است، همان چیزهایی که شما درباره ترامپ شنیده اید، من نیز شنیده ام.

ظریف ادامه داد: برداشت من بر اساس شنیده هایم آن است که ترامپ به دنبال جنگ نیست، اما بر اساس اطلاعاتی که از نتانیاهو و بولتون دارم؛ این‌ها همواره به دنبال جنگ بوده اند، ترامپ خودش گفته است که هیچ جنگی نیست که بولتون دوست نداشته باشد و اگر او را ول کنیم علیه صد کشور در دنیا اعلام جنگ می‌کند، این نه حرف من بلکه حرف رئیس بولتون است البته این حرف را پیش از این بسیاری زده بودند.

وزیر امور خارجه در خصوص نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز گفت: نتانیاهو از سال ۱۹۹۲ میلادی گفته است که ایران یک سال دیگر به بمب اتم دست می‌یابد و هنوز هم می‌گوید ایران یک سال دیگر به بمب اتم می‌رسد لذا وی از آن زمان به دنبال چنین حرف‌هایی بوده است، نتانیاهو کسی است که در کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۲ گفت که اگر شما به عراق حمله کنید تغییری اساسی در خاورمیانه ایجاد خواهد شد؛ بله تغییر اساسی ایجاد شد و داعش آمد.

وی خاطر نشان کرد: این افراد آنقدر بی حیا هستند که دروغشان را مرتب تکرار می‌کنند و پیش از این نیز جنگ طلب بوده اند، بولتون و نتانیاهو بانی جنگ عراق هستند و این‌ها بودند که جنگ عراق را بر مردم آمریکا و منطقه تحمیل کردند و ۷ تریلیارد دلار و کلی سرباز آمریکایی و صدها هزار شهروند مظلوم عراقی و سوری را قربانی طمع‌های خود کردند.

ظریف با اشاره به سخنان ترامپ و تیم B تأکید کرد: ظاهراً دو سیاست را دنبال می‌کنند لذا ترامپ باید نگران آن باشد که آن‌ها (تیم B) سیاست خودشان را بر سیاست ترامپ تحمیل کنند و از قرائن نیز اینطور برمی آید که آن‌ها با بهانه‌های دیگری هنوز به دنبال همان هدف هستند و هدفشان تغییر نکرده است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: برای نتانیاهو اهمیتی ندارد که چند هزار سرباز آمریکایی کشته شوند، برخی حکام منطقه ما آمادگی دارند تا اهداف خودشان را به قیمت آخرین سرباز آمریکایی بدست آورند و این سیاست همیشگی آنهاست؛ مگر در سوریه و عراق جز این بود و مگر در سال ۲۰۰۳ از تروریست‌ها علیه دولت قانونی عراق حمایت نکردند.

وی افزود: باید آمریکا این سیاست‌ها را تشخیص دهد و مردم آمریکا نیز باید تشخیص دهند که یک گروهی که انتخاب نشدند و چه بسا آمریکایی نیستند؛ این گروه سیاست آمریکا را تعیین می‌کنند، البته این حرف‌ها برای آمریکا خیلی گران بوده است.

ظریف گفت: آمریکا زمانی تصمیم به تحریم من گرفت که گروه B را مطرح کردم و این نشان دهنده آن است که برای گروه B چقدر دردناک است که بفهمند یک نفر جرأت این را دارد که در رسانه آمریکایی بگوید که سیاست شما نه در واشنگتن بلکه در جای دیگری اتخاذ می‌شود و هر کس این کار را کرده است نتیجه آن را دیده است و این اقدام نشان دهنده اهمیت گروه B و توجه به این گروه است.

وزیر امور خارجه افزود: الحمدللّه از اعضای گروه B کم خواهد شد و ما از خروج کشورهای همسایه ما از این گروه استقبال می‌کنیم؛ همسایگان ما بدانند که سقف آهنین رژیم صهیونیستی نمی‌تواند شهرهای فلسطین اشغالی را در برابر مجاهدت‌های مردم غزه و لبنان محافظت کند لذا چگونه از شما محافظت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه از کاهش اعضای گروه B خوشحال می‌شویم، تصریح کرد: ما دوست داریم که همسایگانمان با ما رابطه خوبی داشته باشند و البته آنان نیز باید تصمیم بگیرند.

ظریف با تأکید بر اینکه سفره رابطه با ایران گسترده است، افزود: این سفره به عنوان کشور بزرگ منطقه و برادر شما گسترده است و باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید جنایت در یمن متوقف شود؟ آیا می‌خواهید مردم یمن سر و سامان بگیرند؟ آیا می‌خواهید منطقه ما روی آرامش بگیرد؟ آیا آمادگی دست کشیدن از خرید امنیت را دارید؟

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: خرید امنیت برای شما جنگ کویت را به همراه آورد، فراموش نکنید که دولت سعودی ۷۵ میلیارد دلار به صدام پول داد تا علیه ایران به کار رود، اما همان موشک‌ها علیه ریاض و همان تانک‌ها علیه کویت به کار رفت، مگر غیر از آن تانک‌ها را علیه کویت استفاده کردند؟

ظریف گفت: فراموش نکنید؛ امنیت خریدنی نیست، امنیت را باید در همکاری با منطقه به دست آورد و ما این آمادگی را داریم، ما یا با هم امن هستیم یا با هم ناامن، امنیت جدایی پذیر نیست و نمی‌شود که امنیت به قیمت ناامنی دیگران باشد.

وی با اشاره به ایام کنونی حج خاطر نشان کرد: ما دعوت کرده ایم و باز هم دعوت می‌کنیم؛ ایام حج نماد وحدت مسلمین است، به جنگ یمن و کشتار مردم این کشور، کشتار مردم منطقه و فشار بر مردم افغانستان، سوریه و لبنان پایان دهید و بیایید بر سر سفره امنیت جمعی بنشینیم، آن وقت خواهید دید که سفره امنیت برای همه باز است.

وزیر امور خارجه گفت: دوست داریم که همسایگانمان از گروه شرارت خارج شوند و فراموش نکنیم که این گروه جز شرارت برای منطقه ما و دنیا هیچ نداشته است؛ شما نیاز ندارید که جزو این گروه باشید.

وزیر امور خارجه گفت: ما از ابتدا مخالف هر راهکاری بودیم که بدون حضور دولت افغانستان باشد.

ظریف در ادامه در پاسخ به خبرنگار افغانستانی در خصوص مذاکرات آمریکا وطالبان خاطر نشان کرد: همه کشورهای غیر از افغانستان باید نقش حاشیه‌ای داشته باشند و نقش محوری را افغانستان داشته باشد به همین خاطر ایراد مذاکرات آمریکا و طالبان همین است که غیر از مردم و دولت افغانستان یک گروه دیگری که هیچ کاری نباید در منطقه ما داشته باشد و باعث بدبختی منطقه ما خود آ​نها هستند آمده اند و نشستند و با طالبان مذاکره می‌کنند آن هم بدون حضور دولت افغانستان.

وی افزود: ما از ابتدا مخالف هر راهکاری بودیم که بدون حضور دولت افغانستان باشد مخالف هر راهکاری بودیم که از خارج بخواهد بر افغانستان تحمیل شود و معتقد بودیم هر راهکاری باید توسط افغانستان و با مالکیت این کشور و با هدایت دولت افغانستان انجام گیرد و سایر دولت‌ها می‌توانند کمک کننده و تسهیل کننده باشند نمی‌توانند دستور دهنده باشند.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه سایر دولت‌ها نمی‌توانند توافقی را امضا کنند و توقع داشته باشند مردم افغانستان آن را بپذیرند گفت: جمهوری اسلامی در هیچ توافقی شرکت نکرده مگر با حضور افغانستان. در اجلاس بن هم ما در کنار مردم افغانستان حضور داشتیم گروه‌های مختلف افغانی که مبارزه کرده بودند در اجلاس بن حضور داشتند و ما افتخار داشتیم در کنار آن‌ها مشارکت می‌کنیم.

وی افزود: هر گاه که جلسه‌ای باشد با حضور افغانستانی‌ها ما در آن حضور داریم ما جلسه‌ای که در آن دولت افغانستان در حاشیه است قبول نداریم و جلسه مشروعی نمی‌دانیم که در آن شرکت کنیم چه در حاشیه باشیم و چه نباشیم.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص تعهدات اروپایی‌ها و جبران خروج آمریکا از برجام که این تعهدات زمان بر است خاطر نشان کرد: اینکه تعهدات اروپایی‌ها زمان بر است تا چه حد؟ این توجیه نیاز به زمان باید معنی داشته باشد و تا حالا که ۱۵ ماه گذشته هنوز هیچ اقدامی نکرده اند و دلیلی ندارد با این روش ادامه پیدا کند. کف مطالبات ما را هم آقای رئیس جمهور اعلام کردند آنچه که برای ادامه کار نه به عنوان خواست ما از اروپا برای اینکه جمهوری اسلامی اقدامات خود را برگرداند به اقدامات گذشته دو اقدام است که باید حتما انجام شود یک فروش نفت ما برسد به می ۲۰۱۸ یعنی قبل از خروج آمریکا که حدود ۲ و نیم و ۲ و هشت دهم میلیون بشکه بود و منابع مالی آن نیز بازگردد و در اختیار ایران قرار گیرد.

وی افزود: این‌ها کف تعهدات اتحادیه اروپاست، البته تعهدات دیگری اروپایی‌ها دارند که برای پیشرفت در کار باید آن تعهدات هم اجرا شود.

وزیر امور خارجه گفت: آن چه دولت انگلیس انجام داده هم دستی با تروریست اقتصادی ایالات متحده است و هیچ شکی نیست که این امر یک راه زنی دریایی است.

ظریف در پاسخ به خبرنگار فاینشنال تایمز در خصوص نفت کش انگلیسی و این که آیا ممکن است تنش بین ایران و آمریکا بیشتر شود، گفت: اعتلاف بین المللی برای چه می‌خواهد شکل بگیرد؟؛ آمریکا مسئول تنش در خلیج فارس و در دنیاست و کسی که خودش آتش افروز است نمی‌تواند آتش نشان باشد.

وی ادامه داد: آمریکا آتش افروز است و کافی است آتش افروزی خود را متوقف کند و همه چیز خوب می‌شود.

ظریف افزود: آمریکا هر وقت به خلیج فارس آمده غیر از خشونت و جنگ و آدم کشی کاری نکرده است، و همان طور که گفتیم ۲۹۰ نفر را در این آدم کشی کشته است، نتیجه دیگری را به بار نیاورده است.

ظریف گفت: آقای ترامپ گفته ۷ تریلیون دلار در این منطقه هزینه کردیم و جز بدبختی برای خودمان و منطقه هیچ چیز دیگری به بار نیاوردیم.

وی افزود: چندین بار تجربه‌های غلط گذشته را تکرار کردند و ظاهرش این است که آن مثل قدیمی که می‌گوید آدم عاقل از یک سوراخ دوباره گزیده می‌شود را نمی‌فهمد، زیرا این‌ها یا عقلشان مشکل دارد یا حتما باید چند بار گزیده شوند تا متوجه شوند که این خسارت عظیمی که برای مردم آمریکا به بار می‌آورند چه قدر عظیم است.

وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران مثل اعضای اتحادیه اروپا معتقد است که اقدام انگلیس در جبل الطارق راه زنی دریایی بوده و هیچ منطقی هم نداشته است.

وی ادامه داد: توجیه اینکه این تحریم، تحریم اتحادیه اروپاست هیچ مبنایی ندارد، چون اتحادیه اروپا از ابتدا با تحریم‌های فرامرزی مخالف بوده و اگر تحریمی وجود داشته باشد برای اعضای اتحادیه است نه برای دیگران که آن تحریم را اعمال کند ضمن اینکه ما از اول هم گفته بودیم گرچه به انگلیس هیچ ارتباطی ندارد، اما این کشتی به سمت جایی که آن‌ها تحریم کرده بودند نمی‌رفته است.

ظریف گفت: ایالات متحده برای محروم کردن مردم ایران از داشتن منابع خارجی برای حفظ اقتصاد داخلی این اقدام را انجام داده و این منابع نفتی برای این است که غذا و داروی مردم تامین شود و آمریکا مانع از رسیدن غذا و دارو به ما می‌شود و انگلیس هم در این راه با آمریکا برای رسیدن غذا ودارو به مردم ما همراهی کرده است لذا شریک تروریسم اقتصادی ایالات متحده است و این کار تبعات و عواقبی دارد.

وزیر امور خارجه گفت: آن چه در خلیج فارس اتفاق می‌افتد این است که ما در خلیج فارس بزرگ‌ترین ساحل را داریم و ما نزدیک به ۲ هزار کیلومتر ساحل با خلیج فارس داریم و هزار و ۵۰۰ کیلومتر ساحل با دریای عمان داشته و ما و عمان در تنگه هرمز حضور داریم و دلیل اینکه اسم این خلیج را خلیج فارس گذاشتند این است که ساحلش با ایران است و ما مسئول امنیت این منطقه هستیم.

وی ادامه داد: ما همیشه امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را حفظ کردیم امنیتی که باید برای همه باشد نه امنیتی که به هزینه یک کشور یا کشور دیگر باشد.

وزیر امور خارجه گفت: نکته مهم این است که ما در اجرای وظیفه خودمان برای حفظ امنیت خلیج فارس برخی اوقات از برخی تخلفات و جرائم چشم پوشی کردیم و اکنون دلیلی نمی‌بینیم که چشم پوشی کنیم و در برابر انگلیس که در راهزنی دریایی بدون هیچ مقرراتی شرکت دارد این اقدام را انجام دادیم.

وی افزود: اقدام ما عمل متقابلی نیست بلکه اقدام ما چشم پوشی نکردن از تخلفات است و در حال حاضر هم کشتی انگلیسی به دلیل تخلفاتی که توسط سازمان بنادر و دریا نوردی از او شکایت شده در دادگاه‌های ایرانی مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر ضرورت داشته باشد ما احساس کنیم که فایده دارد در این بررسی کمک خواهیم کرد که این اقدامات تسریع شود.

ظریف ضمن مصاحبه خود از کاهش نیاز اقتصاد کشورمان به نفت سخن گفت و افزود: از ابتدای دولت تدبیر و امید نیاز ما به نفت از بالای ۵۰ درصد به نزدیک ۳۰ درصد رسیده و ان شاء الله در بودجه امسال به رقمی پایین‌تر از این رقم هم خواهیم رسید.

وزیر امور خارجه بر گسترش شورای همکاری خلیج فارس و گفتگو در منطقه به ویژه مذاکرات جمهوری اسلامی ایران، عراق و ۶ کشور عضو این شورا تاکید کرد.

ظریف­ در نشست خبری با حضور خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که با توجه به ابتکار عمل وزارت خارجه در خصوص گفتگوهای منطقه‌ای که چند ماه قبل مطرح شده، آیا وقت آن نرسیده است که با کشورهایی مانند عربستان سعودی تنش زدایی شود گفت: وقت تنش زدایی مربوط به خیلی زمان قبل بود؛ من چند ماه نیست که این کار را آغاز کرده ام بلکه در ابتدای وزارتم نخستین مقاله‌ای که نوشتم در الشرق الاوسط بود که در آن مقاله دعوت به گفتگو کردم.

وی افزود: به مقامات سعودی هم پیام خصوصی و هم پیام علنی دادم و نیز در دیدار با آنان پیشنهاد گفتگو کردم؛ هنوز هم در گفتگو باز و سفره آن گسترده است ما آمادگی داریم.

ظریف گفتگو را به نفع عربستان سعودی، امارات و همه کشورهای منطقه دانست و بر لزوم آغاز گفتگو تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه سیاست‌ها علیه یکدیگر راه به جایی نمی‌برد تصریح کرد: تلاش برای محاصره یک کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس مانند قطر از جانب سه عضو دیگر این شورا غیرقابل پذیرش است نباید تمام سیاست‌ها مبتنی بر تحمیل و فشار باشد نباید یکی از اعضای شورای همکاری را نیز از خود دور کنند.

وی با تاکید بر لزوم گسترش شورای همکاری خلیج فارس و گفتگو میان جمهوری اسلامی ایران، عراق و سه عضو این شورا، ایجاد مجمع گفتگوی منطقه‌ای و امضای پیمان تعرض نکردن به یکدیگر را ضروری برشمرد.

ظریف گفت: ما این اقدام را ضروری می‌دانیم و این‌ها حرف دیروز و پریروز ما نیست این‌ها حرفی است که ما نخستین بار در نامه آقای ولایتی خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۵ میلادی نوشتیم و این پیشنهاد جدیدی نیست.

وی افزود: آن‌ها بودند که از پیشنهاد ما استقبال نکردند و فکر کردند که با پول دادن به صدام می‌توانند امنیت بخرند و بعد نیز تصور کردند که با خرید اسلحه از آمریکا می‌توانند امنیت بخرند.

وزیر امور خارجه بار دیگر تاکید کرد: راه گفتگو و امنیت منطقه‌ای باز است و در گفتگو با جمهوری اسلامی ایران روی همسایگان هیچ گاه بسته نشده است و نخواهد شد.

وزیر امور خارجه گفت: راه حل یمن گفتگو و مذاکرات صلح آمیز است.

ظریف در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر تلاش ولیعهد عربستان برای گفتگو با ایران و برقراری تماس‌هایی با مقامات ایرانی در این زمینه گفت: من از تماس در این باره و درباره تصمیمات ولیعهد عربستان اطلاعی ندارم، اما همان گونه که قبلا هم اعلام کردیم همواره آماده ایم، زیرا باید وضعیت در منطقه ما تغییر کند و بمباران مردم یمن متوقف شود.

وزیر خارجه گفت: بر خلاف آنچه فکر می‌کردند که ظرف سه تا چهار هفته یمن را می‌توانند مغلوب کنند ما معتقدیم مردم یمن را نمی‌توان مغلوب کرد بنابراین هرچه زودتر به اشتباه خود پی ببرند و برگردند و گفتگو و راه حل صلح آمیز را جستجو کنند برای خودشان و برای منطقه نفع بیشتری دارد.

ظریف افزود: ایران هم از چنین وضعیتی هیچگاه روی برنگردانده است.

وزیر امور خارجه گفت: ​ما می‌توانیم برنامه هسته‌ای خود را بسیار گسترده‌تر از قبل از برجام پیش ببریم، اما طرف‌های مقابل ما نخواهند توانست اجماع امنیتی قبل از برجام را دوباره ایجاد کنند.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاری که تا چه حد به فروپاشی برجام نزدیک‌تر خواهیم شد تصریح کرد: برجام به اعتقاد من ظرفیت اقدام را در داخل خودش دارد و ما در داخل برجام داریم اقدام می‌کنیم و در این مرحله و مراحل بعدی بحث فروپاشی برجام نیست.

وی گفت: امکان بازگشت به شرایط قبل از برجام وجود ندارد البته ما می‌توانیم برنامه هسته‌ای خود را بسیار گسترده‌تر از قبل از برجام پیش ببریم، اما طرف‌های مقابل ما نخواهند توانست اجماع امنیتی را که قبل از برجام به ناحق علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده بودند دوباره ایجاد کنند.

ظریف افزود: همه دنیا می‌داند و ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که ۵ مورد آن بعد از خروج آمریکا از برجام بوده است همگی نشان می‌دهد ایران تعهدات خود را اجرا می‌کند.

وزیر امور خارجه گفت: اگر الان مشکلی وجود دارد مشکل از قانون شکنی آمریکاست بنابراین امروز یک اجماع امنیتی علیه آمریکا شکل می‌گیرد نه علیه جمهوری اسلامی ایران.

وی اضافه کرد: امکان استفاده از مکانیسم ماشه برای اروپایی‌ها غیر ممکن است، چون اقدام ایران خلاف برجام نیست بلکه در چارچوب برجام است.

ظریف افزود: به راحتی این اقدام می‌تواند برگردد و ما رسماً اعلام کرده‌ایم به محض این که اروپایی‌ها به تعهدات خودشان در برجام و آنچه در جلسه وزرای اتحادیه اروپا و جلسات کمیسیون مشترک وزرا و در سطح کارشناسی تعهداتی کرده‌اند هر لحظه انجام دهند تمام تعهدات ایران هم انجام خواهد شد.

وی گفت: ما در حال عمل کردن در چارچوب برجام هستیم و اقدامی نمی‌توانند علیه ما در شورای امنیت انجام دهند مگر اینکه بخواهند بازی زور را انجام دهند که با بازی قانون متفاوت است.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌ها علیه خودش نیز خاطرنشان کرد: این موضوع نشان دهنده خصومت آمریکا با دیپلماسی است، چون هیچ بهانه دیگری برای تحریم بنده پیدا نکردند جز این که من نماینده مردم ایران هستم و تنها بهانه این است که من از طرف مردم ایران صحبت می‌کنم.

وی تصریح کرد: اگر این صحبت من برای شما آنقدر گران تمام می‌شود مشکلی ندارد بگذارید دنیا بداند که شما چقدر با گفتگو مخالف هستید.

ظریف افزود: این نشان دهنده این است که آمریکا به دیپلماسی علاقه ندارد و برخی‌ها در آمریکا با دیپلماسی دشمن هستند.

وزیر خارجه گفت: نقل قولی از بولتون وجود دارد که می‌گوید دیپلماسی و مجامع بین المللی یکی از ابزارها در جعبه ابزار ماست و این در حالی است که این کشور ادعا می‌کند کشور قوانین است.

وی اضافه کرد: این اقدام آن‌ها نشان می‌دهد چقدر به حقوق بین‌الملل و دیپلماسی اعتقاد دارند هر چند این موضوع حتما به ضرر ما تمام نخواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ایران در گام سوم از برجام خارج نمی‌شود.

ظریف در­ ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار TRT ترکیه گفت: گام سوم آخرین قدم نیست و خروج از برجام هم نیست، گام سوم کاملا در چارچوب برجام است.

وی افزود: برجام چیز مقدسی نیست و اگر لازم باشد از برجام خارج خواهیم شد، اما نیازی نمی‌بینیم از برجام خارج بشیم بخاطر اینکه برجام به طور دقیق مذاکره کردیم و این وضعیت را در برجام پیش بینی کرده بودیم و امروز داریم بر اساس همان پیش بینی‌ها که آمریکا ممکن است بد عهدی کند، عمل می‌کنیم.

وزیر امور خارجه گفت: حالا که آمریکا از برجام خارج شده و خودش را از برجام محروم کرده اروپایی‌ها می‌توانند با اقدامات خودشان از این فرصت استفاده بکنند، لذا ما در رابطه با اقدامات بعد از خروج از برجام صحبت نمی‌کنیم.

ظریف در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر افزود: مذاکره هیچگاه پایان نمی‌پذیره دیپلماسی یکی از ارکان ارتباطات بشری است از ابتدا وجود داشته و وجود خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: دیپلماسی در جنگ هم وجود داشته و کسانی که آماده خواندن فاتحه برای دیپلماسی هستند باید خیلی منتظر بمانند و فاتحه دیپلماسی خوانده شود، چه افرادی مثل بولتون و چه دوستانی که در کشور منتظر این موضوع هستند همه ما خواهیم رفت، ولی دیپلماسی خواهد ماند.

وزیر امور خارجه در رابطه با اقدام آمریکا در تحریم خود (ظریف) افزود: این اقدام آمریکا نشان دهنده دو گفتمان است یک گفتمان مبتنی بر گفتگو و همراهی است و یک گفتمان هم وجود دارد که در آن آمریکا تنهاست و آن گفتمان قلدرمعابانه و یکجانبه گرانه است.

ظریف گفت: یک نفر را پیدا کنید به جز اسرائیل که به حساب نمی‌آید که از یکجانبه گرایی آمریکا حمایت کند یک سخنرانی نشان دهید در مجمع جهانی ملل متحد که از یکجانبه گرایی حمایت کند این نشان دهند فقر گفتمان یکجانبه گرایی است.

وی ادامه داد: امروز خود آمریکا هم که دنبال یکجانبه گرایی است، دنبال اعتلاف است، اما کشورها یکی پس از دیگری با اعتلاف یکجانبه او مخالفت می‌کنند، چون می‌دانند این همراهی و این سیاست کوتاه مدت خواهد بود.

وزیر امور خارجه افزود: کشورهایی که با آمریکا در برجام همراه بودند حالا جای خالی آمریکا آن‌ها را تنها گذاشته و الان نمی‌دانند در اجرای تعهدات خود سردرگم شده اند.

ظریف گفت: آمریکا مشکل تفکر دارد و باید آمریکایی‌ها یک بازسازی ذهنی بکنند و نیاز دارند تا بتوانند بدانند در دنیا چه می‌گذرد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفتمان تروریسم را مقابل گفتمان صلح در دنیا خواند و گفت: امروز تروریسم اقتصادی یک واقعیت است

ظریف دنیای امروز را شاهد دو گفتمان خواند و افزود: امروز شاید این دو گفتمان بیش از هر زمان دیگری در دو جبهه رو به روی هم متبلور شده است؛ یکی گفتمان گفتگو، صلح، رعایت مقررات بین المللی و تلاش برای چند جانبه گرایی است و دیگری نیز گفتمان زورگویی، قانون شکنی و تروریسم است.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: تروریسم اقتصادی، امروز یک واقعیت است.

وزیر امورخارجه گفت: در سفر نیویورک به من گفته شد که ظرف دو هفته تحریم خواهم شد مگر اینکه پیشنهاد ملاقات با ترامپ را بپذیرم که بحمدالله نپذیرفتم و تحریم شدم.

محمدجواد ظریف در پاسخ به سوالی درباره سفر به نیویورک و ملاقات با سناتور آمریکایی که از وی دعوت شده بود گفتگویی با ترامپ در کاخ سفید انجام دهد تا مانع از تحریم خود شود گفت: من برای شرکت در جلسات مجمع عمومی و سایر نشست‌ها می‌روم و به آمریکا سفر نمی‌کنم بنابراین هیچ مقایسه‌ای بین سفر من با دیگران نیست و امروز هم به همین محدوده محدود شده ام.

وی افزود: البته محدود شدن همکاران من که در نیویورک مقیم هستند یک عمل غیرانسانی است.

وزیر امورخارجه گفت: وقتی من در نیویورک حضور دارم از صبح تا آخر وقت مشغول ملاقات، مصاحبه و سخنرانی هستم.

ظریف با تاکید بر این نکته که این ملاقات‌ها از نظر من بسیار شفاف است، گفت: کسانی که ما می‌بینیم افراد خارج از قوه مجریه آمریکا یعنی سناتورها، نمایندگان، اصحاب رسانه و افراد در گروه‌های فکری هستند.

وی افزود:، اما به رغم ادعای آزادی بیان، آمریکایی‌ها معتقد به آزادی بیان نیستند و برای این افرادی که برای ملاقات من می‌آیند ممکن است دردسر ایجاد کنند من هیچ وقت اعلام نکردم که با چه کسی ملاقات می‌کنم.

وزیر امورخارجه گفت: بر همین اساس ما هیچوقت اعلام نکردیم که این گروه‌های نخبگی و سناتورها که برای ملاقات می‌آیند چه کسانی هستند لذا خودشان رفتند و بیرون از جلسه اعلام کرده اند و ما هم برای آن‌ها منعی نداریم.

ظریف تصریح کرد: به عنوان یک دیپلمات من باید بتوانم در جلسه مذاکره کنم و طرف مقابل من باید احساس کند که می‌تواند با من مذاکره کند نباید خیال کند که در حال مصاحبه است.

وی افزود: اگر قرار باشد موضوعاتی که در جلسه مذاکره با من مطرح می‌شود در بیرون مطرح کنم این باعث می‌شود طرف مقابل احساس کند با من در حال مصاحبه است و فقط یکسری مطالب کلیشه‌ای را مطرح می‌کند که این برای دیپلماسی سم مهلک است.

وزیر امورخارجه گفت: شما به عنوان یک دیپلمات وظیفه‌ای به نام دیپلماسی عمومی دارید و این قسمت جدانشدنی از دیپلماسی است که نباید با دیپلماسی قاطی کنیم.

ظریف افزود: اگر قرار باشد شما صورت مذاکرات تان را بیرون منتشر کنید دیگر بعد از این کسی با شما صحبتی نمی‌کند و در جلسه همان چیزی که بخواهد به خبرنگار بگوید به شما می‌گوید و خاصیت دیپلماسی از بین می‌رود به همین دلیل است که خبرهای ما از ملاقات‌ها بسیار مختصر است، زیرا قرار نداریم دیپلماسی رسمی را با دیپلماسی رسانه‌ای قاطی کنیم.

وی گفت: ما عملکردمان شفاف است و حرفی نداریم که بخواهیم بدون اطلاع مردم بزنیم، اما بالاخره باید رعایت طرف مقابل را هم که حضور پیدا می‌کند داشته باشیم.

ظریف با بیان اینکه من همه آن چیزی را که در مذاکرات و گفتگوها اتفاق افتاده است مطرح نمی‌کنم افزود:، اما در سفر نیویورک به من گفته شد که ظرف دو هفته من تحریم خواهم شد مگر اینکه پیشنهاد ملاقات با ترامپ را بپذیرم که بحمدالله نپذیرفتم و تحریم شدم.

وزیر امور خارجه گفت: سیاست خارجی در ایران یک تصمیم گیری جمعی است و هیچ کس در این روند به تنهایی تصمیم نمی‌گیرد.

محمد جواد ظریف در ادامه نشست خبری و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رسانه‌های غربی دلیل تحریم وی را خواست ترامپ برای مذاکره با رهبر انقلاب دانسته اند، تصریح کرد: اولا ترامپ قبل از من مقام معظم رهبری را تحریم کرده لذا این حرف بی اساسی است.

وی افرود: اینکه برخی در آمریکا حرف‌های بزرگتر از دهانشان زدند که چه کسی در ایران مسئول است و چه کسی مسئول نیست، باید بگویم که در ایران سیاست خارجی یک روند تصمیم گیری جمعی است و من نیز به عنوان خدمتگزاری کوچک در این روند حضور دارم.

وزیر امور خارجه گفت: هیچ کس در این روند به تنهایی تصمیم نمی‌گیرد و همه در این روند مشارکت می‌کنند، در شورای عالی امنیت ملی، جلسات دولت و در محضر مقام معظم رهبری هر زمانی که لازم باشد تصمیم گیری صورت می‌گیرد و من نیز این افتخار را دارم که قسمتی از این تصمیم گیری باشم.

وزیر امور خارجه گفت: پیشرفت‌های ما ادامه خواهد داشت و به درجه‌ای خواهیم رسید تا هیچ کسی جرات نکند ایران عزیز را تهدید کند.

ظریف در ادامه سخنانش در وزارت خارجه گفت: آمریکایی‌ها ما را از ابتدایی‌ترین ابزارهای دفاعی محروم کردند و حتی اجازه دسترسی به ساده‌ترین ابزار نظامی و دفاعی را به ما ندادند و در عوض تا جایی که توانستند دشمنان ما، از جمله صدام را تجهیز و در جنگ هشت ساله با انواع و اقسام سلاح‌های جنگی و شیمیایی به وی کمک کردند تا علیه ملت ایران به کار بگیرد.

وی افزود: حالا صدام کجاست؟ دشمنان ملت ایران که صدام را تجهیز می‌کردند کجا رفتند؟ ولی در عوض ایران و مردم ایران سرافراز ماندند و آنچه را که نداشتند با تلاش و کوشش ساختند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: آن‌ها حالا این کار را کردند. ما چه کار کردیم آمدیم امکانات خودمان را فراهم کردیم و انواع موشک‌ها و سلاح‌های مورد نیاز خودمان را ساختیم و به درجه‌ای از پیشرفت رسیدیم که توانستیم هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را با سلاح‌های ساخت خودمان نابود کنیم. این پیشرفت‌ها ادامه خواهد داشت و به درجه‌ای از آن خواهیم رسید تا هیچ کسی جرات نکند ایران عزیز را تهدید کند.

ظریف اظهار داشت: در حوزه هسته ای، نیروگاه هسته‌ای ساختیم ‏اما آن‌ها اجازه دسترسی به سوخت راکتورهای نیروگاه‌ها را به ما نمی‌دادند و بعد می‌گفتند چرا ساخته اید و بعد گفتند چرا سوخت بالای ۲۰ درصد را غنی سازی می‌کنید و انواع فشارها و تحریم‌ها را به واسطه اینکه می‌خواهیم روی پای خودمان باشیم بر ما وارد کردند، اما آن‌ها به این هدف نمی‌رسند.

وی خطاب به دشمنان گفت: شما نمی‌توانید جلوی ایران را بگیرید ما بالای ۷ هزار سال تمدن و سابقه داریم در مقابل شما با چند سال سابقه تمدن. چطور می‌توانید مقابل ما بایستید و ما را بازخواست کنید.

ظریف تصریح کرد: هیچ قدرتی توان مقابله با ایران را ندارد و شما اگر چه خودتان را ابر قدرت می‌دانید، اما برای ما هیچ هستید، ​ ممکن است شما برای برخی خدا باشید، اما برای ما هیچ هستید.

 وزیر خارجه گفت: با این فشارهای اقتصادی که شما بر ما وارد می‌کنید، ما رشد و توسعه اقتصادی خودمان را ادامه می‌دهیم، در عوض روابط خودمان را با کشورهای دوست توسعه خواهیم داد و به جای اتکا به دیگران و قدرت‌های زورگو، به مردم خودمان متکی هستیم، اما پشت مردم قایم نمی‌شویم.

وی تاکید کرد: ما شرمنده مردم خودمان هستیم و به آن‌ها بدهکاریم و خیلی باید کار کنیم که آنچه را مردم در حق ما کردند بتوانیم جبران کنیم، مردم واقعا، ولی نعمت ما هستند و ما اختیاری از خودمان نداریم و به قول مقام معظم رهبری که فرمودند مردم سرور و، ولی نعمت ما هستند، باید همه تلاشمان را به کار بندیم تا بتوانیم تحریم‌ها را بی اثر کنیم و دوم مشکلاتی را که به واسطه این تحریم‌ها به مردم و جامعه فشار می‌آورد کم کنیم.

وزیر امور خارجه گفت: دوره گفتمان سلطه، ابرقدرتی و زورگویی تمام شده است.

محمد جواد ظریف با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا که به جنگ طلبی می‌نازد کدام جنگ را تاکنون برنده شده است افزود: آیا این افتخار است که در ۷۰ سال گذشته تنها جنگ را در برابر یک کشور ذره‌ای به نام گرانادا برده و جنگ‌های ویتنام و جنگ‌هایی که در منطقه به پا کرده را باخته و جز نابودی و خسارت حاصلی نداشته و این گفتمان محکوم به شکست است.

وی گفت: ما با مردم آمریکا درگیری نداریم ما دیروز بسیار متاسف شدیم مردم بی گناه آمریکا گرفتار فرهنگ هفت تیرکشی، قلدری، زورمداری و تقدیس خشونت شده اند؛ فرهنگی که از جنگ به عنوان یک گزینه روی میز صحبت می‌کند موفق نیست و این گفتمان نمی‌تواند تاب بیاورد و به همین دلیل مجبورند به تروریسم اقتصادی روی آورند و مسئولین و رهبر عزیز ایران و وزیر خارجه را تحریم کنند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: تحریم وزیر خارجه یعنی شکست در گفتگو و دیپلماسی؛ این گفتمانی است که یک مسیر محتوم را پیش می‌برد و هر روز به سمت ناکامی گفتمان سلطه پیش می‌رود.

ظریف گفت:دنیای کنونی ما دنیای سلطه نیست بازیگران وکنشگران متنوع شده اند و مراکز قدرت جابه جا و انسان قدرتمند شده است.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه قدرت اصحاب رسانه قدرت افراد است افزود: امروز خبرنگار با یک موبایل می‌تواند دنیا را تسخیر کند و این ارزش و مسئولیت رسانه در دنیای امروز ماست.

وی گفت: خبرنگار و رسانه می‌تواند به آینده جهان شکل دهد و امروز دنیای ابرقدرت‌ها به سر رسیده و دنیای افراد و انسان‌ها آغاز شده است.

ظریف افزود: خوشحالیم در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی این انقلاب در کنار قدرت‌ها نبوده بلکه همیشه در کنار مردم  و تکیه آن بر مردم و استقلال است و ارتباطش با مردم جهان است.

وزیر امور خارجه گفت: ما طرفدار روابط سالم و مبتنی بر منافع مشترک با همه کشورها هستیم، اما مبنای کار ما پیروی از دیگران نیست امنیت خودمان را نخریده ایم و قابل خرید و فروش نیست، چون از مردم نشات می‌گیرد و همچنین پیشرفت مان نیز قابل خرید و فروش نیست، چون آن هم از مردم ریشه گرفته است.

وی افزود: ما با اتکا به مردم خود پیشرفت کرده ایم و در زمان جنگ تحمیلی هرچه کردیم و هر چه خواستیم به ما سلاح ندادند و یک سازوکار بین المللی ایجاد کردند تا مانع فروش سلاح به ایران شوند و ما را از ابتدایی‌ترین ابزار برای دفاع از مردم و ملت مان محروم کردند.

ظریف گفت: آمریکا، شوروی، انگلیس و آلمان همه تجهیزات خود را در اختیار عراق قرار دادند، اما هیچ کس به ما ابزار دفاعی نداد، اما آن جنگ را به لطف خدا و با تکیه به مردم از سر گذراندیم. امروز صدام و کسانی که می‌خواستند ایران را در یک هفته شکست دهند کجاهستند؟ ما امروز توانستیم روی پای خود بایستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به خاطر نگرانی از (انتخابات ریاست جمهوری) ۱۴۰۰ مانع کار فعلی ما نشوید؛ من دنبال آن کار نیستم.

محمد جواد ظریف در ادامه نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی درباره حواشی تحریم وی و شائبه آماده شدنش برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده، تصریح کرد: من یکبار در تلویزیون هم گفتم، می‌خواهید به محضر برویم تا من سند رسمی امضا کنم که باور کنید؛ همین کاری که اکنون انجام می‌دهم نیز فقط به دلیل احساس وظیفه و به خاطر آن است که این کار را بلد هستم و باید انجام دهم.

وی افزود: اکنون در برابر تمام جهان اعلام می‌کنم که من آن کار (ریاست جمهوری) را بلد نیستم و لذا دنبال آن نیستم، نگران هزار و ۴۰۰ نباشید و بگذارید من همین کاری را که بلد هستم، انجام دهم و بخاطر نگرانی ازهزار و ۴۰۰ مانع از کار فعلی ما نشوید؛ مخلص شما هستیم.

وزیر امور خارجه گفت: نگرانی از هزار و ۴۰۰ است که خیلی از این بساط‌ها را درست می‌کند، ما همین جا اعلام می‌کنیم و حتی محضری هم اگر خواستید، نام محضرخانه تان را بگویید تا تعهد محضری دهیم که در هزار و ۴۰۰ ما منزل تشریف داریم.

وزیر امورخارجه گفت: تروریسم اقتصادی یعنی اینکه این روزها مردم را هدف قرار بدهید تا سیاست‌های شما را اعمال کنند دولت آمریکا رسما اعلام می‌کند که اگر مردم ایران بخواهند نان بخورند باید سیاست‌های خود را تغییر دهند این یعنی تروریسم اقتصادی.

محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: تروریسم اقتصادی یعنی تلاش برای کشتن و گرسنه نگهداشتن مردم، یعنی تلاش برای محروم کردن بیماران.

وی افزود: خدا را شاکریم که نیاز ما به آن‌ها بسیار کم است و خدا را شاکریم که آن‌ها با رفتار خود به دنیا نشان دادند که در چند حوزه محدودی که این تروریست‌ها توان دارند حتی در مسائل انسانی بقیه مردم را محروم می‌کنند.

وزیر امورخارجه با تاکید بر اینکه ما کشوری هستیم که در اوج پیشرفت ما و در اوج ذلت و عقب ماندگی آن‌ها علم و دانش خود را به آن‌ها مجانی ارزانی کردیم گفت: امروز حتی اجازه نمی‌دهند که آن را بخریم و هنوز هم در حوزه‌هایی که جمهوری اسلامی پیشرفت قابل توجهی دارد در حوزه‌های دفاعی در حوزه‌های نانوتکنولوژی و در حوزه صنعتی پیشرفته و هسته‌ای آگاهی و دانش ما برای استفاده همه جهان مهیاست.

وی با اشاره به سفر خود به بولیوی گفت: در این سفر این افتخار را داشتم که دوره فوق لیسانس نانوتکنولوژی را با اهدای هم استاد و هم آزمایشگاه از سوی جمهوری اسلامی افتتاح کنیم.

ظریف با اشاره به تفاوت گفتمان ایران و آمریکا تاکید کرد: گفتمان یکجانبه گرایی، خصومت، حذف، قانون گریزی در کاخ سفید متبلور شده و تیم بی امروز در دنیا شرارت به پا می‌کند، اما گفتمان گفتگو، صلح و رعایت قانون و فراگیری و همراهی و همکاری گفتمانی است که جمهوری اسلامی مطرح کرده و برای همین هم هست که امروز ایالات متحده در دنیا تنهاست.

وی افزود: ایالات متحده حتی در حوزه‌هایی که برای دیگران نقش ابرقدرتی دارد نمی‌تواند ایجاد ائتلاف کند و کشورها یکی پس از دیگری با وجود ارتباطات خوبی که با آمریکا دارند خجالت می‌کشند که اسمشان در یک فهرست در کنار آمریکا باشد.

وزیر امورخارجه خاطرنشان کرد: چنین وضعیتی را دولت آمریکا با خلاف رفتار انسانی عمل کردن و با جلوگیری از دستیابی مردم به غذا و دارو با ایجاد فتنه و تنش و بحران در هرجا که قدم گذاشته اند از افغانستان که امروز پس از ۱۸ سال با طالبان مذاکره می‌کنند تا از افغانستان خارج شوند تا عراق که نتیجه حضورشان ایجاد داعش بوده و تا سوریه که جز بدبختی برای خود و منطقه ایجاد نکردند و تا خلیج فارس که هرگاه به خلیج فارس قدم گذاشتند فقط جنایت مرتکب شدند که بدترین آن‌ها کشتن ۲۹۰ نفر از انسان‌های بی گناه در حمله به ایرباس بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =