کد خبر: 2908
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
روحانی

رئیس جمهوری ضمن تبریک روز خبرنگار، گفت:درخواست دولت از خبرنگاران این است که با همه توان و تلاش خود واقعیات جامعه و آنچه مورد نیاز جامعه است، به مردم اطلاع دهند، دولت از این امر حمایت می‌کند

فی نیوز- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ابتدای سخنان خود در جمع خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار افزود: روز خبرنگار را خدمت همه طلایه داران اطلاع رسانی کشور تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم و برای شهدای عزیز خبرنگار نیز از پیشگاه خداوند تعالی، مقام و اجر خواستار هستیم.

رئیس جمهور گفت: همواره کار خبرنگاری و نقش خبرنگاران از خانم‌ها و آقایان، برای اطلاع رسانی به مردم بسیار مهم است و اصولا یکی از نیازهای مهم جامعه اطلاعات از خود آن جامعه و جوامع دیگر است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: شما امروز می‌بینید هر کس که صبح از خواب بیدار می‌شود یکی از کارهای اولیه‌ای که انجام می‌دهد این است که از طریق موبایل خود می‌خواهد ببیند آخرین خبرها در چند ساعتی که استراحت کرده چه بوده است.

وی گفت: اگر ما واقعیت را در خبر تغییر دهیم، در واقع به یک نوعی نمی‌گذاریم که مردم قضاوت دقیق، صحیح و به جایی را انجام دهند، و یا جامعه را ملتهب و با تنش مواجه می‌کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: اطلاعات و خبر داشتن از حوادث جهان مورد نیاز انسان است و انسان می‌خواهد بداند که در دنیا و جامعه چه خبر است و بر مبنای آخرین اطلاعات برنامه، رفتار، سخنان و مواضع خود را تنظیم کند.

رئیس جمهور گفت: بنابراین اطلاع رسانی بسیار مهم است و دولت نیز حامی آن است که مردم از همه اطلاعات باخبر باشند، اینکه ما اطلاعات را به عنوان رانت در اختیار گروه، فرد و جمع خاصی قرار دهیم کار درستی نکرده ایم، و اطلاعات باید در اختیار همگان قرار بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: البته شما رسانه‌ها و خبرنگاران واسطه اصلی هستید و این واقعیت‌های موجود جامعه و سمع و بصر مردم، گوش و چشم و جان مردم را شما از طریق ارسال اطلاعات سیراب می‌کنید از اطلاعات واقعی، و برای ما بسیار مهم است که این اطلاعات، اطلاعات واقعی باشد و کم و کاست نشود.

رئیس جمهور گفت: ما دوست داریم همه خبرنگاران که این رسالت عظیم را بر دوش دارند، احساس کنند که مسئولیت آن‌ها امانتداری از خبر دقیق و واقعیات موجود جامعه است، زیرا اگر ما واقعیت را در خبر تغییر دهیم، در واقع به یک نوعی نمی‌گذاریم که مردم قضاوت دقیق، صحیح و به جایی را انجام دهند، و یا جامعه را ملتهب و با تنش مواجه می‌کنیم و یا احتمالا اطلاعاتی می‌دهیم که آن اطلاعات ممکن است با واقعیت فاصله داشته باشد و مردم را گمراه کند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: بنابراین درخواست دولت از خبرنگاران این است که با همه توان و تلاش خود واقعیات جامعه و آنچه مورد نیاز جامعه است، به مردم اطلاع دهند، دولت از این امر حمایت می‌کند و دوست دارد که خبرنگاران نیز واسطه بسیار خوبی بین حاکمیت مخصوصا حاکمیت و مردم باشند و مشکلات، نیازها و نظرات آن‌ها را به ویژه نخبگان، جوانان و بانوان را به ما و دولت منتقل کنند و اگر دولت هم کاری انجام می‌دهد آن را به اطلاع مردم برسانند.

ئیس جمهور گفت: رسانه‌ها و خبرنگاران اشتباهات دولت را بیان، تذکر و حتی آن را به خودمان و مردم اعلام کنند، اما در عین حال راهکار نیز پیشنهاد دهند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: رسانه‌ها بدون هیچ لکنت زبانی نقص ما را به ما بگوئید و آن را به مردم نیز بیان کنند که این دولت دارای این نواقص است ودولت می‌توانست در این زمینه‌های خدمات بهتر ارائه کند نه تنها ما خوشحال می‌شویم بلکه آن را به معنی علامت درستی در جامعه آزاد نظام جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم.

وی تاکید کرد: اگر اشتباه و نقصی در کارمان داریم، و ملاحظه می‌کنند آن را تذکر دهید و راه حل نیز پیشنهاد داده شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه همیشه از انتقاد دلسوزان و واقعی استقبال می‌کنیم، افزود: اگر انتقاد دلسوزانه و واقعی باشد و آنچه که واقعیت است منتقل شود و راه کار نیز در کنارش باشد در نهایت نتیجه انتقادات کار بهتر خواهد بود و خدمات بهتری انجام خواهد گرفت و مردم راحت خواهند بود.

وی با اشاره به شرایط امروز کشور و تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت: از اردیبهشت سال گذشته تاکنون مردم در فشار هستند و اگر بخواهیم اسم دقیقی بر این فشارهای اقتصادی بگذاریم باید بگویم تروریسم اقتصادی است که هیچ چیز را برای مردم ما استثناء نکرد.

رئیس جمهورافزود: این فشارهای اقتصادی برهمه مردم ما حتی کودکانی­ که در بیمارستان بستری هستند وارد می‌شود و این نوع رفتار­یک جنایت علیه بشر است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به نقش تاثیرگذار رسانه‌ها گفت: تاکنون برای این مقاومت و ایستادگی بسیار خوبی داشته ایم و برای این مقاومت رسانه‌ها بسیار تاثیرگذاری دارند و می‌توانند نکات مثبت را بیان کنند.

وی با بیان اینکه درماه‌های اخیر مشاهده کردم رسانه ملی از کار و تلاش و رونق حمایت می‌کند، افزود: این کار بسیار ارزشمند است و بسیار امیدوار کننده و خوشحال کننده است و از این لحاظ از رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها سپاسگزاری می‌کنم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فضای مجازی نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ما امروز با در دست داشتن یک موبایل و استفاده از این فضای مجازی به سرعت و راحتی می‌توانیم اخبار و اطلاعات را مخابره کرد و این فضا هم در اختیار رسانه‌ها و مردم است و کار شما را آسان کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: امروز به جهرمی وزیر ارتباطات دستور دادم تا یک­ تسهیلات ویژه‌ای در اینترنت و فضای مجازی برای خبرنگاران در نظر گرفته شود، اینترنت پرسرعت در اختیار خبرنگاران مخصوصا خبرنگارانی که در شهرستان هستند قرار داده شود.

رئیس جمهور ­تاکید کرد: در کنار این تسهیلات با عنوان هدیه روز خبرنگار یکسال خدمات اینترنتی برای خبرنگاران رایگان باشد.

روحانی در پایان با اشاره به اینکه امروز همه رسانه‌های دشمن علیه کشورما در حال تبلیغ هستند گفت: شما رسانه‌ها وظایفتان مضاعف است و امیدواریم با تلاشتان و پیگیری و همکاری و وحدتتان به خوبی از این دوران سخت عبور خواهیم کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =