کد خبر: 2957
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳
حسن زاده

رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: در لیگ امسال از همه ظرفیت آیین نامه انضباطی استفاده خواهیم کرد و برای هر رفتاری چه آنهایی که در زمین فوتبال و خارج آن انجام می دهند، به شدت برخورد می کنیم.

فی نیوز- اسماعیل حسن زاده در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: در فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر تلاش شده از همه ظرفیت های آیین نامه انضباطی استفاده شود تا حتی دانه درشت‌هانیز جریمه شوند.

وی همچنین با تبریک اعیاد قربان و غدیر به حساسیت کار خبرنگار نیز اشاره کرد که رسانه قابل قضاوت برای مردم است و لازم است این رسالت را به بهترین شکل انجام داد. همچنین او ابراز امیدواری کرد که فصل بدون حاشیه را در نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال آغاز کرده و ادامه دهیم.

وی افزود: هنوز جا دارد که فوتبال حرفه‌ای و سایر ارکان آن اصلاح شود. بر همین اساس ارتقا سطح کیفی ورزشگاه‌ها،  داوری و ارکان قضایی نیز مد نظر است. همچنین نوع کمکی که رسانه به فوتبال می‌تواند انجام دهد بسیار مهم است تا در مواقعی به داد فوتبال برسد. در کنار همه این مسائل آموزش به خانواده‌ها فوتبال از دیگر مسائل در نظر گرفته شده است تا همه بازیکنان و کادرفنی از قوانین فوتبال به خوبی باخبر باشند. هرچند که باید تحلیل شود که رکن قضایی چقدر می‌تواند در بازدارندگی موثر شود.

وی گفت: وقتی این محرومیت را برای هوادار اعمال می کنیم، سبب می شد حامی مالی، تماشاگر، باشگاه‌ها و بازیکنان متضرر شوند، اما با توجه به اینکه بازیکنان خارجی زیادی در لیگ وجوددارد، نیاز است نگاه حرفه‌ای هم به مسائل انضباطی داشته باشیم تا بازدارندگی بیشتر شود.

حسن زاده افزود: در لیگ امسال از همه ظرفیت آیین نامه انضباطی استفاده خواهیم کرد و برای هر رفتاری چه آنهایی که در زمین فوتبال و خارج آن انجام می دهند، به شدت برخورد می کنیم. رفتارهای نامناسب با داوران و مسئولان برگزاری از جمله مسائلی است که به شدت برخوردمی شود. این شدت تا آنجا مهم است که تلاش می شود قبل از رسیدن بازیکن یا مربی به خانه، حکم انضباطی وی صادر شود.

رییس کمیته انضباطی درخصوص تعویق صدور رای که فصل قبل زیاد انجام می شد گفت: آنچه که امسال به آن انتقاد دارید در فصل جدید فوتبالی رخ نخواهد داد و این قول را ما خواهیم داد. به عنوان مثال بخشی مسائل غیر فوتبالی در هفته های اول لیگ گذشته وارد مسائل فوتبال شد و لازم بود بخشی  از وقت ما صرف تحقیقات برای استعلام سپری شود. البته فرصت کوتاهی که قانون برای صدور رای داده است باید رعایت شود و می توان برای بعضی رای ها دستور موقت را صادر کنیم که این رویه را در لیگ امسال اجرایی می کنیم.

وی ادامه داد:‌ تلاش شده ابلاغ رای زمان بر نباشد و امیدوارم امسال در کمترین زمان رای ابلاغ و اجرا شود. حتی اگر رای قابلیت اعتراض داشته باشد.

این مسئول انضباطی درباره اینکه آیا کمیته انضباطی با کمیته استیناف در بحث جایگاه‌های حقوقی دچار اختلاف هستند یا خیر؟ اظهار داشت: پیش از این درباره صلاحیت ارکان های قضایی صحبت کردیم. ولی این را در نظر بگیرد که ما در محدوده مسائل فوتبالی می توانیم قضاوت کنیم و به عنوان مثال برای حواشی دیگر مانند اورژانس نمی توانیم قضاوت کرده یا جریمه کنیم.

حسن زاده درباره اعتراض امیر قلعه نویی سرمربی تیم فوتبال سپاهان به رای کمیته انضباطی برای محرومیتش در هفته نخست لیگ بیان کرد: این کمیته به همه مربیان و فوتبالیست ها احترام می گذارد  و زمانی به مسائل شما خواهیم پرداخت که پرونده شما نیز روی میز ما بیاید. بر همین اساس انتظار دارم اهالی فوتبال نیز به کار ما احترام بگذارند و موضوع را شخصی نکنند، زیرا ما عقد اخوت با هیچ کدام از دوستان نبستیم. از طرفی با موضوع جو دادن به هر موضوعی برخورد می کنیم. همچنین بهترین اعتراض به کمیته انضباطی اعتراض در کمیته استیناف است

وی ادامه داد:‌ از آذر ۹۶ برای هیچ پرونده ای بدون دفاع، رای صادر نکردیم و اینکه بعضی از دوستان جوسازی می کنند درست نیست. زیرا هر فردی به نشانه اعتراض در این کمیته حق دفاع دارد. البته رسانه در  انتشار هر تهمت، حرف و مصاحبه ای نقش بسزایی دارد. با این حال یقین داشته باشید به هیچ پرونده بدون دفاع رای نداده ایم و این حرف کذب محض است.

رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال افزود: همانطور که گفتم امسال همه ظرفیت آیین نامه را اعمال خواهیم کرد. بر همین اساس فوریت و قطعیت را اجرا می کنیم. البته بعضی از اهالی فوتبال حقوقی فرارتر از بقیه می خواهند ولی ما احکام خود درباره دانه درشت ها را هم به شدت اجرا می کنیم.

وی در باره حواشی فضای مجازی گفت: آیین نامه ما و حتی فیفا امکان مدیریت کامل فضای مجازی را ندارند. ولی امکان این هست که از باشگاه بخواهیم  صفحه شخصی باشگاه ها شاخته شود تا صفحات تخریب گر، شناسایی شوند.

او با تاکید بر اینکه شدت انضباطی این کمیته در سال های پیش پلکانی افزایش داشته ولی امسال از همان هفته نخست با هر  تخلفی برخورد می شود، افزود:‌ این شدت برخورد را قول می دهم که فروکش نکند و مقابل هرگونه بی انضباطی می ایستیم.

حسن زاده درباره اینکه آیا مصلحت را در صدور رای در نظر می گیرد یا خیر؟ گفت:‌ متناسب بودن را در کمال بی طرفی  در این زمینه رعایت می کنیم همانطور که یک رفتار خلاف در لیگ ۳ با رفتار غیرعرف در شهر آورد قابل مقایسه نیستند، زیرا آبروی فوتبال در بازی‌های مهم در بین است. این در حالی است که اولین بار بودن یک تخلف یا چندمین تخلف را نیز در نظر می گیریم. بزرگی و کوچکی تیم و هواداران نیز تاثیر ندارد، اما از نظر شدت تاثیر دارد و رفتاری که سبب می شود سکوها ملتهب شود در رای کمیته انضباطی اثر می گذارد.

وی ادامه داد:‌ در کار قضایی مصلحت وجود ندارد و همیشه سعی می شود که رایی صادر بدون شائبه صادر شود. حال اگر تیم های اروپایی را در مسائل انضباطی تحقیق کنید می بینید که در آنجا نیز محرومیت تماشاگر وجود دارد. بر همین اساس در لیگ امسال اگر این فحاشی ها از سوی تماشاگران وجود داشته باشد،  همان هفته های اول سبب محرومیت ادامه دار آنها می شود.  این در حالی است که تماشاگر ضلع مهمی در فوتبال ایران محسوب می شود، با این حال رفتار تماشاگرانی که  سبب به خطر افتادن جان و مال سایر مردم می شوند؛ فقط با محرومیت سبب بازدارندگی است.

رییس کمیته انضباطی با اشاره به صحبت های مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال  برای بخشش محرومیت ها در اعیاد، گفت: قوه قضائیه به مناسبت عید سعید غدیر خم به عنوان مثال به تعدادی از زندانیان مرخصی می دهد. حاال اگر در فدراسیون چنین رفتار مشابهی صورت بگیرد ما نیز اجرایی می کنیم، اما در این باره ابلاغی دریافت نکردیم.

او در خصوص اینکه چرا جلساتی را با بازیکنان و مربیان برگزار نمی کنید؟ گفت: پیش از این در سال‌های گذشته چنین کاری انجام دادیم و امسال نیز در اردیبهشت ماه به رییس فدراسیون نامه نگاری کردیم تا جلساتی با تیم ها برگزار شود که این مهم با توجه به اینکه تیم‌ها در اردو بودند میسر نشد ولی حتما در دستور کار ما قرار دارد.

این مقام مسئول به جریمه های که در لیگ هجدهم اعمال شد نیز پرداخت و گفت تمام جریمه هایی که برای فصل گذشته برای همه تیم های مردان و زنان انجام شده است، حدود ۴ میلیارد تومان است و اینکه می گویند ما به دنبال درآمدزایی هستیم، درست نیست.

حسن زاده به سوء تعبیری که در اطلاع رسانی حکم کمیته انضباطی درباره تیم سپاهان نیز اتفاق افتاد، اشاره کرد و گفت:‌ از ابتدا رای صادره به درستی صادر شده بود ولی در انعکاس و انتشار آن بخش تعلیق جا افتاد. ولی هیچگونه مشکلی در این باره وجودنداشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =