کد خبر: 3073
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
غلامی

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه پدیده مواد مخدر در همه جای جهان وجود دارد و کشور ما هم متاسفانه درگیر این موضوع بوده، اما پیشگیری بهتر از درمان است، گفت: در حوزه دانشگاهی عوامل خطر بر اساس پایش‌هایی که انجام شده به پنج گروه و ۱۷ عامل تقسیم شده است.

فی نیوز- منصور غلامی در همایش ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: باید در بخش پیشگیری سرمایه گذاری و از شیوع این پدیده جلوگیری کنیم، سرمایه گذاری در بخش پیشگیری بسیار مقرون به صرفه‌تر از بخش درمان است و اگر تمرکز خود را در حوزه آموزش و پیشگیری قرار دهیم، در مبارزه با مواد مخدر موفق خواهیم بود.

وی گفت: متاسفانه به دلیل کنجکاوی جوانان و شرایط خاص دانشجویان ما نیز در محیط‌های دانشگاهی با این پدیده شوم مواجه هستیم، اما اهداف مهمی را برای مبارزه با این مقوله دنبال می‌کنیم چرا که جوانان و دانشجویان ما سرمایه‌های آینده کشور هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: شیوع مواد مخدر در بین جوانان و همچنین دانشجویان پدیده‌ای جهانی است، اما مهم، رویکردهایی است که در برخورد با این موضوع می‌تواند مطرح شود و انتقال تجارب و توان علمی دانشگاه‌ها با یکدیگر می‌تواند ما را در مسیر مبارزه با مواد مخدر یاری کند.

غلامی افزود:​ دانشجویان به دلیل شرایط خاصی که دارند و به خاطر اینکه معمولا در خانواده‌های خود با محدودیت‌هایی مواجه هستند، وقتی یکباره در محیط دانشگاهی و آزاد قرار می‌گیرند، معمولا تحت تاثیر افراد ناباب و مواد مخدر قرار می‌گیرند که آسیب‌های جسمی و روانی دارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود:​ مصرف هر گونه مواد مخدر در میان جوانان نه تنها به جسم و روان آن‌ها آسیب می‌زند بلکه جایگاه اجتماعی آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، و البته آمار دانشجویان معتاد در کشور ما از میانگین جهانی پایین‌تر است و وزارت علوم در حال تدوین یک راهبرد جدید برای پایش و آموزش دانشجویان در محیط‌های دانشجویی است.

غلامی گفت: در حوزه دانشگاهی عوامل خطر بر اساس پایش‌هایی که انجام شده به پنج گروه و ۱۷ عامل تقسیم شده است و مهم‌ترین عامل در مبارزه با مواد مخدر، اعتقادات مذهبی و پایبندی جوانان به دستورات شرعی و انجام وظایف دینی است، جوانان یا دانشجویانی که اعتقادات قوی تری دارند کمتر درگیر عوامل خطرزا می‌شوند و می‌طلبد که ما در فضاهای علمی و دانشجویی و همچنین فرهنگی از وجود این جوانان مومن و معتقد استفاده کنیم.

وی افزود: آموزش‌های عمومی جایگاه بسیار خوبی در دانشگاه دارد تا جوانان از خطر درگیر شدن با مواد مخدر مصون بمانند.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: حوزه معاونت دانشجویی وزارت علوم با راه اندازی برنامه پیام سعی کرده است جوانان را از خطرهای مصرف مواد مخدر و مواد روان گردان آگاه کند که این برنامه شامل گام مختلفی از جمله استقرار مشاوران است.

غلامی در پایان خاطر نشان کرد:​ همکاران ما در تلاش هستند تا در دروس دانشگاهی برنامه‌هایی را برای ارتقاء مهارت‌های زندگی به دانشجویان آموزش دهند و همه دستگاه‌ها باید با نگاه حمایت از آموزش و پیشگیری اقدامات لازم را انجام دهند تا معضل مواد مخدر در کشور از بین برود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =