کد خبر: 3089
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
حج

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ما به دنبال جدل رسانه‌ای نیستیم و با شکایت از آن فرد خواستیم اسنادش را به دادگاه بیاورد تا این ادعاها در محکمه بررسی شود.

فی نیوز- علیرضا رشیدیان در نشست خبری مشترک با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به ادعای مطرح شده مبنی بر پذیرش اشتباه از سوی مسؤولان حج ایرانی برای از سرگیری حج گفت: ما نخواستیم ادعایی را که در طول سفر حج برگزار شد به همان صورت پاسخ بدهیم تا تبدیل به یک جدل رسانه‌ای شود از محکمه درخواست کردیم تا به این موضوع رسیدگی کند.

وی افزود: ما از آن فرد که چنین ادعایی کرده شکایت کردیم و خواستیم اسنادش را به محکمه بیاورد، زیرا آن فرد ادعا کرده بود ما در قرارداد امسال با عربستان این مسؤولیت را پذیرفته ایم و با خون شهدا معامله کرده ایم، از دادگاه خواستیم او مدارکش را بیاورد ما هم قراردادهای امسال و چند سال گذشته را بیاوریم تا ادعای ایشان بررسی شود.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: ما سه جلسه با وزیر حج عربستان داشتیم پاسخ وزیر عربستان این بود که آن دیه و خون بها به طور قطع صورت خواهد گرفت، اما اینکه گفتند ما چیزی را پذیرفتیم این ادعا را گذاشته ایم در محکمه بررسی شود.

وی با تأکید بر اینکه رسانه‌های بیگانه و دشمنان نظام از این ادعای مطرح شده نهایت سوء استفاده را کرد افزود: ما قائل به حرمت خون شهدا هستیم و اجازه نمی‌دهیم از خون شهدا سوء استفاده شود.

رئیس سازمان حج و زیارت از آسیب شناسی حج تمتع ۹۸ در ۲۰ کارگروه و زیر نظر کارشناسان با تجربه خبرداد و گفت: شمارش و بررسی این آسیب شناسی در بهبود کیفیت اثرگذار خواهد بود.

رشیدیان در دیدار با کارکنان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری که با حضور نماینده، ولی فقیه در این سازمان برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس، منا و مسجدالحرام و نیز شهدای حادثه اخیر عصر روز عاشورا در کربلا، خدمت به زائران و تلاش برای خدمت رسانی شایسته به آنان را ارزشمند خواند و از همه کارکنان، کارگزاران، دستگاه‌های همکار و تمامی افرادی که برای خدمت رسانی به ضیوف الرحمان در موسم حج تمتع تلاش کردند، قدردانی کرد.

وی گفت: در آسیب شناسی حج امسال کارشناسان ذیربط در داخل و حتی خارج سازمان، نظرات کارشناسی خود را ارائه می‌دهند و در واقع از ظرفیت‌های کارشناسان با تجربه بیرون سازمان نیز برای بهبود کیفیت خدمات استفاده می‌کنیم.

آقای رشیدیان با قدردانی از خدمات ارائه شده در حج امسال، گفت: همه خادمان در حد توان تلاش کردند تا خدمات شایسته حجاج ایرانی ارائه شود، افزود: اگر اشکال یا مسأله‌ای هم وجود داشته خارج از اختیار بوده است که امسال با آسیب شناسی‌های دقیق در کمیته‌های مربوطه تلاش می‌شود در سال آینده همه ان‌ها برطرف شود.

وی با بیان اینکه در موسم حج تمتع فرصتی برای خدمت رسانی و خادمی حجاج بیت الله الحرام فراهم شده بود، گفت: عده‌ای از کارکنان سازمان حج و زیارت و نیروهای نمایندگی، ولی فقیه به صورت مستقیم وعده‌ای دیگر نیزدرحوزه پشتیبانی عملیات، توفیق خدمت به ضیوف الرحمان را داشتند.

رئیس سازمان حج و زیارت با تقدیر از خدمات دستگاه‌های همکار به ویژه شرکت هواپیمایی هما در نقل و انتقال حجاج کشورمان افزود: تلاش‌های شبانه روزی همه فعالان این عرصه اعم از کارکنان و نیروهای فرودگاهی و نیروی انتظامی حاضر در ۱۹ ایستگاه پروازی، هیأت پزشکی، هلال احمر و دیگر نیروها قابل تقدیر است.

آقای رشیدیان با بیان اینکه نباید به این سطح از خدمت رسانی بسنده کنیم، گفت: ارتقا خدمت امری ضروری است و باید با آسیب شناسی فعالیت‌های صورت گرفته برای افزایش کیفیت خدمات و در عین حال کاهش هزینه‌ها گام‌های موثرتری برداریم.

وی ابراز امیدواری کرد: با همراهی همه دست اندرکاران و دلسوزان با تجربه، آسیب شناسی حج تمتع و عتبات امسال به خوبی انجام شود تا شاهد خدمات مطلوب‌تر در آینده باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به موضوع راه اندازی عمره اظهار کرد: موضوع راه اندازی عمره نیز در حال پیگیری است، اما تحقق این امر منوط به پذیرش و تحقق شروط ما از سوی کشور میزبان است و امیدواریم در این زمینه همراهی لازم راداشته باشند.

وی تصریح کرد: امیدواریم شرایط لازم برای اعزام عاشقان اهل بیت (ع) به سوریه نیز در چهارچوب تحقق و تامین امنیت، عزمت و کرامت زائران ما فراهم شود تا بتوانیم در تمامی این حوزه هاو اعم از حج و عتبات خدمت رسانی شایسته‌ای را به زائران مان داشته باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: باوجود اینکه در ایام ذی الحجه و موسم حج عمده تمرکز نیرو و امکانات ما بر روی خدمت به حجاح متمرکز شده بود، اما حوزه عتبات نیز تعطیل نشد و در همان زمان حضور پرشمار زائران در عتبات عالیات به ویژه در ایام عرفه را شاهد بودیم.

رشیدیان گفت: اکنون نیز سفره دیگری از خدمت رسانی با عنوان اربعین حسینی گسترده شده و در این راستا از همه ظرفیت‌های سازمان و کارگزاران در موضوع سازماندهی، اعزام‌ها و هماهنگی‌های لازم در این خصوص بهره می‌گیریم و امید است خدمت شایسته‌ای به زائران اباعبدالله ارائه دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین نواب نیز دراین نشست خبری گفت: در حج امسال با بهره گیری از رهنمودهای امام راحل، تلاش کردیم راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم و سخنرانی‌های ایشان را مورد توجه قرار دهیم و با تلاش همه دست اندرکاران، حج آرام و بدون مشکلی برای زائران رقم خورد.

وی با مطلوب خواندن عملیات حج ۹۸ افزود: یکی از ویژگی‌های حج ۱۴۴۰ (ه. ق) زود آغاز شدن برنامه‌های حج در مقایسه با ادوار گذشته بود که موجب برنامه ریزی بهتر امور شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: ویژگی دیگر حج امسال این بود که توصیه‌های رهبری در خصوص مباحث اقتصاد مقاومتی باعث شد ما بسیاری از اقلام مورد نیاز این سفر را از ایران تهیه کنیم که این موضوع صرفه جویی خوبی برای همه زائران در پی داشت.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: همه زائران ایرانی در رفت و برگشت با هواپیماهای شرکت جمهوری اسلامی انجام گرفت که این موضوع نخستین بار رخ داد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: ​ویژگی دیگر، طولانی شدن سفر حج برای برخی از حجاج به دلایل مختلف بود که ما تصور می‌کردیم باعث ناراحتی زائران شود، اما آنان خرسند بودند و حجاجی که سر وقت می‌رفتند ناراحت بودند.

نواب افزود: با آنکه اعلام شده بود دمای هوا ۵۳ درجه بالای صفر باشد، اما بارش باران، صفای خاصی به عرفات داد و در مجموع با همکاری و هماهنگی‌های خوب کشور میزبان، عملیات حج ۹۸ روان‌تر و آرام‌تر و بدون مسئله برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =