کد خبر: 3309
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
نوبخت

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نگرانی برخی دستگاه ها از اصلاح هزینه ها در بودجه ، گفت: این پیشنهادات اولیه است و بدون توافق قانونی ، قابلیت اجرا ندارد.

فی نیوز – محمد باقر نوبخت در چهاردهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشوربا اشاره به برخی نگرانی‌هایی که اصلاح هزینه‌ها در دستگاه‌ها ایجاد کرده است ،​گفت: با خبر شدیم برخی دستگاه‌ها تلقی کرده اند که پیشنهادات قطعی شده است و نگرانی‌هایی دارند، اما هنوز در این خصوص هیچ چیز قطعی نشده است.

وی افزود: به همه مسئولان دستگاه‌های اجرائی، مخصوصا سرای قوای مقننه و قضاییه اظهار می‌دارم که این‌ها پیشنهادات اولیه است و این پیشنهادات در جلساتی، تلفیق خواهد شد و از پیشنهادات دستگاه‌ها برای تعیین شکل نهایی اصلاح دستگاه‌ها و قوا، ​ استفاده می‌شود و بدون توافق قانونی، قابلیت اجرا ندارد.

رئیس سازمان برنامه وبودجه اظهارداشت: براساس قانون بودجه سال ۹۸، در کشور ۴۴۸ هزار میلیارد تومان برای خدماتی که صورت می‌گیرد، هزینه می‌شود.

نوبخت گفت: انتظاری که از سازمان برنامه و بودجه وجود دارد این است که در صورت امکان، کشور ارزانتر اداره شود.

وی ادامه داد: در سازمان برنامه و بودجه کمیته‌هایی تشکیل شد و دفاتر این سازمان در دستگاه‌ها مامور شدند تا خدماتی را که از سوی دولت به جامعه ارائه می‌شود، بازبینی کنند که آیا می‌شود خدماتی که ارائه می‌شود از سوی دولت پرداخت نشود و یا اینکه خدماتی را که دولت پرداخت نمی‌کند، دولت پرداخت کند، موارد این چنینی بررسی شد و کمیته‌ها گزارشی تهیه کردند و پیشنهادهایی دادند که می‌شود در دستگاه‌های موجود و نظام‌های اداری اصلاحاتی ایجاد کرد.

رئیس سازمان برنامه بودجه کشور اضافه کرد: آنچه که کمیته‌ها ارائه کردند صرفا کار کارشناسی و پیشنهاد تخصصی است و گزارش‌های تهیه شده نهایی نیست و پیشنهاد می‌شود بر روی این گزارش ها مقدماتی و غیر قابل استناد قید شود.

وی افزود: با دستگاه‌ها رایزنی می‌کنیم زیرا باید نظر کارشناسی دستگاه‌های ذیربطی را که قرار است اصلاحاتی صورت گیرد، مد نظر قرار دهیم.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گقت: پانزدهم آذر، لایحه دوسالانه بودجه بدون نفت مربوط به سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به مجلس ارسال می‌شود که در این لایحه، ریالی از منابع فروش نفت برای امور جاری، ​صرف نخواهد شد.

نوبخت در حاشیه چهاردهمین جلسه ستاد بودجه و در جمع خبرنگاران افزود: دو دستور کار در جلسه ستاد بودجه وجود داشت؛ ابتدا بودجه شرکت‌ها که تا پانزدهم آبان باید گزارش آن به مجلس ارسال شود در چهار محور، ارزیابی عملکرد گذشته شرکت ها، وضعیت جاری، پیشنهادی برای بودجه آینده و ارزیابی آثار بودجه در شاخص‌های کلان مورد بررسی قرار گرفت و ایرادات بودجه ۳۸۳ شرکت با رسیدگی دقیق برطرف و گزارش مربوطه آماده ارسال به مجلس شد.

وی افزود : دستور کار دیگر این ستاد، بررسی گزارش کمیته بازبینی هزینه‌ها بود چرا که برای اصلاح ساختار بودجه، باید در هزینه‌ها اصلاحات انجام شود و همچنین، چون منابع نفتی از بودجه جدا می‌شود باید منابع جدیدی جایگزین مشخص شود.

نوبخت تاکید کرد: برای اصلاح هزینه‌های دستگاهها، باید وضع موجود دستگاه‌های اجرائی از نظر ردیف ها، برنامه‌ها و تعدد سازمان‌ها مورد بازبینی قرار گیرد و البته نظرات کارشناسی که در این خصوص مطرح شده است تا کنون نهایی نشده است و باید پس از طی مراحل دقیق کارشناسی و ستادی، به دولت و سپس به مجلس برای نهایی شدن ارسال و تبدیل به قانون شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به برخی نگرانی‌هایی که اصلاح هزینه‌ها در دستگاه‌ها ایجاد کرده است ،​گفت: با خبر شدیم برخی دستگاه‌ها تلقی کرده اند که پیشنهادات قطعی شده است و نگرانی‌هایی دارند، اما هنوز در این خصوص هیچ چیز قطعی نشده است

وی افزود : به همه مسئولان دستگاه‌های اجرائی، مخصوصا سرای قوای مقننه و قضاییه اظهار می‌دارم که این‌ها پیشنهادات اولیه است و این پیشنهادات در جلساتی، تلفیق خواهد شد و از پیشنهادات دستگاه‌ها برای تعیین شکل نهایی اصلاح دستگاه‌ها و قوا، ​ استفاده می‌شود و بدون توافق قانونی، قابلیت اجرا ندارد.

نوبخت گفت : پانزدهم آذر هم لایحه بودجه سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ که منابع فروش نفت در بخش جاری آن دیده نشده ، ​ به همراه یک سند اجرائی که بودجه همه دستگاه‌ها در آن دیده شده است و همچنین یک برنامه کلی عملیاتی دوساله، به مجلس ارسال می‌شود.

وی تاکید کرد:در کنار این ها، سه برنامه دوساله نیز به مجلس می‌رود، ابتدا برنامه عمرانی به دلیل اینکه نوعی تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است اجازه داریم منابع حاصل از فروش نفت را در آن ببینیم، برنامه دیگر، اشتغال دوساله است که در آن سالانه یک میلیون فرصت شغلی و در مجموع دو میلیون فرصت شغلی تا سال ۱۴۰۰ دیده شده است.

نوبخت ادامه داد: برنامه دیگر هم موضوع رفاهی و یارانه هاست که همه یارانه‌های بودجه‌ای و غیر بودجه‌ای چه آشکار و پنهان، در این برنامه در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد:، چون در بودجه جاری، منابع حاصل از فروش نفت وجود ندارد، نگاه جامعه جهانی به ایران بدین گونه است که اقتصاد ایران غیر نفتی است و بدون نفت اداره می‌شود و این از برکات تحریم‌های ظالمانه‌ای است که علیه ملت ایران توسط بدخواهان اعمال شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =