کد خبر: 3342
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
رئیسی

رئیس قوه قضائیه رونق تولید را در گرو امنیت اقتصادی دانست و افزود: امنیت اقتصادی نیز در گرو مبارزه با فساد اقتصادی است و اگر امنیت اقتصادی مختل شود، تولید با مشکل روبه رو می شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در افتتاحیه هشتمین همایش ملی پدافند غیرعامل در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما اظهار داشت: باید مشکلات و راهکار برون رفت از آنها را بشناسیم و معتقدیم تمام راهکارها در درون کشور و به دست جوانان متخصص است.

وی با اشاره به اقتصاد فضای مجازی و اقتصاد دریا اظهار داشت: ۵۰ درصد درآمد ناخالص ملی برخی از کشورها از دریا به دست می آید و ما با وجود این امکان، می توانیم تولید را در کشور بیش از گذشته فعال کنیم.

رئیسی افزود: بنابراین همه مدیران توجه و حساسیت لازم را در این زمینه داشته باشند. اولین حساسیت سازوکارهای ضد فساد است تا اگر کسی اراده فساد داشت، نتواند آن را عملی کند.

وی اضافه کرد: ما باید بتوانیم در نظام پولی، مالی بانکی، واردات و صادرات سازوکارهای ضد فساد ایجاد کنیم چراکه برخورد با مفسد یک طرف قضیه است.

رئیس قوه قضاییه با تسلیت شهادت امام حسن عسکری علیه السلام و گرامیداشت آغاز دوره امامت حضرت ولی عصر (عجل الله) از دست اندرکاران پدافند غیرعامل به ویژه سردار جلالی و افراد بی نام و نشانی تجلیل کرد که در جهت اتقان امور و ایجاد زیرساخت های لازم و مصون سازی کشور تلاش می‌کنند.

وی افزود: زندگی انسان همواره با تهدیدهایی روبرو است که هشدارهایی نیز داده شده تا افراد ضمن پیش‌بینی و پیشگیری در این زمینه برخورد متناسب را داشته باشند ولی باید توجه داشته باشیم که اولین تهدید در درون انسان است و قرآن در این زمینه می فرماید "من شر الوسواس الخناس".

رئیسی افزود: امام عسکری در روایتی فرمود که برای مصون سازی هوای نفس باید از راهوار شب کمک گرفت و اگر انسان فرصت مناجات را در شب از دست ندهد، خود را از مشکلات مصون ساخته و امیر نفس می شود و اگرچه انبیا و ائمه معصومین نسبت به تهدید درونی هشدار داده‌اند ولی گاهی تهدیدهای بیرونی ما را از این تهدید غافل می کند.

رئیس دستگاه قضا با برشمردن برخی از تهدیدهای بیرونی اظهار داشت: آفات و بلایای طبیعی، سیل، زلزله و بیماری های صعب العلاج از این نوع تهدیدها هستند که انسان همواره از آن نگران بوده و تلاش کرده تا مصون سازی کند که این مصون سازی در واقع قانون موجود در طبیعت را دارد؛ در حالی که مصون سازی نفس به واسطه قوانین تکوینی است.

وی افزود: سیل، زلزله و همه آفات راهکار دارد و در روایات بیان شده که خدا هیچ بلایی را قرار نداده مگر اینکه درمان آن را در طبیعت قرار داده است ولی باید با فکر و اندیشه این قوانین را کشف کرد. مثلاً اگر مسیرهای سیل را لایروبی کنیم، باران سیل آسا به یک نعمت در جهت آبادانی تبدیل می شود.

رئیسی مجهز شدن به آخرین روش‌های علمی و دانش بنیان را برای مقابله با این آفات ضروری دانست و اظهار داشت: امراض صعب العلاج هر روز افزایش می‌یابد و زندگی انسان ها را تهدید می کند که به خاطر بعضی بی دقتی ها و منافع زودگذر برخی افراد است و باید توسط دستگاه های بهداشتی مردم را مصون کرد.

وی اعلام کرد: امروز به خاطر اهداف بلند جمهوری اسلامی با خواسته هایی از سوی مستکبران مواجه هستیم که البته این مستکبران در طول تاریخ با روحیه استکباری خود استقلال، آزادی و دین را خلاف روحیه مستکبرانه خود دانسته که جلوه هایی از این استکبار را می توان در تبعید امام خمینی (ره) در سال ۴۳، شهادت دانش آموزان در سال ۵۷ و تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان سال ۵۸ دید.

رئیسی افزود: خودخواهی های آمریکا و استکبار نمی‌گذارد که ملتی روحیه استقلال داشته باشد و این تهدیدها همواره نسبت به مردان و زنان بزرگ و ملت‌های آزادیخواه وجود دارد اما بیشتر، تهدید سخت بوده که در جلوه نظامی پدیدار شده  است.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: امروز بابت انسان های کارآمد، دانشمندان فرهیخته، نوآوران و افراد خلاق در سطح جهان، داشته های صنعتی و کشاورزی، فناوری های روز، نانوتکنولوژی و بسیاری دیگر از داشته‌های مادی و معنوی تهدید می شویم. یعنی به گستردگی همه داشته هایمان تهدید اقتصادی، فرهنگی، زیستی و اقتصادی می‌شویم و ما باید از همه این داشته‌ها صیانت کنیم. یعنی هم پیشگیری و هم پیش‌بینی کنیم تا در صورت وقوع حادثه، برخورد سریع و به موقع داشته باشیم و کسی نمی تواند عذری بیاورد که نمی‌دانسته است.

وی ادامه داد: باید خدا را شکر کنیم که تشکیل سازمان پدافند غیرعامل بر قلم مبارک رهبر انقلاب جاری شد تا این سازمان بتواند با همکاری سایر سازمان ها مصون سازی را در دستورکار خود قرار دهد و همه دستگاه ها را نسبت به داشته های خود حساس کند.

رئیسی از ضرورت انجام کار علمی و فنی بر اساس دانش پایه سخن گفت و افزود: در این زمینه گام هایی برداشته شده ولی ضرورت دارد این مصون سازی نسبت به مردم و کشور سرعت بگیرد و باید صیانت بخشی را در مقابل تهدید در بخش‌های مختلف و به ویژه تهدیدهای نرم داشته باشیم تا اگر دشمن به میدان آمد، نتواند کاری کند.

وی با اشاره به تهدیدهای اقتصادی دشمن اظهار داشت: کشور ما توانمندی های جدی دارد و امروز کشور ما با وجود همه تهدیدها و تحریم‌ها نسبت به اشخاص و سازمان ها با قدرت، کار خود را پیش می‌برد و اگر تلاش و دلسوزی همه افراد و کارگزاران به صورت مضاعف ظاهر شود، شاهد عبور از این شرایط خواهیم بود.

رئیس دستگاه قضا از رونق تولید، مقاومت و اقدامات بازدارنده به عنوان راهکارهای ارائه شده توسط رهبر انقلاب یاد کرد و ادامه داد: ما به عنوان دستگاه قضا وظیفه خود را تعامل با همه بخش ها می دانیم تا این صیانت بخشی انجام گیرد و با وجود همه کارشکنی های دشمن در جنگ روانی و رسانه‌ای می‌توانیم به خوبی از این شرایط عبور کرده و قله های ارزشمندی را برای کشور فتح کنیم و ما این روز را نزدیک و افق را بسیار روشن می‌بینیم.

وی راه برخورد با تهدیدهای اقتصادی را اجرای عدالت دانست و گفت: این موضوع یکی از بندهای مهم گام دوم انقلاب است. اقدامات عادلانه می تواند مصون سازی را به دنبال داشته باشد و باید در جهت اتقان کارها مانند اتقان در ساختمان سازی، اتقان در نگهداری اسناد، اتقان در مقابله با تهدیدهای فضای سایبری پیش برویم.

رئیس دستگاه قضا از اهمیت امنیت فضای سایبری سخن گفت و اضافه کرد: مسئولان باید در حوزه‌های مختلف حس مصون سازی مجموعه خود را به صورت جدی در دستورکار داشته باشند.

وی تاکید کرد: همکاری دستگاه قضا با دولت، مجلس شورای اسلامی، نیروهای مسلح و همه دستگاه ها یک امر ضروری است که با پیگیری پدافند غیرعامل دنبال خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =