کد خبر: 3669
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۷
ستاری

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: 110 سال فروش نفت در کشور به ما یاد داد که همه چیز حتی دانش و فناوری نیز خریدنی است درحالی‌که این اشتباه بزرگی است، چون فناوری یاد گرفتنی است، با پول مُفت و بچه پولداری فروش نفت، بنزسوار شده‌ایم؛ دیگر نمی‌توان به این روند ادامه داد، اما دیر به این نتیجه رسیده‌ایم چرا که ۶۰۰۰ سال فرهنگ کارآفرینی را از بین برده‌ایم.

سورنا ستاری در دومین جشنواره ملی فولاد ایران با بیان اینکه وارد کردن خط تولید از خارج و ماشین‌آلات آن نیاز به دانشگاه ندارد و نام آن صنعت نیست، گفت: به این روند می‌توانیم کارخانه داشته باشیم که از آن محصول خارج می‌شود، ولی نیاز به دانشگاه ندارد فقط چند تکنیسین می‌خواهد که اگر قطعه‌ای خراب شد، همان را وارد و تعویض کند.

وی افزود: اگر قرار است میان دانشگاه و صنعت ارتباط برقرار شود، باید این کارخانه جمع‌آوری شود و پیش از آن هم باید تفکر آن را جمع کنیم؛وقتی درباره صنعت صحبت می‌کنیم باید خط تولید را در داخل راه‌اندازی کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه محصول، حاصل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پژوهش است و از پژوهش‌های دولتی، محصول بیرون نمی‌آید، اظهار داشت: دولت فقط می‌تواند زیرساخت پژوهش را فراهم کند؛ تا زمانی که پول بخش خصوصی وارد پژوهش نشود، به محصول صنعتی دست نخواهیم یافت، واقعیت این است که سرمایه‌گذاری دولت‌ها در پژوهش نتیجه نمی‌دهد.

ستاری یادآور شد: بهترین شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها هستند، از هیچ دانشگاهی، واکسن و دارو بیرون نمی‌آید بلکه شرکت‌ها آن را می‌سازند؛ دانشگاه فقط محلی برای انجام پژوهش‌ها و تولید دانش است ضمن اینکه دانشگاه‌های ما هم به این نتیجه رسیده‌اند که با پول دولت، سقف آرزوهایشان محدود است مثل ما کارمندان دولت که سقف آرزوهایمان کوتاه است و باید درآمد خود را از محل پژوهش به دست بیاوریم؛ سرمایه‌گذاری را هم باید بخش خصوصی انجام دهد نه دولت.

وی با تأکید بر اینکه ۴۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان داریم که سال گذشته ۹۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتند، گفت: ۱۱۰ سال فروش نفت در کشور به ما یاد داد که همه چیز حتی دانش و فناوری نیز خریدنی است درحالی‌که این اشتباه بزرگی است، چون فناوری یاد گرفتنی است، با پول مُفت و بچه پولداری فروش نفت، بنزسوار شده‌ایم؛ دیگر نمی‌توان به این روند ادامه داد، اما دیر به این نتیجه رسیده‌ایم چرا که ۶۰۰۰ سال فرهنگ کارآفرینی را از بین برده‌ایم.

ستاری با اشاره به تحریم‌های صنعت فولاد گفت: برای خود من هم مایه شرمندگی است که به دلیل قطعاتی مانند کُک یا کُک سوزنی تحریم می‌شویم؛ این نشان می‌دهد در جاهایی ضعف داشته‌ایم به همین دلیل است که سیستم وارداتی فعالی داریم، ولی ساختار صادراتی ضعیفی ایجاد شده است.

به گفته معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، در حال حاضر توانسته‌ایم تمام کاتالیست‌های صنعت نفت و گاز را در داخل تولید کنیم.

در دومین همایش و جشنواره ملی فولاد ایران که یکی از اهداف برگزاری آن دستیابی به فناوری‌های نوین در تولید است تفاهم‌نامه‌ای بین ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت فولاد مبارکه به امضا رسید تا شرکت‌های دانش بنیان از این پس با همکاری بیشتر با شرکت‌های تولید کننده فولاد تلاش کنند تا فناوری‌های جدید برای تولید فولاد و قطعات را در اختیار این صنعت قرار دهد.

در این جشنواره تفاهم نامه دیگری هم بین مدیرعامل بانک صادرات و نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران منعقد شد تا برای تولید و سرمایه گذاری در بخش تولید دانش پس از این تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =