کد خبر: 3869
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
فرهادی

عمده کشور های در حال توسعه از عدم رشد متوازن اقتصادی که ناشی از رشد تورم و نقدینگی، رکود های سنگین دنباله دار، کوچک بودن بازار سرمایه، توسعه نیافتگی بازار های مالی و ... است، رنج می برند که این مساله در بلندمدت با افزایش نرخ بیکاری، طبقات بیشتری از جامعه را به زیر خط فقر کشانده و شاخص فلاکت را بالا می برد.

با افزایش شاخص فلاکت روند جرم و جنایت در جامعه فزونی گرفته که نهایتا در کنار تمام آسیب های اجتماعی دیگری که پیش می آید موجی از ناامیدی سایه انداز سرمایه های اجتماعی می گردد.

طبعا ضعیف تر شدن سرمایه های اجتماعی، نقش مهمی در کاهش مشارکت، افزایش فساد، کاهش توسعه یافته گی و خودکامه گی حکومت ها و نهایتا انحلال جامعه مدنی و توده ای شدن آن خواهد داشت. یک جامعه توده ای دیگر توان و داعیه حق خواهی، عدالت جویی، مقابله با فساد و مسئولیت پذیری را ندارد و از نظر سیاسی بسیارمستعد آلت شدن بوسیله فرصت طلبان است. بی شک برای چنین جامعه ای هیچ آینده درخشانی وجود نداشته و چشم طمع زیادی به منابع و ثروت های آن از بیرون و از درون دوخته شده است.

آمار ها در کشور ما نیز حکایت از این دارد که شرایط نامطلوب اقتصادی با نرخ رشد منفی 7 درصد، تورم بالای 38 درصد و نرخ بیکاری 10 درصد، در کنار فشارها و تحریم های خارجی و ناکارآمدی های داخلی موجی ازنارضایتی ها را شکل داده است که با تقلای زیاد در سیاه نمایی که در رسانه های معاند خارجی صورت می گیرد،می رود که جامعه نسبت به مسائل پیرامون خود دچار نوعی بی تفاوتی شده و به سمت توده ای شدن حرکت کند که هیچ نفع جمعی در این امر برای مردم وجود ندارد و بهره بردار این شرایط فرصت طلبان داخلی و مستکبران خارجی به زمام داری آمریکا جنایتکار است. نگاهی به سیاست های آمریکا در توسعه و بسط تحریم ها و اعمال فشارهای سیاسی و روانی گسترده از طریق ابزار های رسانه ای، گواه این است که حضور جوامع توده ای و البته برخوردار از منابع طبیعی فراوان، نفع زیادی برای آنها دارد لذا تا بتوانند جامعه را به سمت بی تفاوتی نسبت به مسائل پیرامون خود سوق دهند، از هیچ نیرنگی اباء نخواهند داشت.

آنچه که وظیفه ی شهروندی ما در قبال کشورمان و نسل های آینده است، پاسداشت از سرمایه های اجتماعی،توسعه سیاسی و جامعه مدنی است که حاصل رنج مبارزه با ظلم ها و ستم ها، قهرمانی ها و خون فشانی هایی است که نثار این سرزمین شده است. این پاسداشت با مسئولیت پذیری ما در قبال مسائل جامعه و کشور خصوصا معنا پیدا می کند » انتخاب خوب « و » حضور پر شور « در انتخابات پیشرو است که به گفته مقام معظم رهبری با و یک جهاد عمومی و نعمت و امتحان الهی است که اگر با حضور حداکثری مردم همراه شود، مایه آبروی نظام اسلامی و تقویت کشور و مصونیت بخش در برابر توطئه ها و زمینه ساز ایران قوی خواهد بود.

هر چند که جامعه مدنی در سال های گذشته بواسطه فشار های اقتصادی و ناکارآمدی های صورت گرفته، بیشترین آسیب را دیده است و بخشی از طبقات آن به سطوح پایینتر تنزل پیدا کرده ولی هنوز این آگاهی سیاسی وجوددارد که تنها راه نجات کشور از بن بست ناکارآمدی، فساد، تورم، رکود، فشار سیاسی، تحریم و تهدید، توسعه مردم سالاری با حمایت از صندوق های رای است هر چند که شاید در نگاه برخی این تصور وجود داشته باشد که تاثیرصندوق های رای در کاهش مشکلات به چشم نمی آید و با این قاعده و به تبع تبلیغات گسترده رسانه های معاند که از پول صهیونیست ها و وهابی ها تغذیه می شوند، تصمیم به عدم مشارکت سیاسی در انتخابات پیشرو بگیرند،ناخواسته آب به آسیاب دشمن ریخته و نهاد مردم سالاری کشور را تضعیف کرده و فرصت را در اختیار معاندین کشور و اسلام قرار خواهند داد.

بسیار پر » إِنَّ اللَّهَ لا یغَیرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّی یغَیرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ « ان شاء الله در روز جمعه با تاسی به این آیه قرآن کریم شورتر از گذشته، در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت خواهیم کرد و ثابت خواهیم کرد که هیچ جناح وهیچ فردی نمی تواند بین مردم و صندوق های رای دیواری از جنس نا امیدی و یاس ایجاد کند زیرا صندوق های رای از آن مردم و برای آنها است و با مشارکت مردم به نفع هیچ فرصت طلبی مصادره نخواهد گردید.

دکتر تورج فرهادی – شهردار منطقه شش تهران

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =