کد خبر: 4071
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸
اسماعیلی

سخنگوی قوه قضائیه گفت‌: پیش‌بینی می‌کنیم با بهره‌برداری حداکثری از ارفاقات قانونی و کار تخصصی و تیمی همکاران ما، بخش قابل‌توجهی از زندانیان در حال مرخصی به زندان بازنگردند و حتی تعدادی از زندانیان حاضر از زندان هم آزاد شوند.

غلامحسین اسماعیلی درباره وضعیت تمدید مرخصی زندانیان گفت: ریاست قوه قضائیه بعد از تشکیل چندین جلسه کارشناسی، امروز با صدور بخشنامه‌ای مقرر کرد که برای بررسی وضعیت زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی که در زندان هستند، از فردا تمام حوزه‌های قضائی سراسر کشور، هیئت‌های ویژه‌ای تشکیل و وضعیت زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی که مشمول بخشنامه مرخصی بودند، اما نتوانستند تأمین لازم را تودیع کنند و به مرخصی بروند و همچنین زندانیانی که با قرار بازداشت هستند و محکوم نشدند را بررسی کنند و درباره آن‌ها تصمیم بگیرند.

وی افزود: با این بخشنامه بیش از 500 هیئت از فردا در کشور تشکیل خواهد شد؛ مقرر شده این هیئت‌ها هر روز و در صورت لزوم با کار جهادی و شبانه‌روزی جلسات مشترکی را برگزار کنند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: مأموریت این هیئت‌ها این است که مشخص کنند با لحاظ ارفاقات قانونی که در قانون مجازات اسلامی وجود دارد؛ مانند آزادی مشروط، تعلیق اجرای مجازات و امثال آن، شرایط عدم بازگشت به زندان برای چه‌تعداد از این افراد مهیا است، به‌گونه‌ای که این بخش از زندانیان اصلاً مراجعتی به زندان نداشته باشند.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: همچنین مشخص می‌شود که چه‌تعدادی از زندانیان فعلی باید آزاد شوند و چه‌تعداد از افرادی که در حال مرخصی هستند باید به زندان‌ها برگردند.

وی ادامه داد: در این بخشنامه مقرر شده که همزمان ستادهای کنترل مجرمین حرفه‌ای که ترکیبی از مقامات قضائی، انتظامی و امنیتی است، به‌صورت مستمر تشکیل جلسه داده و زمان و نحوه مراجعت زندانیان بازگشتی که این ارفاقات قانونی شامل حال آن‌ها نمی‌شود را مشخص کنند تا بر اساس دستورالعمل‌ها و سازوکارهای پیش‌بینی‌شده زندان‌ها جهت انجام آزمایشات، قرنطینه و مراقبت‌های بهداشتی به‌صورت تدریجی به زندان برگردند.

اسماعیلی یادآور شد: نتیجه این بررسی‌ها حداکثر تا 10 اردیبهشت به خود زندانی یا ضامن او ابلاغ می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم با بهره‌برداری حداکثری از ارفاقات قانونی و کار تخصصی و تیمی همکاران ما، بخش قابل‌توجهی از زندانیان در حال مرخصی به زندان بازنگردند و حتی تعدادی از زندانیان حاضر از زندان هم آزاد شوند؛ اما گروهی از زندانیان هم با شرایط و برنامه زمان‌بندی‌شده به‌صورت تدریجی برای ادامه تحمل محکومیت به زندان بر خواهند گشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =