کد خبر: 4178
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۶
مجلس

سخنگوی دولت روز گذشته بخشی از سخنان خود را به وضعیت نمایندگان پس از دوره نمایندگی آنها اختصاص داد و از فشاری که برخی برای جذب نمایندگان در دستگاهها اعمال می کنند، گفت ودرنهایت اعلام کرد که دستگاه ها حق بکار گیری نمایندگان سابق مجلس را ندارند.

تقریبا این رویه حاکم بوده که در هر دوره از مجلس شورای اسلامی آن دسته از نمایندگانی که رای نمی آورند اغلب در وزارتخانه ها ودستگاه های دولتی ویازیرمجموعه های آنان جذب و دارای مسئولیت می شوند .

اگر چه علی ربیعی روز گذشته اعلام کرد که به منظور جلوگیری از فشار دستگاه‌ها و باز بودن دست آنان برای نه گفتن، دولت تصمیم گرفت که این مورد با تشکیل یک کمیته در دفتر رییس جمهوری بررسی شود ودستگاه‌ها حق بکارگیری نمایندگان سابق مجلس را ندارند، ولی این را هم اعلام کرد که افرادی هم هستند که الان نماینده‌اند و پس از پایان این دوره به همان کار قبلی خودشان که کارمندی دولت بوده برگردند همچنین افرادی هم هستند که ظرفیت‌های انسانی ما هستند.

ربیعی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: معمولاً بعد از هر دوره مجلس فشارها برای جذب نمایندگان زیاد می‌شود. من به نوبه خودم چه در دوره‌ای که وزارت بودم و چه در دوران قبل شاهد این ماجرا بودم که افرادی بودند که به دستگاه‌ها و جاهای مختلف زنگ می‌زدند و آدم معرفی می‌کردند. شما به نهادهای عمومی و سایر دستگاه‌های اجرایی و به بنگاه‌هایی که در بخش‌های غیر مستقیم وزارتخانه‌هاست نگاه کنید و ببینید چقدر هر دوره مجلس از این افراد پیدا می‌کنید.

سخنگوی دولت گفت: این رویه مذمومی و سنتی غلطی بوده که ما تجربه هم داشتیم و با آن مواجه بودیم. چند روز پیش در یکی از جلسات دولت گزارشاتی رسیده و مسائلی مطرح شده درباره یک وزارتخانه صنعتی گزارشاتی بود که می‌خواهند فشار بیاورند و جذب شوند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: به منظور جلوگیری از فشار بر وزارتخانه‌ها این موضوع در دولت بحث شد و مذاکره هر وزارتخانه برای جذب افراد ممنوع شد.

بارها شنیده ایم که رهبر انقلاب بر حضور موثر جوانان در مسئولیت های اجتماعی تاکید داشته اند و چند روز گذشته نیز در ارتباط تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، دولت جوان حزب‌اللّهی‌ را علاج مشکلات کشور دانستند و افزودند: البتّه معنی‌اش این نیست که مثلاً رییس این دولت یک جوان سی‌ودوساله باشد؛ بلکه یعنی دولتِ سرِپا، بانشاط، آماده و در سنینِ کار و تلاش باشد.

بنابراین به نظر می رسد حضور جوانان در مسئولیتها در کنار استفاده از تجربیات و ایجاد هم افزایی با سایر مسئولان اعم از نمایندگان ادوار مجلس ویا سایر نهادها بتواند در اداره امور کشور موثرباشد و پویایی و نشاط جوانی بتواند موتور محرک جامعه را برای دستیابی به جهش تولید به حرکت درآورد.

البته سخنگوی دولت این را هم گفت که به کارگیری نیرو در سیستم دولتی و پست‌های مدیریتی فرآیند خاص خود را دارد. در این زمینه از دستگاه‌های امنیتی استعلام می‌شود منع قانونی نداشته باشد بر این اساس ما این کمیته را گذاشتیم تا علاوه بر کارمندانی که می‌خواهند برگردند، افرادی که می‌خواهند بیایند فشار از دستگاه‌ها برداشته شود.

ربیعی در پایان این بخش از اظهاراتش تصریح کرد که خواهیم دید که در این دوره بسیار کمتر از دوره‌های قبل این اتفاق صورت خواهد گرفت، در حالی که می‌توانم تعداد بیشماری را به شما نشان دهم که در دوره‌های پیشین بدون شایستگی‌ها در جاهای مختلف این افراد بکارگیری شدند تا برای دوره بعد در آب نمک بمانند. این کارهای مذموم را ما حتماً دنبال نخواهیم کرد و بنا هم نداریم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =