کد خبر: 4259
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷
پیشدار

این روزها که پرونده قطور اتهامی " اکبر طبری " از مقامات سابق قوه قضائیه و هم پرونده های او روی میز قاضی قرار دارد ' وجدان جامعه یک تبریک و احسن به روزنامه نگاران تحقیقی جوان بدهکار هست.

در مسیر پیگیری این پرونده' روزنامه نگاران تحقیقی بسیاری تلاش کردند. آنها به رغم همه ی محدودیت و ممنوعیت های رسمی و غیر رسمی ' تهدیدها و فشارها و حتی اخراج از محل کار را تحمل کردند ' تا به پشتیبانی افکار عمومی'  اراده نظام را پشتوانه خود کنند و بخواهند تا با مفسده ای بزرگ برخورد شود.

روزنامه نگاری تحقیقی یا همان گزارشگری تحقیقی در رسانه های ایران بدون سابقه نیست ' اما ماجرای آقای طبری از حیث موقعیت و جایگاه و نفوذ متهم ' و حمایت برخی قدرتمندان از او '  یک موفقیت ارزنده برای جامعه رسانه ای است .

روزنامه نگاران تحقیقی ایران در سالهای اخیر با پیگیری و کشف و افشای مفاسد زیادی ' نشان دادند که رسانه ها بخصوص مطبوعات و شاخه گزارشگری تحقیقی وجدان بیدار جامعه است'  و شایسته است که بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و نظام هم به عنوان چشم بینای خود از آن استقبال و حمایت کند.

 روزنامه نگاری تحقیفی  یا  گزارشگری تحقیقی نوعی روزنامه نگاری  است که در آن گزارشگران یک موضوع مورد علاقه، را که غالباً جرم، فساد سیاسی'مالی ' اخلاقی یا خطاکاری مقامات و مسئولین و موسسات و سازمانها و شرکتها و... می شود را عمیقاً مورد بررسی و تحقیق قرار می‌دهند. یک روزنامه‌نگار تحقیقی شاید ماهها و یا حتی سالها در حال جستجو و آماده‌سازی یک گزارش باشد. این نوع روزنامه‌نگاری از منابع اولیهٔ اطلاعات است و غالباً توسط روزنامه‌ها، سرویس‌های خبری یا روزنامه نگاران آزاد انجام می‌شود.

این ژانر از روزنامه نگاری در غرب بیشتر مورد توجه است و افکار عمومی بشدت از آن حمایت می کند. ماجرای واترگیت که به کناره گیری ریچارد نیکسون از ریاست جمهوری آمریکا انجامید ' یک نمونه از قدرت رسانه است . در سالهای اخیر هم ژانر روزنامه نگاری تحقیقی موفقیت های قابل توجه و اثر گذاری داشته است که آثار برخی از نتایج این نوع گزارشگری جهانی بود مثل : پرونده دروغگویی تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا که در نهایت زمینه کناره گیری او را فراهم کرد و یا همینطور است افشای فرارهای مالیاتی و پولشویی گسترده در سطح بین المللی توسط رهبران و سلبریتی ها از جمله دربار بریتانیا موسوم به اسناد پاناما یا اسناد پارادایس .

آنچه موجب قوت و شجاعت روزنامه نگاران تحقیقی در غرب شده است ' علاوه بر آموزش و تجربه بالای روزنامه نگاران این شاخه '  در وهله اول از حمایت افکار عمومی و جایگاه رسانه ها بویژه رسانه های مکتوب ناشی می شود. قانون از این روزنامه نگاران و حق دسترسی عمومی به اطلاعات حمایت می کند و آزادی رسانه ها در قوانین اساسی و یا متمم های آن به رسمیت شناخته شده ' و تضمین گردیده است.

در ایران نیروهای با انگیزه برای گزارشگری تحقیقی در اغلب رسانه ها وجود و حضور دارند و کارهای ارزنده بسیاری را نیز در سالهای گذشته به انجام رسانده اند ' که به حاکمیت نشان داده است در صورت برداشتن نگاه امنیتی از رسانه ها ' می توانند بازوان قدرتمندی برای پاکسازی نظام از مفسده گران باشند. قانون دسترسی به اطلاعات در ایران هم وجود دارد ' البته نقایصی در آیین نامه های اجرایی آن و مشکلاتی ناشی از تفسیر به رای مجریان همچنان وجود دارد که این دسترسی را به رغم تصریحات صورت گرفته ' سخت و در مواردی غیر ممکن کرده است.

روزنامه نگاری تحقیقی از حاکمیت در ایران انتظار حمایت دارد و می خواهد این اطمینان را در یک فضای اعتماد بخش و توام با شفافیت به افکار عمومی که خود را نماینده آن می داند بدهد که مدافع و پاسبان سلامت جامعه  خواهد بود.

#رئوف_پیشدار- استاد دانشگاه

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =