کد خبر: 4341
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
پیشدار

بحث ، پیک اول و یا دوم شیوع کرونا نیست. نگرانی از مردن هایی است که روز به روز دارد بیشتر می شود. دیروز 162 نفر از کرونا مردن ، امروز چند نفر خواهند مرد !حضرت عزرائیل می داند. 162 نفر فوتی بالاترین آمار تلفات کرونا در ایران در یک روز از اسفند 89 است که وزارت بهداشت رسما شیوع آنرا اعلام کرد.

کنار مرگ و میر ، شمار افراد مبتلاء و شناسایی شده هم افزایش یافته است فقط به یک دلیل : مسافرت و بی اعتنایی به دستورالعمل های بهداشتی .

افزایش موارد بستریِ بدحال و جوانِ کرونا ، زنگ خطر را در تهران و بسیاری شهرهای دیگر  دوباره به صدا در آورده است.  مسئولین وزارت بهداشت گفته اند که حالا همه ی بیمارستانها دوباره درگیر کرونا شده اند.

معاون کل وزارت بهداشت گفته است :"  کرونا شوخی بردار نیست و جدی جدی آدم می‌کشد. اخیرا موارد بستری مبتلایان بدحال و جوان افزایش یافته است و همه ی اینها یک زنگ خطر و هشدار است.تقریبا از اواسط هفته چهارم فروردین تعداد بستری‌ها در تهران و اکثر شهرهایی که پیک داشتند کاهش یافت ، اما اکنون ما فرصت نمی‌کنیم بستری‌های قبلی را مرخص کنیم تا بستری‌های جدید را پذیرش کنیم. ۶۴ نفر دکتر و پرستار و پیراپزشک تنها در بیمارستان‌های دولتی جان خود را از دست داده‌اند."

دکتر مینو محرز عضو کمیته کشوری گفته است:  " 60 درصد مبتلایان جدید کرونا سفر رفته‌اند."  رئیس جمهوری دو هفته پیش گفته بود که مسافرت رفتن مشکل نیست، توصیه ها را باید رعایت کنند. اما تصاویری که تعطیلات خرداد از سواحل شمال منتشر شد ، نشان می داد که بی شمار تعداد مسافر ، تن به دریا زده ، چادرهای بسیاری کنار هم  برافراشته شده و مسافران فارغ از هر نوع نگرانی تعطیلات را در ساحل می گذرانند.

از مردن نمی ترسم به هر شکل و حال باید یک روزی رفت. فیلمی خبری  از تلویزیون سوئد را که چند روز پیش دیدم ، چنان لرزه بر تنم از مردن کورنایی انداخته که دعا می کنم فقط با کرونا نمیرم ! مرگی عذاب آور !فیلم پر از صحنه های تکان دهنده است . لوله هایی که وارد ریه بیمار شده ، سوند برای تخلیه ادرار و پوشک و سرم و دستگاههای مراقبتی و نفسی که دیگر بر نمی آید. وحشتناک ترین صحنه فیلم مستند خبری جایی است که پزشک مبتلاء از همکار دکتر خود با نفسی که بر نمی آید و صورتی که کبود شده است ، می خواهد :" دکتر ! کاری بکن ، تو را به خدا کاری کن ، نمی توانم نفس بکشم ،می خواهم بچه هایم را ببینم !" و دکتر همکارش تنها گریه می کند .

 لطفا ماسک بزنید" . این جمله را هر روز به اشکال مختلف می شنوم و می خوانم ، ولی نمی فهمم چرا هنوز خیلی ها آنرا جدی نمی گیرند. فیلم کوتاهی انتشار یافته که رهبر انقلاب را نشان می دهد که ماسک دارند و تاکید می کنند :" من هم ماسک می زنم."

در تهران گفته اند که ضریب توجه به کرونا به 20 درصد رسیده است ، در قزوین که فکر می کنم حتی به یک درصد هم نمی رسد.

پریروز با حاج آقا نجفی نماینده بعثه مقام معظم رهبری در کربلا و سالها نماینده ولی فقیه در دانشگاههای مختلف صحبت می کردم. برادر حاج آقا روزهای عید امسال کرونا گرفت و درگذشت. بحث ما گلایه از عدم توجه یا کم توجهی طبقات مرجع به رعایت اصول بهداشتی بود. حاج آقا که الان قم است گفت که ماسک می زند ، ولی قبول کرد که روحانیون باید به این مهم بیشتر توجه کنند ، و من هم تاکید داشتم که دانشگاهیان و روحانیون باید بیش از پیش در آگاه سازی جامعه از خطرات کرونا تلاش کنند.

حاصل و جمع بندی گفت و گوی تلفنی ما دو نفر این مهم بود : دین به علم منزلت می دهد ، و علم به دین قداست ، و دین و علم دو بال سلامت و زندگی سالم اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =