کد خبر: 4413
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
موسوی

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر برایان هوک به منطقه هم گفت: هوک حرف مفت زیاد می‌زند؛ ادعای آنها درباره ایستادن در کنار مردم ایران بی‌پایه و اساس است که نیازمند پاسخگویی هم نیست.

سید عباس موسوی در نشست خبری که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با اصحاب رسانه برگزار شد، فرارسیدن عید قربان و روز عرفه را به ملت ایران و عموم مسلمانان جهان تبریک گفت و اظهار داشت:‌ سالگرد عملیات غرورآفرین مرصاد را در پیش رو داریم. آخرین حربه صدامیان، اقدام وطن‌فروشان بود که در روزهای پایانی جنگ با تجهیزاتی که دشمن متجاوز به آنها داده بود، حمله کردند.

وی با بیان اینکه مردم آن خطه دلاوری‌هایی از خود نشان دادند که در تاریخ ثبت شده است، افزود: منافقین هرچند تروریست‌های پیر و فرتوتی هستند و کاری پیش نمی‌برند ولی در آن موقع هم که جوان بوده و سازوبرگی با حمایت خارجی‌ها داشتند، کاری نمی‌توانستند بکنند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه منافقین در میان مردم منفور هستند، اظهار داشت: منافقین به نوکری متجاوز تن دادند و این وطن‌فروشی هیچ گاه از خاطره ملت ایران فراموش نمی‌شود. مردم ایران همچنین حمایت دشمنان از این گروهک منفور را هیچ گاه فراموش نخواهند کرد.

موسوی با مرور تحولات دیپلماتیک طی یکی دو هفته گذشته اظهارداشت: وزیر امور خارجه سفری به مسکو داشت و علاوه بر دیدار با همتای روس خود، یک ساعت هم از طریق تلفن امن با آقای پوتین درخصوص مهمترین دغدغه‌های دو کشور گفت‌وگو داشتند. ایشان قبل از سفر به مسکو، سفر فشرده و پرباری هم در بغداد و هم در اقلیم کردستان عراق داشتند.

وی افزود: مذاکرات در جو مثبت، صمیمی و عالی برگزار شد که منتج به سفر نخست‌وزیر عراق به تهران در راس یک هیات بلندپایه شد. امیدواریم خیر این سفر به هر دو ملت ایران و عراق برسد. آقای عراقچی هم سفری به افغانستان داشتند و با مقامات این کشور دیداری داشتند. در کنفرانسی هم شرکت کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر ادعای زلمای خلیل‌زاد نماینده‌ آمریکا در امور افغانستان اظهارداشت: هیچ گونه صداقتی در گفتار و کردار آمریکایی‌ها در خصوص منطقه ما به ویژه همکاری در افغانستان وجود ندارد. ایران آمریکا را صادق نمی‌داند و ما حضور آنها در منطقه موجب بی‌ثباتی و ناامنی به ویژه در افغانستان می‌دانیم.

موسوی با بیان اینکه آنچه برای ایران مهم است گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است که باید با محوریت دولت کابل باشد، ابراز داشت: هرگونه دخالت خارجی را در این باره مردود می‌دانیم. البته جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌هایی دارد که برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان استفاده می‌کنیم.

 وی افزود: آمریکا بعد از شکست‌هایی که در منطقه و افغانستان داشت، به گفت‌وگو با برخی از گروه‌ها روی آورد که برای نجات خود از شکست بوده و از روی خیرخواهی و صلح برای ملت افغاستان نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ایجاد مزاحمت دو جنگنده آمریکایی برای هواپیمای ایرانی بیان کرد: آمریکایی‌ها انواع و اقسام راهزنی‌ها را امتحان می‌کنند؛ از راهزنی دریایی به راهزنی هوایی رسیدند. اقدام خطرناک آنها علیه هواپیمای ایران در آسمان سوریه اقدام خطرناک و تهدید تروریستی بود که خلاف موازین بین‌المللی است.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه وزارت خارجه با کمک ستاد کل نیروهای مسلح، قوه قضاییه و سازمان هواپیمایی کشوری اقدامات لازم را برای پشیمان کردن آمریکا در این اقدام انجام می‌دهد، یادآور شد: ایران از طریق نمایندگی خود در سازمان ملل اقداماتی را شروع کرده و اقدامات دیگر هم در دست اقدام است.

 موسوی گفت: وقتی گزارش کامل به ما برسد اقدامات حقوقی دیگری و هماهنگی‌های لازم را انجام خواهیم داد. ضمن اینکه اقدام متقضی در پاسخ به این سوال خصمانه را خواهیم داد.

وی همچنین درباره ادعای پمپئو مبنی بر تضمین تحریم‌های تسلیحاتی ایران عنوان کرد: آمریکایی‌ها از هیچ تلاشی برای این مسئله فروگذار نیستند. فشارهای زیادی به همه کشورها هم در سطح شورای امنیت و هم منطقه‌ای آوردند. به اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت فشار می‌آورند ولی هم به دوستان و هم اعضای شورای امنیت گفته‌ایم این مسئله قابل قبول نیست که ایران تحت فشار آمریکا از حق قانونی خود که در قطعنامه ۲۲۳۱ هم آمده، محروم ‌شود.

موسوی اضافه کرد: تا آنجایی که رایزنی داشته و با دوستان خود تماس برقرار کرده‌ایم، رسیدن به این هدف از سوی آمریکا را بعید می‌دانیم و احتمال نمی‌دهیم کشورهای دیگر به خواسته‌های قلدرمابانه و نامشروع آمریکا تن بدهند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خطاب به آمریکا هم گفت: امیدواریم فشارهای آمریکا متوقف شود و متوجه شوند که کار عبث و بیهوده‌ای را انجام می‌دهند. ایران هم تلاش‌های خود را خواهد کرد تا به حق قانونی و مشروع خود برسد.

وی در ادامه درباره ارزیابی ایران از برنامه حزب دموکرات در انتخابات پیش‌رو ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت: این مسئله داخلی آمریکا است و ارتباط مستقیمی به ایران ندارد اما ایران از چهار دهه گذشته، همه دولت‌ها را با گرایش‌های مختلفی آزموده است. ملت ایران حافظه تاریخی قوی دارد و در حافظه خود سپرده که چه در دولت‌های دموکرات و چه در دولت‌های جمهوریخواه شاهد اقدامات خصمانه علیه ایران بودیم.

با بیان اینکه برای ایران مهم نیست که چه دولتی با چه گرایشی بر سرکار می‌آید، تصریح کرد: در انتخابات هر حرفی زده می‌شود. ما به عملکرد نگاه می‌کنیم و متناسب با شرایط واکنش‌های مقتضی را در آن زمان خواهیم داشت. ما حساب ویژه‌ای مبنی بر اینکه چه دولتی بر سرکار باشد، نکردیم.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که چه تمهیدی اندیشیده شده تا فرانسه اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به رسانه‌ها ندهد، گفت: فرانسه تکنولوژی خوانش این هواپیما را داشت. خوانش جعبه طبق اصول و ضوابطی و با حضور همه کشورها انجام می‌شود و فکر نمی‌کنم آنها دست به این اقدام بزنند. آنها موظف هستند اطلاعات را استخراج کرده و در اختیار کشورهای ذینفع قرار دهند.

موسوی درباره پیامی که ظریف برای پوتین به مسکو برد، هم ابراز داشت: این سفر از قبل برنامه‌ریزی شده بود و همانطور که ملاحظه کردید، در سفر الکاظمی به تهران، وزیر خارجه حضور نداشت. ما رایزنی‌های مستمری با مقامات روسی داریم و با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم و تحولات پیش رو لازم بود این سفر انجام و پیام رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به رئیس‌جمهور روسیه انتقال داده شود.

وی با اشاره به محورهای رایزنی ظریف در مسکو بیان کرد: یک بخش رایزنی‌ها در مورد فشار آمریکایی‌ها برای ادامه محدودیت‌های تسلیحاتی بود که لازم بود در این باره گفت‌وگو شود. بحث تمدید قراردادی که از ۲۰ سال قبل با روسیه در همه زمینه داشتیم هم در این سفر مطرح شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: این قرارداد ۱۰ ساله اسفند ۷۹ امضا شد. دو بار این قرارداد در بازه‌های زمانی پنج ساله تمدید شد. گفت‌وگوهایی شد که این قرارداد را طویل‌المدت‌تر میان دو کشور داشته باشیم. همچنین قرار شد آن قرارداد با انجام اصلاحاتی تمدید کنیم.

موسوی درباره لغو سفر نخست‌وزیر عراق به عربستان و اینکه آیا او حامل پیامی از ریاض به تهران بوده است، یادآور شد: در مورد سفر الکاظمی به عربستان به اطلاعاتی که دولت عراق آن را منتشر کرده، اکتفا می‌کنم. وقتی مقامات یک کشور به کشور دیگر می‌روند علاوه بر مسائل دوجانبه، درخصوص مسائل منطقه‌ای هم صحبت می‌شود. مسائل منطقه‌ای، برخی ناسازگاری‌ها و سوءتفاهم‌ها هم می‌تواند محور گفت‌وگوها باشد.

وی گفت: ایران به کشورهای مختلف اعلام کرده، منطقه و همسایگان اولویت اصلی‌ و نخست ما هستند و ما می خواهیم روابط متوازن و متقابلی با کشورهای مختلف از جمله عربستان داشته باشیم. کشورهای مختلف در مقاطع مختلف اعلام آمادگی کردند که دیدگاه‌های دو کشور را به یکدیگر نزدیک کنند که اگر این مسئله رخ دهد ما آماده هستیم تا کار با حسن نیت پیش برود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر برایان هوک به منطقه هم گفت: هوک حرف مفت زیاد می‌زند؛ او با توجه به شرایط داخلی آمریکا و براساس توهماتی که دارد، به دوره‌گردی افتاده که بر آنها حرجی نیست. حرف‌ آنها بویژه ادعای آنها درباره ایستادن در کنار مردم ایران بی‌پایه و اساس است که نیازمند پاسخگویی هم نیست.

موسوی با بیان اینکه رئیس‌جمهور آمریکا در مقابل مردم ایران است، اظهار داشت: آیا رییس جمهور آمریکا با فشار حداکثری، تروریسم اقتصادی و بستن راه‌های قانونی برای انتقال دارو و تجهیزات برای کودکان صعب‌العلاج انجام داده، کنار مردم ایران است؟ وقتی با قلدری از توافق هسته‌ای خارج شده و ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهد، در کنار مردم ایران ایستادن است؟

وی افزود: آمریکایی‌ها کسانی هستند که قهرمان ملی مبارزه با تروریسم را بزدلانه شهید و ترور کردند. در بی‌پایگی و بی‌اساس بودن اظهارات هوک شکی نیست.

این مقام ارشد در وزارت امور خارجه درباره پاسخ اروپایی‌ها به نامه ظریف هم گفت: درخصوص نامه‌ای که ظریف به بورل نوشت و خواستار فعال شدن مکانیزم حل اختلاف در برجام شده بودند، آنها فقط گفتند دریافت کردیم. من فکر نمی‌کنم پاسخ رسمی به نامه ایران داده باشند.

موسوی درباره تلاش‌های ایران برای بازپس‌گیری پول‌های خود از کره جنوبی هم خاطرنشان کرد: در ملاقات‌هایی که در سطوح مختلف با مقامات کره‌ای داشته‌ایم، اقدام آنها را خلاف روابط دوستانه و سنتی بین دو کشور عنوان کردیم و از آنها خواستیم اراده شخص ثالث را در روابط دیرینه دو کشور دخالت ندهند.

وی تاکید کرد: بهانه‌ای که می‌آورند مبنی بر اینکه فشارها و تحریم‌های آمریکا مانع از پرداخت پول ایران می‌شود، از نظر ما مسموع نیست و انتظار داریم به تعهدات خود عمل کرده و اگر ادعای مستقل بودن دارند، به ملت ایران نشان دهند که تحت تاثیر کشورهای ثالث قرار نمی‌گیرند و پول ملت ایران را آزاد می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ما دخالتی در نوع روابط کشورها با یکدیگر را نداریم ولی خواست ما این است که بدون دخالت کشورهای ثالث، پول ملت ایران را که در شرایط کنونی برای مقابله با کرونا و عواقبش هزینه می‌شود آزاد کنند.

موسوی در مورد اظهارات اخیر نتانیاهو مبنی بر اینکه اجازه حضور نظامی ایران در سوریه را نمی‌دهیم، بیان کرد: او هم مثل هوک حرف زیاد می‌زند. ما نه حضور نظامی داریم و نه می‌خواهیم تا ابد در جایی باشیم. حضور ایران در سوریه به درخواست دولت مشروع و قانونی این کشور است.

وی با تاکید بر اینکه حضور ایران در سوریه مستشاری است، یادآور شد: موجودیت رژیم صهیونیستی هم برای ما و هم بسیاری از کشورهای منطقه، نامشروع و غیرقانونی است. آنها در جایگاهی نیستند که بگویند ایران در کجا و به چه نحوی حضور داشته باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =