آذری جهرمی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه گرانفروشی اپراتورها احراز شده است، گفت: مبالغی که در این مدت از مردم اخذ شده باید به آن‌ها برگردد.

محمدجواد آذری جهرمی پس از حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، این نشست را بسیار خوب و سازنده دانست.

وی در خصوص اقدام دو اپراتور در افزایش تعرفه‌های بسته‌های اینترنت خود گفت: این کار خلاف ضوابطی است که برای اپراتورها در زمان صدور پروانه، تعیین شده و مصداق گران فروشی است

وزیر ارتباطات افزود: سازمان تنظیم مقررات، اختیاراتی را در برخورد با این گران‌فروشی دارد که بر حسب همان اختیار جریمه دو میلیارد تومانی برای‌شان در نظر گرفت. اختیارات برای برخورد بیشتر کفایت نمی‌کرد به همین دلیل طرحی را برای افزایش اختیارات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور را به دولت داده‌ایم، تا آن را در دستور کار قرار دهد.

جهرمی افزود: نبود اختیارات کافی باعث شد خلایی در برخورد مناسب با گران‌فروشی ایجاد شود و آن‌ها نیز با استفاده از همین خلا گران‌فروشی خود را ادامه دادند.

وی اشاره کرد: البته گران کردن بسته‌های اینترنت از نظر ما توجیه اقتصادی ندارد و منطقی پشت آن نیست، این مشکل باید برطرف شود.

او در خصوص روال پیگیری این مساله افزود: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور، پرونده گرانفروشی دو اپراتور را به سازمان حمایت ارسال کرد و سازمان حمایت نیز روز گذشته مبالغ گرانفروشی و اصل گرانفروشی را تایید و پرونده را برای بررسی بیشتر به تعزیرات ارسال کرد. در دادگاه تعزیرات آخرین دفاعیات اخذ شده است.

وزیر ارتباطات افزود: در همین روزها حکم تعزیرات اعلام می‌شود. در این هفته ابزارهای نظارتی برای افزایش اختیارات برخورد با گران‌فروشی از سوی دولت اخذ می‌شود.

او در پایان تاکید کرد: از دید ما این کار گران‌فروشی است و مبالغی که در این مدت از مردم اخذ شده باید به آن‌ها برگردد. پیگیر این ماجرا هستیم اما نمی‌توان در این فضا برخورد احساسی انجام داد.

وی درباره موضوعات مطرح در این جلسات گفت: بخش نخست جلسه به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب مربوط می‌شد و مسئولیتی که مجلس طبق این بیانات برعهده گرفته و برای پیگیری دستورات ایشان در خصوص مدیریت فضای مجازی وارد شده است.

آذری جهرمی  از تدوین ۵ لایحه برای پیشبرد برنامه راهبردی به منظور ساماندهی فضای مجازی خبر داد و گفت: یکی از این لوایح، طرح تحول دیجیتال است که آماده کرده ایم و با اعضای کمیسیون صنایع مجلس گفتگوی مفصلی در این باره داشتیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: مقرر شد کارگروهی تشکیل شود تا این موضوعات را با قید فوریت و البته در زمان بندی مشخص پیش ببریم و با مساعدت مجلس به دولت به ویژه به این وزارتخانه بتوانیم مسیری را در پیش بگیریم تا از فرصت‌های فضای مجازی استفاده بیشتری کنیم.

آذری جهرمی تاکید کرد: باید در این مسیر زمینه‌های رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز حضور جریان ساز در فضای مجازی فراهم شود.

وی یکی دیگر از این لوایح پنج گانه را لایحه مهم حفاظت و صیانت از داده‌ها برشمرد و افزود: این لایحه را در سال ۹۶ با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و پژوهشگاه قوه قضائیه تنظیم و به دولت ارسال کردیم و اکنون در مراحل پایانی تصویب آن هستیم و آماده ارائه به صحن هیأت وزیران است.

آذری جهرمی بخش دیگر این لوایح را مربوط به تراکنش‌های الکترونیکی و نیز هویت در فضای مجازی برشمرد.

وی گفت: این لوایح چارچوب‌های اصلی مرتبط با فضای مجازی است که فعالیت در آن را تسهیل و قانونمند می‌کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حضور در فضای مجازی و تجارت در این فضا را بسیار اثرگذار و رافع بسیاری از معضلات کنونی کشور دانست.

آذری جهرمی بخش دوم دستور کار کمیسیون صنایع و معادن مجلس را پاسخگویی به پرسش‌های سه نفر از اعضای این کمیسیون دانست و گفت: طبعاً طبق آیین نامه، وزیر باید با حضور در کمیسیون پاسخگوی پرسش‌ها باشد که هر سه نماینده پرسش هایشان را مطرح کردند و ما نیز پاسخ دادیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =