کد خبر: 4548
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
مرزبند

باآنکه هنوز ساخت مسکن مهر در خیلی از شهرها تمام نشده، طرح ملی مسکن، طرحی موازی با طرح مسکن مهر پارسال کلید زده شد.

نبود الزام به اجرای برنامه‌های مصوب و ناتمام دولت‌های گذشته باعث می‌شود هر دولتی به خود اجازه دهد به جای تکمیل طرح‌های گذشته و برطرف کردن معایب احتمالی آن به فکر طرحی نو باشد.

 هنوز ساخت مسکن مهر در خیلی از شهرها تمام نشده است که ۶ سال بعد از روی کار آمدن دولت فعلی و راکد ماندن طرح مسکن مهر کلید طرح ملی مسکن، طرحی موازی با طرح مسکن مهر در سال گذشته زده شد.

هدف همان خانه دارکردن مردم نیازمند به تامین مسکن بود، اما با اسم و نامی جدید و تغییراتی که می‌توانست اصلاح طرح قبلی یعنی طرح مسکن مهر باشد و سرعتی بیشتر بگیرد. اما چرا در سال‌های پایانی چنین طرحی پیشنهاد شد. چرا همان طرح قبلی یعنی مسکن مهر تکمیل نشد؟ آیا مشکل نامگذاری طرح بود؟ چرا دولت با مسکن مهر مهربان نبود؟ چرا اقشار کم درآمدی که امیدوار به خانه دار شدن بودند ناامید شدند و سال‌ها این طرح راکد ماند؟ تکلیف مسکن مهر با آن همه خانه‌های نیمه تمام چه شد؟

از آنجا که اغلب طرح‌ها فوری و بدون مطالعه کامل و شناخت عواقب و جوانب کار و بر اساس نیاز روز جامعه در طول یک روز، یک هفته و یا یک ماه اول نام طرح مطرح و بعد اهداف آن گفته می‌شود و اگر فرصتی شد در حین کار با نقد و بررسی اجمالی راهکارها و روند پیشرفت آن مشخص می‌شود و این موضوع فقط مربوط به این دولت و آن دولت نیست، شواهدی از چنین طرح‌هایی در زمینه‌های مختلف در اغلب دولت‌ها وجود دارد.

حتما طرح مسکن مهر نقایصی داشت و دارد، اما به یکباره نقطه امیدی برای اقشار کم درآمد شد و با پایان کار دولت دهم به سرنوشت نامعلوم سایر طرح‌ها دچار شد. طرح اقدام ملی هم طرحی نو با همان هدف است، اما چرا اینقدر دیر شروع شد و آیا به اهدافش یعنی خانه دار کردن ۴۰۰ هزار خانوار تا پایان سال ۱۴۰۰ می‌رسد؟ در حالیکه هنوز بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی مسکن مهر تکمیل نشده و متقاضیان آن چشم انتظار مانده اند.

در گام نخست که قرار است ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در اختیار متقاضیان قرار گیرد نخستین موعد آن را مسئولان مسکن پایان مرداد امسال اعلام کرده بودند، اما هنوز خبری از آن نیست.

واقعیت این است که با ۴ میلیون کمبود مسکن در کشور مواجه هستیم و این طرح با اجرای کامل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی حدود ۱۰ درصد از کمبود مسکن را جبران می‌کند.

اگر قرار است دولت نقش خود را در ساخت مسکن به دلیل نبود منابع لازم، کمتر در نظر بگیرد و تولید آن را به بخش خصوصی بعنوان بازوی اصلی تولید مسکن در کشور واگذار کند چرا توان خود را در تسهیل قوانین و مقررات بخش خصوصی خرج نمی‌کند؟

مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیمه مرداد درباره افتتاح خانه‌های طرح اقدام ملی مسکن گفته بود تا پایان مرداد با حضور رئیس جمهور مراسم افتتاح و تحویل واحدهای مسکونی طرح ملی اقدام مسکن در برخی شهرها از جمله کرمان برگزار خواهد شد.

اصلانی همچنین از واگذاری گروهی زمین به متقاضیان طرح ملی اقدام مسکن تا پایان مرداد خبر داده بود، ۲۳ روز از شهریور گذشت هنوز خبری از این وعده‌ها نیست و یا طرح‌هایی که باید افتتاح می‌شدند با زمان بندی تقریبی اعلام شدند یا هنوز به مرحله تکمیلی و اجرایی نرسیدند.

وی از جشن اختتامیه مسکن مهر در برخی شهرها تا پایان مرداد نیز خبر داده بود که در این زمینه نیز خبری در راه نیست چنانکه وزیر راه و شهرسازی هم ۲۱ مرداد همزمان با بازدید از خبرگزاری ایرنا گفته بود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان دولت دوازدهم افتتاح می‌شود که ۵۰۰ هزار واحد آن مربوط به مسکن مهر است و جشن اختتامیه مسکن مهر را بزودی در استان‌ها برگزار می‌کنیم و در برخی استان‌های پیشتاز طرح اقدام ملی مسکن در آستانه تحویل به متقاضیان است.

گویا این رسم ناخوشایند از مسئولان ما دور نمی‌شود و همیشه گفتار آن‌ها از اعمالشان گوی سبقت می‌گیرد و تا وقتی فکری از ذهنشان می‌گذرد به زبان می‌آورند در حالیکه صبورانه گام بر می‌دارند گویی هزار سال فرصت دارند.

خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =