کد خبر: 4555
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲
پیشدار

زندگی اقتصادی امروز همگی ما داستان من بدو ، آهو بدو ! است. دویدنی که همه را به نفس انداخته است ،کیفیت زندگی مردم بسرعت و بشدت در حال کاهش است و دیر نخواهد بود با جمعیتی طرف خواهید شد که بواسطه فقر غذایی ، با بیماریهای مختلفی دست و پنجه باید نرم کنند که فشار اقتصادی مضاعفی خواهد بود.

 بخش نخست عنوان این نوشته گفته " سیدعلی یزدی‌خواه " عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی است که در توصیف وضعیت  اقتصادی کشور اشاره به گفته های چند وزیر و مسئول داشته که چاره کار را در نخریدن و علت را " حباب " توجیه می کنند. آقای نماینده می‌گوید: وزیر مسکن و شهرسازی می گوید  مسکن نخرید تا ارزان شود، سرپرست وزارت صمت می‌گوید قیمت خودرو حباب است، رئیس بانک مرکزی در مورد دلار دیگر نظر نمی‌دهد، وضعیت اقتصاد، معیشت و کرونا هم که مشخص است، لطفا سر در ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است." سوال از آقای نماینده و همکارانش : آیا مجلس هم تعطیل است ؟ در مقابل وضعیت موجود ، مجلس به کدام یک از وظایف ذاتی خودش عمل کرده است؟

این سوال حتی در بین خود مجلسی ها نیز از خودشان ! است. آقای " جلیل رحیمی جهان آبادی"  نماینده تربت جام  از همین نمایندگان است که خطاب به همکارانش گفته است : " در این صد روزی که نماینده ملت در مجلس انقلابی هستید ،  قیمت برنج به ۴ برابر، خودرو به ۳ برابر (رسیده ) و ارزش پول ملی ۳۰۰ درصد سقوط کرده است."

 زندگی اقتصادی امروز همگی ما داستان من بدو ، آهو بدو ! است. دویدنی که همه را به نفس انداخته است.

کیفیت زندگی مردم بسرعت و بشدت در حال کاهش است و دیر نخواهد بود با جمعیتی طرف خواهید شد که بواسطه فقر غذایی ، با بیماریهای مختلفی دست و پنجه باید نرم کنند که  فشار اقتصادی مضاعفی خواهد بود.

دشواریهای اقتصادی کنونی فشار خود را به روی شانه طبقات مختلف می آورد ولی در این میان وضعیت بازنشسته ها بخصوص آنهایی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند ، بسیار بغرنج تر است. مطابق قانون این سازمان موظف بوده و هست که مستمری بازنشسته های تحت پوشش خود را مطابق با نرخ تورم هر سال افزایش دهد. سازمان تامین اجتماعی و صندوق ها و سازمانهای مشابه سالها به این قانون تمکین نکردند تا دو ماه پیش که فشار بازنشسته ها و تهدیدها و تظاهرات به قیمت حتی بازداشت عده ای از آنان ، سازمان تامین اجتماعی را ناچار به افزایش صدقه ای ! اندکی به مستمری بازنشسته ها زیر عنوان "متناسب سازی " کرد حال آنکه باید این سازمان و صندوق های همکار دریافتی مستمری بگیرها را " مناسب سازی " مطابق قانون می کردند که در بالا به ویژگی های آن  اشاره شد. سازمان تامین اجتماعی نه فقط این تخلف را مرتکب شده که در دو ماه اخیر رقم صدقه ای را در فیش دریافتی مستمری بگیرها تحت ردیف جداگانه ای آورده است که معنی و مفهوم آن این است که در حداقل جز مستمری محسوب نشده و در افزایش های سالیانه ملاک نخواهد بود و محسوب نمی شود.

" اقتتصاد آنلاین " اخیرا در گزارشی نوشت که سفره‌ هر ایرانی در ۱۴سال گذشته ۳۰درصد آب رفته است.  مطابق پژوهش ذکر شده : اقتصاد ایران در سال‌های ۹۰ و ۹۱ حدوداً ۱۰ درصد و در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بیش از ۱۵ درصد کوچک شده است که می توان نتیجه گرفت سفره‌ هر ایرانی در ۱۴ سال اخیر حدوداً ۳۰ درصد کوچک شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =