راستاد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از ورود اولین تجهیزات استراتژیک به بندرچابهار توسط هندی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: از اپراتوری و فعالیت هندی ها در بندرچابهار رضایت داریم و دولت هند تخفیف ۴۰ درصدی به کشتی های تجاری به مقصد بندرچابهار در نظر گرفته است.

محمد راستاد افزود: این تخفیف اپراتور بندری در بندر چابهار  از سوی دولت هند سبب شده تردد به چابهار و بالعکس برای خطوط کشتیرانی، ترانزیت کالا، صادرکنندگان و واردکنندگان مزیت های زیادی داشته باشد و این نشان از افق های روشنی در  توسعه  این بندر  در جنوب ایران است.

معاون وزیر راه وشهرسازی در رابطه با آخرین وضعیت تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور و نیز میزان کالا ویژه در بخش کالاهای اساسی، اظهارکرد: از ابتدای سال جاری تا کنون بالغ بر ۷۰ میلیون تن انواع کالا در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده و موجودی کالا در انبارها و اماکن نگهداری معادل ۷,۵ میلیون تن است که از این میزان، کالاهای اساسی معادل ۳.۵ میلیون تن و سایر انواع کالا ۴ میلیون تن را به خود اختصاص داده اند.
وی ادامه داد: علاوه بر این میزان کالاهای کانتینری در بنادر معادل ۱۰۰ هزار TEU و تعداد کشتی هایی در حال تخلیه و بارگیری ۱۵ فروند است که ۱۱ فروند آن منتظر ورود به بنادر تجاری هستند.
راستاد در رابطه با توسعه سواحل مکران و بندر چابهار، اظهار کرد: با تکمیل مرحله اول توسعه بندر چابهار ظرفیت آن به ۸ میلیون تن ارتقا می یابد و یکی از مدرن ترین پایانه های کانتینری و چند منظوره در منطقه ایجاد می شود که شامل اسکله ها و تجهیزات جدید است و قابلیت پذیرش کشتی های ۱۰۰ هزار تنی فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: پذیرش کشتی های سایز بزرگ اهمیت بسیار بالایی دارد و چابهار از شرایط بسیار مناسبی از نظر عمق برخوردار بوده و در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۹۰ درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی را تجربه کرده است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه بنادر کشور از ۳۶۳ شبانه روز در سال صرفا ۲ روز تعطیل هستند که اولین روز فروردین و روز عاشورا است، گفت: از ۳۰ بهمن ماه سال گذشته همزمان با شیوع ویروس کرونا یک لحظه هم متوقف نشده است و از اردیبهشت ماه سال ۹۷ گه شاهد آغاز تحریم هایی بودیم که تمرکز زیادی بر فعالیت های بندری و دریایی داشت اما با تکیه بر توان داخلی توانستیم فعالیت ها را به خوبی پیش ببریم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =