کد خبر: 4900
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
مغازه تعطیل

در نخستین روز اجرای تعطیلی واحدهای صنفی گروه های شغلی ۳ و ۴ گزارش میدانی خبرنگار بازار حاکی از تعطیلی بسیاری از واحدهای صنفی این دو گروه شغلی و مجتمع های تجاری و بازار و البته حضور بخشی از شهروندان در سطح شهر در روزی بارانی است و این نشان می دهد که اصناف برای مقابله با ویروس کرونا، از سایر شهروندان جدی تر هستند.

تعطیلی واحدهای صنفی گروه های شغلی یاد شده سبب شده تردد شهروندان نیز در معابر بسیار کاهش پیدا کند و بیشتر واحدهای صنفی که در معابر تهران هم اکنون مشغول فعالیت هستند شعب بانک‌ها هستند که آن هم با کاهش ۵۰ درصدی کارکنان، خدمات به مردم ارائه می دهند. در این میان، اما شرایط آنگونه نیست که بتوان به موفقیت کامل چنین طرحی امیدوار بود؛ چرا که همچنان ویروس کرونا، در ابرشهر نیمه تعطیل در حرکت است و مهم تر از آن، تصور تهران و شهرهای دیگر بعد از دو هفته نیمه تعطیل است که باز شرایط را احتمالا پیچیده تر خواهد کرد.

هم اکنون در سطح شهر واحدهای صنفی عرضه کننده مواد غذایی، سوپرمارکت ها، داروخانه، نانوایی ها، میوه فروشی، طباخی، ساندویج فروشی ها همچنان مثل گذشته فعال هستند، اما بیش از۹۰ درصد واحدهای صنفی در خیابان ولی عصر، کریم خان، استاد نجات الهی و خیابان فاطمی واحدهای خود را تعطیل کرده اند.

در اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و در نخستین روز از تعطیلی واحدهای صنفی در گروه شغلی ۳ و ۴ بسیاری از اصناف و واحدهای خود  را تعطیل کرده اند و تنها واحدهای صنفی که مجاز به فعالیت هستند، چراغ های خود را روشن کرده اند.

با کاهش تردد شهروندان در سطح شهر، یک راننده گفت: امروز که نخستین روز هفته است در مقایسه با شنبه هفته گذشته مسافر بسیار اندک شده است و به نظر می‌رسد بیش از ۶۰ درصد مسافران ما امروز، کاهش پیدا کرده است.

یک راننده تاکسی دیگر گفت: امروز صبح همانند روزهای گذشته برای جابجایی مسافر در ایستگاه خود مستقر شدیم، اما مسافر بسیار کم شده و بیش از دو ساعت است که با وجود توقف در ایستگاه هنوز مسافری برای سوار شدن مراجعه نکرده است.

این راننده تاکسی با بیان اینکه امروز نتوانستیم ۳ مسافر سوار کنیم و با ۲  و یا ۱ مسافر به سرویس رفتیم، تاکید کرد: هرچند که مسافر بسیار کم شده، اما به علت بارش باران در سطح شهر تردد خودروهای شخصی بیشتر شده است که دلیل عمده آن بارش باران است که از شب گذشته در تهران شروع و تاکنون ادامه دارد.

یک راننده اتوبوس بی. آر. تی در مسیر میدان راه آهن به تجریش گفت: امروز مسافر بسیار کم بود و به نظر می رسد نسبت به روزهای گذشته بیش از ۶۰ درصد مسافر خط کم شده است. البته شرایط اب و هوایی نیز می تواند در این باره موثر باشد.

با این حال مسافری که با مترو از کرج به شهر تهران آمده بود گفت: مترو تهران - کرج همانند روزهای گذشته شلوغ بود و در ادامه مترو صادقیه به طرف میدان امام خمینی نیز مسافران بیشتری داشت و در مجموع در این ۲ خط تفاوتی با روزهای گذشته وجود نداشت.

اگر چه طبق مصوبه ستاد ملی کرونا باید مشاغل گروه ۳ و ۴ به مدت ۲ هفته تعطیل شوند، اما برخی از این واحدهای صنفی این مصوبه ستاد ملی کرونا را نادیده گرفته اند که جا دارد بازرسان اتاق اصناف با حضور در معابر نسبت به تعطیلی این واحدهای صنفی غیر مجاز اقدام کنند.

گزارش از مناطق شرق تهران نیز حاکی از کاهش مسافر تاکسی ها و اتوبوس های شرکت واحد است و بسیاری از واحدهای صنفی گروه های یاد شده در شرق تهران نیز تعطیل هستند ولی گروه های شغلی ۱ و ۲ که باید نیازهای ضروری مردم را تامین کنند، واحدهای صنفی خود را باز کرده اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =