کد خبر: 5022
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۱
همتی

رئیس‌ کل بانک مرکزی ضمن اشاره به روند کاهشی انتظارات تورمی و پدیدار شدن رشد اقتصادی به خاطر آمارهای رشد کشاورزی و صنعت کشور گفت: بانک مرکزی از اول دی ماه سال جاری ترازنامه بانکها را به صورت دوره ای کنترل می کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، عبدالناصر همتی افزود: امیدوارم در این زمینه شرایط به سمت بهبود پیش برود و سال آینده به مراتب وضعیت بهتری نسبت به امروز داشته باشیم.

وی با بیان اینکه عملیات بازار باز در روان شدن فعالیتها در بازار بین بانکی موثر بوده و در تعدیل نرخ سود بازار بین بانکی اثر داشته است، گفت: بانکها باید تلاش کنند به قوانین و قواعد مبارزه با پولشویی پایبند باشند و نسبت به پیاده سازی این قواعد اهتمام لازم را داشته باشند.

به گفته همتی، بانک‌ها باید تمهیدات لازم به‌ منظور جلوگیری از سوءاستفاده از زیرساخت‌های بانکی برای اهداف پولشویی و معاملات مخرب در بازارها را با جدیت در به کارگیری قوانین مبارزه با پولشویی پیاده سازی کنند. همچنین ارتقای سطح مبارزه با پولشویی در سطح استان‌ها و همچنین افزایش اختیارات و ایجاد دسترسی‌های کافی به سامانه‌های مربوطه از سوی حوزه‌های مبارزه با پولشویی بانک‌ها ضروری است.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: برای نمونه فعالان معاملات و اتاق های فردایی ارز و طلا اذعان دارند که با اجرایی شدن قوانین و ایجاد محدودیت ها از سوی نظام بانکی، فعالیت های خلاف قانون آنها با مشکل مواجه شده است.

وی افزود: در حال حاضر مباحثی درباره درگاه های اجاره ای مرتبط با سایت‌های قمار و شرطبندی مطرح می‌شود؛ لذا بانکها باید حداکثر تلاش خود را برای مبارزه با این درگاه ها و نظارت بر این تراکنش‌ها انجام دهند.

همتی اظهارداشت: گزارش هایی از دستگاه های نظارتی و امنیتی مبنی بر اینکه سودجویان با پرداخت مقادیری اندک و اجاره کارت و حساب بانکی افراد، تراکنش‌های چند میلیاردی با مقاصد و اهداف قمار انجام می‌دهند، دریافت می‌شود، از این رو ضروری است که بانکها جدیت لازم را داشته باشند و مردم نیز به عواقب اجاره دادن حساب‌هایشان توجه کنند.

وی تاکید کرد: کنترل مقداری ترازنامه بانکها یکی از عوامل مهم کنترل نقدینگی است و این امر با همراهی بانکها محقق می شود، بانکها باید رشد دارایی‌های خود را تحت کنترل داشته باشند، تا بتوان به هدف کنترل نقدینگی نائل شد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: کنترل ترازنامه بانکها مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار از دی ماه سال جاری اجرایی و براین اساس هرسه ماه یک بار توسط بانک مرکزی کنترل خواهد شد.

وی بیان کرد: با اجرایی شدن قانون اصلاح قانون صدور چک بسیاری از مشکلات برطرف و چک های برگشتی کاهش می یابد، بانکها باید نسبت به اجرایی شدن این قانون و پیاده سازی آن اهتمام کافی داشته باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =