کد خبر: 5132
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
بائوج

فقط زمانی که انسان ها بتوانند چهارچوب ذهنی خود را که از علل اصلی موانع ذهنی می باشد اصلاح نمایند توانایی خواهند داشت که به سطوح بالاتر بروند.

به دیگاه مهندس عمران بائوج، چهارچوب های مرجع به نوعی تکیه گاه ذهنی هستند که می توانند مثبت یا منفی باشند و تصاویری را در ذهن ما شکل می دهند. به طور مثال اگر بازخورد هایی مانند توجه، مهربانی، ابراز قدرتمندی و ... از طرف افرادی که به آنها در ارتباط هستید دریافت کنید این چهارچوب مرجع در شما شکل می گیرد که فردی قوی هستید که از پس هر اتفاقی بر میایید اما اگر بازخوردهایی مانند تحقیر شدن، سرکوفت و... دریافت شود چهارچوب های مرجع ای مانند اینکه تو نمی توانی، تو دوس داشتنی نیستی و... قدرت می گیرد و شما بر اساس این چهارچوب ها نسبت به شرایط عکس العمل نشان می دهید.

حال برای اینکه به سمت تحقق یافتن رویاهایتان حرکت کنید باید اثر بخشی مثبت را در درونتان افزایش دهید. و تلاش کنید که چهارچوب های مرجع مثبت خود را تقویت نمایید تا ذهنتان یاد بگیرد در پس هر اتفاقی نظاره گر نکات مثبت باشد و چشم روی منفی ها ببندد و به اصطلاح عامیانه نیمه پر لیوان را ببیند.

یکی از ستون های چهارچوب های مرجع انسان ها عموما کسانی هستند که ما با آن ها روزانه در محیط زندگی سر و کار داریم و ارتباط برقرار می کنیم. پس نوع نگرش، باور ها، کلام، رفتار و اخلاق کسانی که با ما در ارتباط هستند برروی چارچوب های مرجع زندگیمان اثر می گذارند و با برچسب هایی که به ما می زنند برایمان محدودیت های ذهنی به وجود می آورند.

این محدودیت ها در ما تردید ایجاد می کند و این تردید ها بر باورهای ما به شدت تاثیر گذاشته و از ما یک فرد رنجور می سازد و باعث می شود از مسیر اهدافمان منحرف شویم. پس به این دلیل باید کسانی را که با آن ها معاشرت داریم به درستی انتخاب کنیم و فقط به حرف هایی توجه کنیم که چهارچوب های مرجع ذهنی مان را تقویت می کند و از افراد منفی دور شویم. باید یاد بگیریم که میل به تایید شدن از طرف اطرافیان باعث می شود چهارچوب های ذهنی دچار انحراف از واقعیت شود.

وقتی انسان میل به تایید شدن دارد در واقع کنترل ذهن خود را به دیگران می سپارد، چون حتی بر خلاف میلش کارهایی که بقیه دوست دارند انجام می دهد تا تاییدش کنند. این امر باعث می شود آن ها محدودیت های ذهنی خود را به شما انتقال دهند. پس باید میل به تایید شدن را در درونتان از بین ببرید و به این نتیجه برسید که نظر تنها کسی که مهم است نظر خودتان است و شما نیازی به تایید شدن ازطرف بقیه را ندارید.

حال باید راهی را پیش بگیریم که ذهنیت محدود که از سوی افراد دیگر به ما القا می شود تاثیرگذاری منفی در تصمیمات ما برای به ثمر رساندن رویاهایمان نداشته باشد. باید قبول کنیم که هر انسانی در زندگی نیمه تاریکی دارد که برایش رنج های فراوان ایجاد کرده و از او یک انسان ضعیف ساخته است. پس در قدم اول باید خود را با وجود همه نکات تاریک بپذیریم و به محدودیت های گذشته معنی جدید بدهیم. تا منجر به خلق نقاط قوت در زندگی حالمان شود.

با توجه به اینکه در محیط های اطراف ما دو قطب مثبت و منفی از چارچوب های ذهنی محدود و نامحدود وجود دارد باید از این تضاد ها در راستای ایجاد انگیزه و اراده قوی در جهت رسیدن به رویاها استفاده نماییم تا شاهد موفقیت باشیم. فقط زمانی که انسان ها بتوانند چهارچوب ذهنی خود را که از علل اصلی موانع ذهنی می باشد اصلاح نمایند توانایی خواهند داشت که به سطوح بالاتر بروند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =