کد خبر: 5160
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
نمکی

وزیر بهداشت،درمان وآموزش پزشکی گفت: امروز آمار فوتی های کرونا به مرز دو رقمی شدن رسیده است و سقوط آمارهای مرگ و بستری را در کشور شاهد هستیم. واکسن کرونای ایرانی بهار آینده آماده تزریق است.

دکتر سعید نمکی در محل رصدخانه وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه طرح شهید قاسم سلیمانی که با همراهی دستگاههای مختلف بویژه سازمان بسیج و کمک مردم و صنوف شکل گرفت و اصول را رعایت کردند دستاورد بزرگی داشتیم.

دکتر نمکی افزود: هفته ای که گذشت برای جهان تلخ بود مرگ ها در کشورهای آمریکا و اروپا به شدت جان گداز بود و آمریکا مرگ بیش از 3500 نفر و کشورهای انگلیس و آلمان و ایتالیا مرگ های بیش از 1000 نفر در روز را تجربه کردند.

وزیر بهداشت گفت: ایران خوشبختانه دستاوردی بسیار ستودنی داشت با همدلی و وفاق ، امروز هم در آمار مرگ ها کاهش چشمگیری را شاهد هستیم و به مرز دو رقمی شدن رسیده ایم و گرچه این مرگ ها بالاست اما سقوط آمار مرگ و بستری را در آمارهای روزانه  شاهدیم.

دکتر نمکی تاکید کرد: امیدوارم در روزهای آتی به مرگ های دو رقمی برسیم و آمار به حداقل برسد گرچه بارها عرض کرده ام خوشبختی ما از آمار نزولی است ولی از حتی یک مرگ هم خشنود نیستیم .

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ما باز هم نگرانی های خود را اعلام می کنیم همانطور که قبلا هم گفتم ما هر منطقه نارنجی که در نقشه ایران تبدیل به زرد می شود که در مقایسه با قبل زرد ها در حال افزایش است اما متاسفانه چهار نقطه قرمز جدید از استان مازندران پیدا کردیم که قبلا نارنجی بودند.

نمکی افزود: همکاران در استانداری و دانشگاه علوم پزشکی مازندران و همچنین هیئت اعزامی ، همه تلاششان آن است که موج را مهار کنند و این نقاط قرمز مازندران به نارنجی و سپس زرد تبدیل شود.

وزیر بهداشت در خصوص واکسن کرونا هم گفت: ما واکسن کرونا را از راههای مختلف برای مردم تهیه می کنیم ، خبرهای متفرقه درباره واکسن کرونا را توجه نکنید.

نمکی افزود: بحث واکسن کرونا را باید به درستی از وزیر بهداشت بشنوید فردی که هم دارای تجربه و تخصص است و هم اینکه از روز نخست خبر ویروس کرونا در ووهان چین تا کنون صادقانه با مردم صحبت کردم، درباره واکسن هم تمام تلاش آن است که مطمئن ترین واکسن را از مطمئن ترین مسیرش تهیه کنیم .

وزیر بهداشت افزود: تیمی را مامور کردیم تا اولویت های عالمانه تزریق واکسن را در گروههای آسیب پذیر مشخص کنند و دقیق می دانیم باید واکسن به چه افرادی طبق اولویت تزریق شود.

دکتر نمکی گفت: در اولین زمانیکه واکسن کرونا رسید به اطلاع مردم می رسانیم و گروههای پرخطر را برای تزریق واکسن فراخوان خواهیم کرد.

وزیر بهداشت در خصوص تولید واکسن کرونا در داخل هم گفت : در خصوص واکسن کرونای داخلی هم روزانه دو بار وضعیت افرادی که نخستین تزریق ها را انجام دادند پیگیر هستم، خوشبختانه تا کنون ما موفق ترین شیوه تزریق و آزمایش ها را به لحاظ بالینی و سپس به لحاظ سطح سرمی آنتی بادی دنبال کرده ایم و دنبال خواهیم کرد و نتایج را هم به اطلاع مردم می رسانیم و پس از موفقیت در مرحله اول ، وارد مرحله دوم خواهیم شد.  

دکتر نمکی گفت: واکسن کرونای دیگری را با یک کشور سازنده در حال پیگیری و مذاکره هستیم و ان شاء الله در انیستیتو پاستور ما مرحله سوم آزمایش بالینی آن را  از بهمن آغاز خواهیم کرد که دو مرحله از واکسن کنونی جلوتر است و خبرها را مستمر اطلاع رسانی خواهم کرد. امیدوارم در اواخر بهار آینده بتوانیم واکسن کرونای ساخت ایران را به کار ببریم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =