خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت :عواقب هر گونه ماجراجویی به عهده واشنگتن است و در صورتی که اقدامی صورت بگیرد به صورت روشن و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ خواهیم داد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با گرامیداشت یاد و خاطره سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: موضوع کرونا باعث شد که نتوانیم مراسم بزرگداشت بزرگی برای این شهید برگزار کنیم اما بزرگداشت درخوری در عراق و سوریه برای شهدای مقاومت برگزار شد.

خطیب‌زاده در ادامه با بیان گاه‌شمار وزارت امور خارجه گفت: ۱۲ دی ماه گفتگوی تلفنی آقای ظریف با همتای کویتی را داشتیم که در این گفتگو مباحثی در خصوص موضوعات دوجانبه، تحولات منطقه و تنش‌های موجود مطرح شد.

وی افزود: ۱۰ دی ماه آقای عراقچی سفری به قطر داشت و در دیدار با وزیر خارجه این کشور آخرین تحولات مربوط به خلیج فارس را مورد بحث و بررسی قرار داد. ۹ دی ماه نیز تماس تلفنی ظریف با وزیر خارجه قطر را داشتیم و وزیر امور خارجه در این تماس تلفنی تاکید کرد عواقب هرگونه ماجراجویی و تنش در منطقه برعهده واشنگتن خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ۹ دی نیز تماس تلفنی وزیر خارجه ارمنستان با آقای ظریف را داشتیم که در این تماس موضوعات قره باغ و وضعیت آتش باش در این مطقه و همچنین مسائل دوجانبه گفتگو شد و قرار است در ماه‌های آینده رفت و آمدهای بیشتری بین دو کشور انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین وضعیت پرونده هواپیمای اوکرایی خاطرنشان کرد: ضمن ابراز تسلیت مجدد به خانواده جان‌باختگان، تصمیم هیات دولت ناظر بر پرداخت یکسان دیه به همه قربانیان این هواپیماست. این موضوع جایگزین پرونده کیفری که در دست پیگیری است، نیست، این پرونده در حال طی مراحل قانونی خود است و پرونده آنها در حال پیگیری است و در روزهای آتی در این باره اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر درباره رأی ندادن عراق و غیبت افغانستان در جلسه روز پنج‌شنبه سازمان ملل که درباره ایران بود، گفت: نکته بسیار مهم و قابل توجه روز پنج شنبه در سازمان ملل این بود که آمریکا برای سومین بار در اقدامات خود علیه ملت ایران در سازمان ملل شکست خورد.

خطیب زاده شکست آمریکا در جلسه اخیر سازمان ملل متحد را موجب انزوای روزافزون مقامات کاخ سفید دانست و گفت: این شکست مفتضحانه‌ای بود. البته رفتار همسایگان ما قابل توجه است و ما ناخرسندی خود را به همسایگان‌مان اعلام کردیم. البته نخست‌وزیر عراق گفت که این مسئله را پیگیری خواهد کرد. خود همسایگان می‌دانند ماجراجویی آمریکا تا چه اندازه به ضرر کشورهای منطقه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حضور ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس گفت: اقدامات، تحرکات و شیطنت‌های ایالات متحده آمریکا از چشم ما پنهان نیست و دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و نیروهای مسلح کشورمان با دقت کامل این رفتارها را زیر نظر دارند.

وی تصریح کرد: شیطنت‌های آمریکا از چشم ما پنهان نیست و تحرکات پنهان و آشکار آنها در منطقه را رصد می‌کنیم و پیام‌های لازم نیز ارسال و به کشورهای منطقه نیز گفته شده تا در دام این شطینت‌ها نیفتند.

خطیب‌زاده ادامه داد: همانطور که آقای ظریف گفت نقش عوامل و متحدین رژیم اشغالگر قدس در برخی تنش‌ها به ویژه عراق مشاهده می‌شود. جواب ما این است که به دنبال تنش نیستیم ولی در دفاع از کیان خود تردید نمی‌کنیم و مستقیم و آشکار به هر تجاوزی پاسخ قاطع خواهیم داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سخنان اخیر مشاور نخست‌وزیر عراق درباره سردار سلیمانی گفت: من این اظهارات را باید ببینیم ولی نخست‌وزیر سابق عراق به صراحت و آشکار گفته‌اند که سردار سلیمانی به دعوت دولت عراق و به همراه یک ماموریت خاص و پاسخ به یک سوال در مورد عربستان عازم عراق شدند و در فرودگاه بغداد مورد حمله تروریستی قرار گرفتند

وی ادامه داد: مردم و مقامات عراق نشان دادند تا چه اندازه قدردان زحمات سردار سلیمانی هستند. وقتی داعش پشت شهرهای آنها رسیده بود و کشورهای اروپایی در حال فکر بودند، ایران و سردار سلیمانی بودند که به کمک آنها رفتند و در عراق حضور یافته و داعش را شکست دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیگیری مشترک پرونده ترور سردار سلیمانی با عراق نیز گفت: بُعد حقوقی این ترور توسط آمریکا در عراق یک مساله حقوقی بسیار جدی است، رئیس‌جمهور یک کشور دیگر به شکل علنی و با وقاحت به این ترور اعتراف کرده است، عراق نیز باید این پرونده را پیگیری کند و اقداماتی نیز در حال اجرا است.

خطیب‌زاده درباره اظهارات اخیر جک سالیوان مبنی بر اینکه بعد از پیوستن به برجام با ایران درخصوص مسائل موشکی مذاکره خواهیم کرد، گفت: درخصوص توان دفاعی ایران نه هیچ وقت مذاکره شده و نه مذاکره خواهد شد.

وی تاکید کرد: توان دفاعی ایران براساس نیازهای کشور تامین و مستقلا پیگیری می‌شود. یک بار در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ موضوع موشک آمده و پایان یافته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمریکا می‌داند فعالیت هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است، اظهار داشت: مسئله موشک یک مسئله ثانویه است و برهمین اساس تحریم‌های تسلیحاتی ملغی شد. هیچ قسمتی درباره موضوعی که مذاکره شده را مجددا مذاکره نخواهیم کرد. پاسخ ما اجرای کامل و بدون شرط برجام و جبران اتفاقات گذشته است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا ایران، عراق را صحنه تسویه حساب خود با آمریکا می‌کند؟، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در حوزه منطقه‌ای حسن همسایگی است و همواره تلاش کردیم در حوزه‌های همسایگی خود از جنگ جویی‌ها و ماجراجویی‌ها و اشغالی که توسط آمریکا رخ داده جلو گیری و کمک کنیم این فضای منطقه به امنیت پایدار برسد.

خطیب زاده ادامه داد: ایران بر خلاف آنچه آمریکا انجام می‌دهد و با تمام توطئه آفرینی آنها، سعی نکردیم آنچه رخ می‌دهد در کشورهای همسایه باشد. آمریکا در خاک عراق پایگاه‌های متفاوتی دارد نیروهای نظامی آن بخش‌هایی از عراق را اشغال و  در داخل عراق سردار ما را به شهادت رساند، البته ما می‌دانیم تا چه حد مقامات و شخصیت های عراق از این اقدامات مداخله جویانه امریکا منزجر هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هر چه زودتر چکمه پوشان آمریکا عراق و منطقه را ترک کنند به نفع کشورهای منطقه است، گفت: هیچ وقت تلاش نخواهیم کرد دوستان را در منطقه در موقعیت انتخاب قرار دهیم.

خطیب‌زاده تصریح کرد: روابط عراق با ایران چند لایه، طبیعی، تاریخی، مردمی و دارای عمق و افق و عرض بسیار قابل توجهی است. هیچکس نمی‌تواند با اقدامات ساختگی و مهندسی شده این روابط را خراب کند مگر اینکه دو ملت بیدار نباشند که الحمدالله دو ملت بیدار هستند.

وی درباره تغییر رفتار عربستان در روزهای اخیر  گفت: وقتی برجام امضا شد به رغم تمامی سنگ اندازی‌های عربستان، ظریف اولین پیام خود را در خصوص منطقه نوشت و به منطقه پیغام داد که موضوعات منطقه را باید بین خودمان حل کنیم. واقعیت تلخی است که برخی حکام در منطقه فکر می‌کردند با آمدن ترامپ پنجره‌ای برای آنها ایجاد شده و تمام تخم مرغ‌هایشان را در سبد ترامپ گذاشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اقدامات مخرب عربستان در منطقه افزود: آنچه در یمن رخ داد واقعا تلخ است و واقعا یک ملت را در محاصره و قحطی گذاشتن فاجعه تاریخی است و یمن همسایه دیوار به دیوار عربستان است. همچنین رفتار عربستان و اتفاقی که در مورد قطر رخ داد اتفاق خوبی نبود. هر کدام از اینها هر چه زودتر حل شود برای منطقه بهتر است.

خطیب‌زاده تصریح کرد: آن روزی که عربستان به این نتیجه برسد می تواند در مسیر مستقیم با ما و منطقه صحبت کند و به آغوش منطقه برگردد و دست از خرید امنیت از خارج منطقه بردارد، روزهای بهتری برای منطقه رقم می‌خورد. عربستان کشور مهمی است و این امکان وجود دارد که روابط را بازسازی کنیم البته اگر حکام آل سعود از مسیر خود برگردند.

وی درباره دخالت‌های مستمر آمریکا در چین و بحث تبت نیز بیان کرد: این دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای دیگر است. سیاست قطعی ما مخالفت با این دخالت‌ها بوده است و این اصل سیاست خارجی ایران بوده و این اقدام آمریکا دخالت در امور داخلی چین مردود و محکوم است.

خطیب‌زاده درباره طرح اقدام متقابل مجلس و بندی از قانون مصوب اخیر مجلس و اینکه عذرخواهی آمریکا باید صورت بگیرد، اظهار داشت: طرح مجلس را باید با جزییات دید. ما مکلف به اجرای قانون هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره طرح مجلس درباره انجام مذاکره جدید بیان کرد: باید این طرح را با جزییاتش دید. چیزی که مشخص است، ما مکلف به اجرای قانون هستیم. اما درباره برجام با کسی مذاکره نداریم. مذاکره برجام انجام، تمام و امضا شده است. ما خواستار اجرای موثر برجام توسط آمریکا هستیم.

خطیب‌زاده درباره اظهارات اخیر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی درباره نامه به آژانس و آغاز غنی سازی ۲۰ درصد گفت: آیین‌نامه اجرایی قانون مجلس اول همین هفته ابلاغ شده و سازمان انرژی اتمی نیز مکلف به اجرا است. در این باره نامه‌ای هم به آژانس داده شده است. وظیفه ما گزارش دهی به آژانس بوده که انجام شده است.

وی تصریح کرد: هیچ قسمتی از برجام را دوباره مذاکره نمی‌کنیم و اینها اظهارنظرات داخلی برخی کشورهاست و برای ایران ارزشی ندارد و جواب ما اجرای کامل برجام بدون شرط، کامل و با جبران مافات است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اینکه در گفتگوهای ظریف با همتایان کویتی و قطری پیامی به واشنگتن منتقل یا از واشنگتن دریافت شده است، گفت: ما احتیاج به کسی نداریم که پیام بدهیم و بگیریم. به طور روشن مجاری خود را داشتیم. به واشنگتن از طریق سوئیس پیام دادیم و به کشورهای منطقه هم مستقیم به خودشان از طریق پایتخت‌ها پیام داده‌ایم. عواقب هر گونه ماجراجویی به عهده واشنگتن است و در صورتی که اقدامی صورت بگیرد به صورت روشن و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ خواهیم داد.

وی درباره بدهی کره جنوبی به ایران و احتمال استفاده از این طلب‌ها برای خرید واکسن گفت: قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی به ایران سفر می‌کند و امیدواریم خاتمه‌ای باشد به مسیری که در حال حاضر وجود دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =