کد خبر: 5207
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۸
بائوج

برای اینکه در زندگی شخصی و کار خود موفق باشید باید ارزش های خود و کسانی که بیشترین تعامل را با آن ها دارید بشناسید و درک کنید تا مسیر زندگیتان هموار و رابطه هایتان زیباتر شود.

بابررسی تاثیرات چهارچوب های مرجع ذهنی در حال حاضر می خواهیم راه های تبدیل چهارچوب مرجع منفی به مثبت را بیان کنیم. برای یافتن راه حل باید در مرحله اول بدانیم ارزش چیست؟ و ارزش های وجودی ما چیست؟

ارزش باوری است که هدف فرد را از انجام یک کار مشحص می کند و فرد با توجه به آن موفقیت و شکست خود را می سنجد و رفتار می کند، در واقع ارزش معیاری است که انتخاب های انسان با آن مقایسه می شود. باید بدانیم که ارزش ها نقش تعیین کننده در رسیدن به اهدافمان را دارند. به همین دلیل است که اول باید بدانیم چه ارزش هایی بر وجودمان حاکم است و سپس اگر با خواسته هایمان مغایرت دارد آن را تغییر بدهیم.

ارزش ها در طول زندگی و از جانب خانواده و مدرسه و محیط اجتماع شکل می گیرند و در او نهادینه می شود. مثلا در یک خانواده مذهبی حجاب و برپایی مراسم روضه یک ارزش محسوب می شود و اگر فرد از آن پیروی نکند مورد مواخذه قرار می گیرد و در خانواده یا جامعه دیگر آزادی ارزش دارد. پس درکی که افراد دراین دو جامعه با خود به همراه دارند متفاوت است، پس رفتارهای متفاوتی دارند و این ارزش ها هستند که در شکل گیری رفتارو ایجاد عکس العمل به وقایع زندگی نقش مهم و اساسی دارند.

پس با توجه به این موارد ارزش ها نقش تعیین کننده ای دررسیدن به اهدافمان دارند به همین علت است که هر شخصی ابتدا بابد ارزش هایی که بر وجودش حاکم است را بشناسد و بعد اگر اهدافش و خواسته هایش با ارزش های نهادینه شده در او مغایرت داشت آن ها را تغییر دهد چون برخی از ارزش ها موانعی را در مسیر موفقیت ایجاد می کنند و البته بعضی ارزش ها نیز ما را یاری می کنند.

با توجه به اینکه ارزش ها بر روی همه جنبه های زندگی اثر گذار هستند، اگر زندگی شما طبق ارزش هایتان باشد احساس آرامش می کنید اما اگر ارزش ها بر روی همه جنبه های زندگی اثرگذار هستند، اگر زندگی شما طبق ارزش هایتان باشد احساس آرامش می کنید اما اگر ارزش ها و مسیرزندگیتان در تضاد هم باشند تجربه استرس و ناکامی خواهید داشت. پس برای اینکه در زندگی شخصی و کار خود موفق باشید باید ارزش های خود و کسانی که بیشترین تعامل را با آن ها دارید بشناسید و درک کنید تا مسیر زندگیتان هموار و رابطه هایتان زیباتر شود.

مرحله بعدی برای یافتن راه حل تصویرسازی است. تصویرسازی مهم ترین مرحله در رسیدن به خواسته هایتان است. هرچه تصویری که می سازید کاملتر باشد اثر گذاری اش بیشتر است به همین علت جزئیات تصویری که در ذهن خلق می کنید از اهمیت بالایی برخوردار است و برای خلق بهترین تصویر باید از حواس پنج گانه خود کمک بگیریم. ذهن انسان در طول 24 ساعت حتی زمان هایی که خواب هستید در حال تصویر سازی است برای این که تحقق رویاهایتان را شاهد باشید باید آگاهانه دست به انتخاب تصاویری بزنید که شما را به سمت آرزوهایتان هدایت می کند.

مراحل تصویرسازی را به شکل زیر می شود به بهترین شکل ممکن خلق کرد: ابتدا ذهن خود را از تشویش و احساسات بد دور نمایید چون با استرس نمی توانید تصویر سازی  کنید. تصاویر خوب در یک ذهن آرام نقش می بندد.مرحله بعدی این است که بدانیم بهترین زمان برای تصویر سازی قبل ازخواب و پس از بیدار شدن است که ذهن قدرت تلقین پذیری بالایی دارد. مرحله بعد باید تصاویر واضح و روشن باشد و بتواند همه حس های شما را درگیر کند. مثلا اگر رویایتان این است که خانه بخرید، همه جزئیات خانه را ذر ذهنتان ببینید. و مرحله بعد که مهمترین مرحله تصویر سازی است تکرار آن می باشد.

شما نمی توانید با انجام یک بار به خواسته خود برسید بلکه باید دائما در حال تکرار آن چه دوست دارید باشید. پس اگر ارزش هایتان را خوب بشناسید و طبق آن ها زندگی کنید و روش تصویرسازی را به خوبی به کار ببرید چهارچوب های منفی ذهنتان به مثبت تبدیل می شود و ارزش و انگیزه تان برای رسیدن به  خوشبختی و موفقیت افزایش می یابد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =