ستاری

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه هم اکنون تعداد شرکت های دانش بنیان کشور به 5 هزار و 684 شرکت افزایش یافته است، گفت: درآمد این شرکت ها در سال گذشته به بیش از 120 هزار میلیارد تومان رسید.

«سورنا ستاری» افزود: از 5 هزار و 684 شرکت دانش بنیان درکشور 1400 شرکت به شرکت های خلاق تعلق دارد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: هم اکنون شرکت های استارتاپی به بیش از 6 هزار شرکت افزایش یافته ، تعداد شرکت های شتاب دهنده به 144 شرکت رسیده و تعداد مراکز نوآوری ما برای تولید ثروت و ارزش افزوده بیشتر به 247 مرکز افزاشی یافته است.

ستاری با بیان اینکه آمارها نشان می دهند که هم اکنون 40 شرکت دانش بنیان در بورس پذیرفته شده اند و مجموع سرمایه این شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه کشور به بیش از 240 هزار میلیارد تومان رسیده است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: در 3 سال اخیر برای ایجاد ظرفیت در امر سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و نظام بانکی کشور از سال 97 تاکنون بیش از 37 هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان پرداخت کرده است.  

به گفته معاون رئیس جمهور، ما بیش از یک میلیون متر مربع فضای نوآوری در کشور داریم و هم اکنون 9 کارخانه نوآوری در تهران و شهرهای بزرگ کشور داریم و میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مراکز نوآوری 20 برابر بخش دولتی است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در سه سال اخیر بیش از 2 هزار نفر از جوانان کشور که در 100 دانشگاه برتر جهان تحصیل می کردند به کشور بازگشتند، گفت: در مجموع به طور متوسط بین 600 تا 650 نفر از این جوانان تحصیل کرده هر سال به کشور بازگشتند، زیرا فردی که در 100 دانشگاه برتر جهان تحصیل کرده است در واقع آدم خاصی است.

ستاری اظهارداشت: ما هم اکنون شرکت های استارتاپ بزرگی در ایران داریم، مثلا شرکت های تاکسیرانی اینترنتی فقط در تهران یک میلیون تاکسی آنلاین دارد در حالی که این تعداد تاکسی در شهر نیویورک بین 250 تا 300 هزار تاکسی است.

وی با بیان اینکه انجام میلیون ها تراکنش بانکی بدون خطا در کشور نشان از فرهنگ سازی مناسب استفاده از تکنولوژی و فناوریهای جدید است گفت: بدون تردد اقتصادی سنتی در برابر اقتصادی دانش بنیان بازنده واقعی است، زیرا سیستم های سنتی در اقتصاد کشورها دیگر نمی توانند در برابر شرکت های دانش بنیان خودی نشان دهند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآورشد: معاونت علمی ریاست جمهوری بیش از 140 خدمت به شرکت های دانش بنیان ارائه می کند که دسترسی به منابع مالی مورد نیاز و حمایت از صادرات محصولات ایرانی به بازارهای هدف مهم ترین آن است و این معاونت از تمام شرکت های دانش بنیان تازه تاسیس حمایت خواهد کرد و از 18 ماه پیش هرگونه سرمایه گذاری در زنجیره تامین امنیت غذایی کشور مورد حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری قرار گرفته است.

ستاری خاطرنشان کرد: هم اکنون 10 هزار نوع تجهیزات آزمایشگاهی در شرکت های دانش بنیان کشور تولید می شود که بسیاری از این تجهیزات به کشور های خارجی صادر می شود و هم اکنون ایران به یکی از بزرگترین  تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی تبدیل شده است.

معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری اظهارداشت: در بحث نیروی انسانی تحصیل کرده کشورمان شرایط فوق العاده ای دارد، زیرا وجود 4 میلیون دانشجو در کشور در کمتر کشوری وجود دارد و بین 13 تا 14 میلیون نفر انسان تحصیلکرده در کشور داریم و وقتی می گویم که 6 هزار استارتاپ در کشور داریم، یعنی اینکه این شرایط در کمتر کشوری وجود دارد.

ستاری تاکید کرد: هرچه علم و فناوری محور توسعه کشور شوند، نقش دانشگاه ها در افزایش ارزش افزوده بیشتر خواهد شد و شرکت های دانش بنیان و مراکز نوآوری و استارتاپ ها جایگاه مهم خود را در بین مردم پیدا خواهند کرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =