کد خبر: 5429
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
کارگران

رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار از تعیین ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان سبد معیشتی کارگران توسط کمیته دستمزد خبر داد و گفت: این مبلغ بر اساس حداقل های سبد معیشت کارگران تعیین شد است.

«فرامرز توفیقی» افزود: سبد معیشتی کارگران بر اساس حداقل های زندگی به طور متوسط برای ۳.۳ نفر تعیین شده است، زیرا دستگاه های اجرایی ذیصلاح متوسط تعداد خانوارها در کشور ۳.۳ نفر است.

وی با بیان اینکه افزایش حدود دو میلیون تومان سبد معیشتی کارگران در سال آینده بر اساس اجرای بلند ۲ ماده ۴۱ قانون کار تعیین شده است، گفت: برای سبد معیشتی کارگران در سال آینده حداقل های معیشتی در نظر گرفته شده است.

رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار اظهارداشت: سال گذشته سبد معیشتی کارگران ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شده اما امسال به استناد بند یک ماده ۴۱ میزان آن ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان تعیین شد تا شورای عالی کار بر اساس این پیشنهاد دستمزد سال آینده کارگران را نهایی کند.

توفیقی تاکید کرد: در جلسه کمیته دستمزد نمایندگان کارگران مخالف این میزان سبد معیشتی بودند و نظر آنها بیشتر از این رقم بود اما برای رسیدن به یک اجماع با نمایندگان کارفرمایان و نمایندگان وزارتخانه های صنعت، کار، دارایی و مرکز آمار این رقم پذیرفته شد.

به گفته رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار، در جلسه کمیته دستمزد ۳ نفر به عنوان نمایندگان کارفرمایان، ۳ نفر به عنوان نماینده کارگران و ۴ نماینده وزارتخانه های صنعت، کار، دارایی و مرکز آمار حضور داشتند و امروز آخرین جلسه این کمیته برای تعیین سبد معیشت کارگران بود.

این مقام مسئول در کمیته دستمزد تعیین سبد معیشتی کارگران یادآورشد: با این جلسه وظیفه کمیته دستمزد در سال جاری تمام شد و بار دیگر سال آینده برای تعیین سبد معیشت کارگران در سال ۱۴۰۱ تشکیل جلسه خواهد داد.

رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار بیان کرد: سبد معیشتی که توسط کمیته دستمزد تعیین شد به شورای عالی کار ارسال می شود تا اعضای شورای کار به استناد ماده ۴۱ و میزان نرخ تورم دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ را تعیین خواهد کرد.

توفیقی گفت: به احتمال زیاد هفته آینده نخستین جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۱۴۰۰ کارگران برگزار می شود.

رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش قیمت ها و هزینه های زندگی میزان سبد معیشت کارگران بسیار بیشتر از این مبلغ است اما مبلغ ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان بر اساس حداقل های زندگی تعیین شده است. 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =