المپیک

تعداد ورزشکاران اعزامی ایران به المپیک در فاصله سال‌های ۱۹۴۸ لندن تا ۲۰۲۰ توکیو در مجموع ۷۱۰ ورزشکار بوده که بیشترین نفرات اعزامی به المپیک قبل از انقلاب به ۱۹۷۶ مونترال کانادا و بعد از انقلاب به ۲۰۲۰ توکیو اختصاص دارد.

ایران تاکنون با احتساب المپیک توکیو در ۱۷ دوره بازی‌های المپیک حضور داشته که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در المپیک مونترال کانادا ۸۸ ورزشکار اعزام شده است و بعد از انقلاب بیشترین اعزام به المپیک توکیو با ۶۶ ورزشکار اختصاص دارد.

در مونترال کانادا ۸۸ ورزشکار در ۱۰ رشته اعزام شدند که بیشترین نفرات در رشته شمشیربازی با ۱۴ ورزشکار و در فوتبال با ۱۹ ورزشکار اختصاص داشت و در توکیو ۶۶ ورزشکار در ۱۶ رشته راهی توکیو می شوند که بیشترین نفرات اعزامی در انفرادی به کشتی با ۱۱ سهمیه و در بخش تیمی والیبال و بسکتبال هر کدام با ۱۲ سهمیه اختصاص دارد. اما ورزشکاران اعزامی ایران در نخستین دوره حضور در المپیک ۱۹۴۸ لندن با ۳۸ ورزشکار در ۶ رشته شرکت کردند و در طول هشت دوره المپیک قبل از انقلاب کمترین ورزشکاران اعزامی به المپیک ۱۹۶۸ مکزیکو اختصاص داشت که ۱۴ ورزشکار در چهاررشته حضور یافتند.

همچنین کمترین حضور ورزشکاران ایران در المپیک فاصله سال های ۱۹۸۸ کره جنوبی تا ۲۰۲۰ توکیو به المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا اختصاص دارد که ۱۹ ورزشکار در هفت رشته اعزام شده بودند. 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =