کد خبر: 7241
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲
محمد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: در برخی مناطق آزاد به جای تمرکز بر تولید و صادرات، به فروش زمین و منابع ناپایدار روی آورده اند.

سعید محمد در حاشیه جلسه شورای عالی مناطق آزاد که به ریاست حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مناطق آزاد در سال‌های گذشته به جای آنکه بر تولید، صادرات، اشتغال و سرمایه گذاری تمرکز کنند، بعضاً به انحرافاتی وارد شدند و آن هم زمین فروشی و تأکید بر منابع ناپایدار بوده است.

وی افزود: بعضاً شهرهایی را به اصرار برخی نمایندگان مجلس وارد منطقه آزاد کرده اند که این یک آسیب جدی بوده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اظهار کرد: مناطق آزاد به جای اینکه دنبال شاخص‌های اقتصادی باشند، دنبال اداره مردم در سکونتگاه هایشان بوده اند؛ این موضوع وقت و انرژی زیادی از مناطق آزاد گرفته است.

وی یادآور شد: به طور کلی فکر می‌کنیم اگر شرایط قانون تسهیل شود و اختیارات لازم به رؤسای مناطق داده شود، امروز شرایط خوبی هست که بتوانیم به کمک اقتصاد سرزمین اصلی بیاییم.

مشاور رئیس جمهور تأکید کرد: ضعف قانونی یکی از اصلی ترین موضوعات در عدم توفیق مناطق آزاد است و اگجر قوانین اصلاح شود، در همه بخش‌ها رشد می‌کنیم؛ اگر به سرمایه گذار شوک وارد شود و بر خلاف بیزینس پلن و طرح توجیه اقتصادی که تهیه کرده اند، اتفاقاتی رخ دهد، نمی‌توانند دوام بیاورند چون حاشیه سود تولیدکنندگان بسیار پایین است.

وی افزود: مثلاً به عنوان نمونه در قانون بودجه ۱۴۰۰ به صورت خلق الساعه مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر حقوق اضافه شده؛ در حالی که قبلاً قرار بود ۲۰ سال معافیت مالیاتی داشته باشند.

محمد گفت: مشابه این قانون کم نیست و با وجود چنین قوانینی فعالان اقتصادی نمی‌توانند فعالیت کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =