کد خبر: 779
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶
زعفران

مشاور وزیر با اشاره به اینکه گردش مالی زعفران در جهان ۸ میلیارد دلار ودرکشور حدود ۳۰۰ میلیون دلار است، گفت: زعفران نیاز به کمپین بین المللی و ملی دارد چرا که گیاهانی نظیر آلوئه ورا و جنسینگ را بهتر از زعفران می‌شناسند.

به گزارش فی نیوز، پیمان یوسفی آذر در نشست خبری اولین پویش ملی گیاهان دارویی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت زعفران در کشور به ۱۰۵ هزار هکتار می‌رسد، افزود: ایران ۹۰ درصد زعفران دنیا را تولید می‌کند که به سبب صادرات خام از بازارهای دنیا بی بهره هستیم.

وی با انتقاد از بازار آشفته گیاهان دارویی بیان کرد: سالانه گردش مالی گیاهان دارویی آلمان معادل ۳۵ میلیارد یورو برابر با درآمد نفتی ایران بوده در حالیکه حوزه گیاهان دارویی پیشرو در اقتصاد است.

مجری طرح گیاهان دارویی افزود:پس از گذشت ۳۵ سال برای طرح ملی گیاهان دارویی ردیف اعتباری مستقل در بودجه سال آینده دیده شد.

یوسفی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به آخرین وضعیت صادرات اسانس گل محمدی بیان کرد: براساس آمار بلغارستان با حدود 3 هزار هکتار 65 درصد اسانس گل محمدی دنیا را تامین کرده در حالیکه ایران با 17 هزار هکتار سهم چندانی در دنیا ندارد.

یوسفی آذر، با انتقاد از این مسئله که هند برای واردات زعفران ایرانی تعرفه 30 درصدی اخذ کرده است، گفت: از طریق گمرکات و وزارت امور خارجه مکاتباتی انجام دادیم چرا که در صورت عدم تفاهم باید سیاست تعرفه دو جانبه اتخاذ شود.

به گفته این مقام مسوول ، با تاکید وزیر جهاد کشاورزی جهت حمایت از تولید داخل و جلوگیری از واردات محصولات غیر استاندارد 120 تعرفه واردات گیاهان دارویی اضافه شده است.

وی میزان صادرات رسمی زعفران را 286 میلیون دلار و چمدانی را 100 میلیون دلار اعلام کرد و اضافه کرد: همچنین در آمد سالانه صادرات شیرین بیان 37 میلیون دلار،گل محمدی 17 میلیون دلار و گشنیز 16 میلیون دلار است.

مجری طرح گیاهان دارویی ادامه داد: تا افق 1404 پیش بینی شده که میزان صادرات گیاهان دارویی به 3.5 میلیارد دلار برسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =