گوترش

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در دومین نشست اضطراری شورای امنیت بر سر بحران اوکراین در سخنانی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خواست به صلح فرصت دهد.

 شورای امنیت سازمان ملل چهارشنبه شب به وقت محلی برای دومین بار در هفته جاری در پی افزایش تنش‌ها میان غرب و مسکو بر سر بحران اوکراین و به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک از سوی رئیس جمهوری روسیه، عرصه نبردی دیپلماتیک با حضور آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل شد.

گوترش در سخنانش افزود که امروز سرشار از شایعات و اخبار مبنی بر اینکه تهاجم به اوکراین قریب الوقوع است، بود.

دبیر کل سازمان ملل ادامه داد بنابراین اگر واقعا یک عملیات درحال آمادگی است، قلبا می خواهم که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیروهای خود را از حمله به اوکراین باز دارد به صلح یک فرصت بدهد، هم اکنون تعداد زیادی از مردم کشته شده اند.

رزماری دی کارلو معاون دبیر کل سازمان ملل نیز در نشست اضطراری شورای امنیت در سخنانی گفت: احترام به قوانین بین المللی بشر دوستانه در اوکراین اهمیت دارد.

این مقام سازمان ملل افزود، ما نمی توانیم پیش بینی کنیم که در ساعت ها و روزهای آینده در اوکراین چه اتفاقی خواهد افتاد اما  آنچه مشخص است، تشدید  تنش باعث افزایش غیر قابل قبول رنج و سختی انسانی و تخریب می شود.

دی کارلو تاکید کرد مردم اوکراین صلح می خواهند و بدون شک مردم روسیه نیز به دنبال صلح هستند. ما باید همه تلاش خود را انجام دهیم تا صلح پیروز شود.

این نشست اضطراری به درخواست اوکراین و پس از آن تشکیل شده است که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه ۲۱ فوریه/ ۲ اسفندماه با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت شناخته و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

ریاست نشست شورای امنیت سازمان ملل در ماه جاری میلادی (فوریه) برعهده روسیه است. نشست قبلی اضطرای شورای امنیت ۲۲ فوریه/ سوم اسفندماه به درخواست اعضای غربی این شورا تشکیل شد.

دیمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین که در آمریکا به سر می برد، روز چهارشنبه به وقت محلی در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد و از روسیه خواست نیروهای خود را از خاک اوکراین خارج کرده و به دیپلماسی پایبند باشد.

وزیر امور خارجه اوکراین در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل همزمان با تشدید تنش ها میان کشورش و روسیه بر سر دو منطقه دونتسک و لوگانسک در شرق اوکراین که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه آنها را به رسمیت شناخته است، گفت که آغاز یک جنگ گسترده در اوکراین پایان نظم جهانی خواهد بود.

این مقام دولت اوکراین از سازمان ملل خواست کرد که مسکو را در مورد حمله به اصول پایه ای حقوق بین‌الملل مسولیت پذیر کند.

وزیر خارجه اوکراین اظهار داشت: اگر روسیه پاسخ جدی، سریع و قاطع دریافت نکند، این به معنای شکست کامل سیستم امنیت بین‌المللی و نهادهای جهانی مسوول حفظ نظم امنیت جهانی خواهد بود.

کولبا اظهارات روسیه را مبنی بر اینکه مسکو برای جلوگیری از عملیات نظامی کی یف در منطقه دونباس، اقدام کرده است، مضحک خواند.

وزیر خارجه اوکراین تاکنون با جو بایدن رئیس جمهوری و مقامات کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو کرده است.

همزمان ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در اظهاراتی در حساب شخصی خود در رسانه اجتماعی "فیس بوک" ادعا کرد که رهبری روسیه با تهاجم نظامی به اوکراین موافقت کرده است.

به گزارش سی ان ان، زلنسکی گفت: من می‌خواهم با همه شهروندان روسیه نه به عنوان رئیس جمهوری بلکه به عنوان شهروند اوکراین صحبت کنم. بیش از ۲ هزار کیلومتر مرز مشترک بین ما وجود دارد. ارتش شما اکنون در مرزهای اوکراین است. تقریبا ۲۰۰ هزار سرباز و هزاران خودروی نظامی در مرزهای اوکراین قرار دارند.

رئیس جمهور اوکراین افزود: رهبری شما تائید کرده است که این سربازان به سرزمین کشور دیگری وارد شوند. این گام می‌تواند آغازی برای یک جنگ بزرگ در قاره اروپا باشد.

منطقه دونباس در شرق اوکراین از مناطق دونتسک و لوگانسک و نیز چند منطقه روس نشین دیگر تشکیل شده و این دو استان در سال ۲۰۱۴ پس از تغییر حکومت در اوکراین به طور یکجانبه از کی‌یف اعلام استقلال کردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =