کد خبر: 844
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲
صالحی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درمورد اهمیت اجلاسی برای مبارزه با داعش و گروه های تکفیری،گفت:گفتمان گفت وگو،گفتمان نفرت،کینه و خشونت را در بستر اجتماعی و فرهنگی ناکارآمد می کند وگفت وگو می تواند به ناتوان سازی بنیادین تفکر افراطی - سلفی و تفکرهای خشونت بیانجامد.

به گزارش فی نیوز،سیدعباس صالحی در حاشیه اجلاس گفتگوهای فرهنگی آسیایی در جمع خبرنگاران، درمورد نقش ایران در گفت وگو در منطقه آسیا افزود:پارادایم گروه های تکفیری و افراطی، کینه و نفرت و دور شدن انسان ها از هم دیگر و توسعه گفتمان افراطی تکفیری و خشونت است.

وی بیان اینکه هویت ایران با فرهنگ تعریف می شود، تصریح کرد، تاثیر بحث گفت وگوهای فرهنگی در آسیا با ایران به عنوان یک نقطه کانونی معنا و مفهوم پیدا می کند.

صالحی ادامه داد:آسیا به عنوان فرهنگ و مهد فرهنگ فلسفه و تفکر دینی شناخته می شود، هویت ایران نیز با فرهنگ تعریف می شود و اگر بخواهیم برای ایران روح و اندامی فرض کنیم این روح فرهنگ است، با این تفاسیر تاثیر بحث گفت وگوی های فرهنگی در آسیا با نقطه کانونی ایران معنی و مفهوم دارد.

وی گفت: باید بتوانیم با جانمایه فرهنگی آسیا و جانمایه فرهنگی ایران، فضایی فراهم شود برای اینکه جامعه جهانی و آسیایی با این روح بیشتر زندگی کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: توسعه فرهنگی مقدمه توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است و اگر به فرهنگ به عنوان یک بستر روان ساز توسعه نگاه کنیم و نه تنها به عنوان یک ضلعی از زندگی اجتماعی، توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی موثر نمی شود، مگر با توسعه فرهنگی.

وی با طرح این پرسش که توسعه فرهنگی چیست و چگونه می توان یک توسعه فرهنگی ایجاد کرد، گفت: به نظر می رسد آن چیزی که باید برای توسعه فرهنگی مبنا باشد، گفت وگوهای فرهنگی است. از طریق تفاهم، تعامل و گفت وگو، توسعه فرهنگی ایجاد می شود زیرا جامعه آسیای و جهان اسلام و کل جهان از طریق گفت وگو می توانند نقطه های مشترک خود را بیشتر پیدا کنند. بر این اساس وِیژگی های مشترک، مزیت های خود را هم افزایی می کنند و فرصت ها برای آنهایی که می خواهند مسیری توسعه فرهنگی را تخریب کنند، می بندد.

صالحی در خصوص تاثیر زبان فارسی در گفت وگوی فرهنگی گفت: زبان صرفا مختص یک کشور نیست، زبان یک فرهنگ است و اگر به تاریخ آسیا و جهان نگاه کنیم یکی از زبان های که زبان فرهنگ و تمدن تلقی می شود زبان فارسی است و هر مقدار زبان فارسی در فضای جهانی پژواک و توسعه کمی و کیفی بیشتری پیدا کند، در حقیقت زبان فرهنگ توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد، این صرفا زبان گذشته نیست بلکه زبان آینده است.

وی ادامه داد: فلسفه و ادبیات ما و خیلی چیزهای دیگر در زبان فارسی تجلی بارزی پیدا خواهد کرد.

صالحی گفت: ترجمه ها نمی توانند این شکوه را نشان دهد، باروری و غنایی که در زبان فارسی موجود است یک اتفاق و وِیژگی خاصی است، توسعه زبان فارسی توسعه فرهنگ بشریت است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =