نفت

وزیر نفت با بیان اینکه در این وزارتخانه، نه نیروی جدید استخدام می کنیم و نه تبدیل وضعیت داریم، گفت: وزارت نفت امروز 220 هزار نیرو دارد در حالیکه می شود با 70 هزار نیرو آن را اداره کرد.

به گزارش فی نیوز ، بیژن زنگنه در نشست خبری افزود:کاهش هزینه تولید به دو عامل بستگی دارد که یکی فناوری و دیگری بهره وری است، شاید بتوان مشکلات فناوری را حل کرد اما با سیاست های ضد بهره وری نمی توان هزینه های تولید را کاهش داد.

وی با انتقاد از سیاستهای ضد بهره وری موجود در کشورادامه داد:متأسفانه همه سیاستهای ما ضد بهره وری است ونمی توان با کارمندهایی که هر سال انتظار دارند 20 تا 30 درصد به حقوقشان اضافه شود یا حقوق بعضی ها را دو سه برابر کرد و دائم هم تأکید می شود که نیروی جدید استخدام کنید، هزینه های تولید را کاهش داد.

زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر در ازای هر پست کاری که به یک نفر نیرو نیاز دارد سه نفر در وزارت نفت مشغول به کارند گفت: چگونه می شود با این شرایط، هزینه های تولید را کاهش داد.

وی در خصوص راهکار حل این مشکل افزود: شاید راهکار این نباشد که نیروها را اخراج کرد یا تعدیل نیرو کنیم اما باید دولت را سبکتر کنیم.

وزیر نفت گفت: وزن بسیاری از کارها امروز در دست دولت است به عنوان مثال حمل سوخت با دولت است و هر روز ما حدود 80 میلیون لیتر بنزین و 60 تا 70 میلیون لیتر گازوئیل را در سراسر کشور توزیع می کنیم، این یعنی چند صد هزار سند حسابداری، هزاران راننده کامیون حمل سوخت و نیروهای ستادی زیادی که مسائل حسابداری این حمل سوخت را انجام می دهند در حالی که در هیچ جای دنیا دولت چنین کاری را بر عهده نمی گیرد.

زنگنه با بیان اینکه توزیع روزانه میلیونها لیترسوخت مشکلات متعددی را برای دولت و وزارت نفت ایجاد کرده است گفت: در حال حاضر انبارسوخت ها هم دردست دولت است اما چرا باید انبارسوخت در دست دولت باشد. با این وجود، هر وقت هم که می خواهیم اینها را واگذار کنیم گرفتاری های جدیدی درست می شود.

وی افزود: ما باید یک برنامه 15 ساله داشته باشیم تا به مرور وزن دولت را کم کنیم و امور را به بخش خصوصی واگذار کنیم، با این کار می توان بهره وری را افزایش داد و در نهایت هزینه های تولید را کم کرد.

وزیر نفت درادامه گفت: در ده ماهه سپری شده امسال برداشت گاز از میدان پارس جنوبی به ۵۵۳ میلیون متر مکعب رسید واین میزان برداشت درحالی محقق شده که درمدت مشابه پارسال میزان برداشت ما 470 میلیون متر مکعب بوده و در سال 91 ، 285 میلیون مترمکعب بوده است .

وی افزود: با این حساب در ده ماهه سپری شده امسال ما دو برابر سال 91 و 83 میلیون مترمکعب بیشتر از مدت مشابه پارسال از میدان پارس جنوبی برداشت داشته ایم .

وزیر نفت تاکید کرد : با این حساب برای اولین بار در میدان مشترک پارس جنوبی برداشت ما بیشتر از قطر شده است.

زنگنه در خصوص تولید نفت در ده ماهه سپری شده سال 96 نیز گفت : در این مدت تولید نفت خام و میعانات گازی به 165 هزار بشکه افزایش داشته است و صادرات ما نیز در همین مدت 60 هزار بشکه افزایش یافته است .

زنگنه با بیان اینکه این میزان برداشت نسبت به سال 92 یک میلیون و 180 هزار بشکه افزایش نشان می دهد گفت : با این حساب بعد از برجام میزان تولید و صادرات نفت خام کشور بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

وزیرنفت گفت: پاکستان به تعهدات خود در مورد خط لوله صادرات گاز عمل نکرده است و ما باید از روش های حقوقی وارد عمل شویم.

بیژن زنگنه  افزود: امسال از ترکمنستان گاز وارد نکردیم ولی در مورد سوآپ ما آماده همکاری هستیم، آنها شکایت کردند که از ما طلب دارند ولی ما هم از آنها طلب داریم و آمادگی برای مذاکره با ترکمنستان را اعلام کردیم.

وزیر نفت گفت: قیمت نفت در بودجه سال آینده، 55 دلار پیش بینی شده است ولی اکنون قیمت نفت بالای 60 دلار است و به نظرم این قیمت خیلی محافظه کارانه است.

وزیر نفت گفت: هیچ ارتباطی بین فروش نفت و خرید سلاح ما نیست و در این رابطه هیچ عملیات تهاتری نداریم.

وی افزود: بابت فروش نفت به چین یورو دریافت می کنیم اما کره جنوبی اصرار دارد بخشی از پول نفت را با پول ملی خودشان و بخشی هم با یورو بپردازد که این امر، مورد توافق بانک مرکزی ما قرار نگرفته است.

زنگنه درخصوص مشکل جایگاه داران سوخت و تصمیم اخیر آنها مبنی بر واگذاری سوخت به مردم به صورت نقدی و عدم استفاده از کارتخوان ها هم گفت: تصمیمی بانک مرکزی گرفته تا پول کارتخوانها را با چند ساعت تأخیر به جایگاه داران بپردازد و از آنجا که جایگاه داران باید در عرض 48 ساعت وجوه دریافتی از فروش سوخت را به شرکت پالایش و پخش واریز کنند این مسئله مشکلاتی را برای آنها به وجود آورده است و به دنبال آن هستیم تا با بانک مرکزی این مسئله را حل کنیم.

وی در خصوص پیش بینی افزایش نفت هم گفت: هیچ کس نمی تواند قیمت نفت را پیش بینی کند، با این حال آنچه از روند بازار مشخص است این است که قیمت نفت رو به افزایش است و فعلاً روند افزایشی دارد.

زنگنه در خصوص تصمیم اوپک برای افزایش یا کاهش میزان تولید با توجه به روند افزایش قیمت نفت خام هم گفت: تصمیم اخیری که اوپک گرفته تا آخر سال پابرجاست اما ما در ماه ژوئن نیز نشستی خواهیم داشت و در این زمینه در نشست ماه ژوئن تصمیم گیری خواهیم کرد اما آنچه مشخص است این است که اوپک به دنبال نفت گران نیست.

زنگنه با بیان اینکه نفت گران در درازمدت و حتی میان مدت برای همه اعضا نوسان ایجاد خواهد کرد گفت: اگر تصمیم بر افزایش تولید و عرضه باشد ما می توانیم تا 100 هزار بشکه در روز تولیدمان را افزایش دهیم.

وزیر نفت در خصوص اختلاف اخیر در مجموعه شرکت اکتشاف هم گفت: من در عمر کاری ام ندیده بودم که فردی بتواند طی مدت 7 تا 8 سال از خزانه یک شرکت پول برداشت کند و بعد هم هیچ کسی متوجه آن نشود.

زنگنه با بیان اینکه فرد متخلف بخشی از این پول را از سپرده شرکت ها و بخش دیگری را از بودجه طرح های شرکت اکتشاف برداشت کرده است گفت: متأسفانه برغم تعدد سیستم های نظارتی، هیچ کس در هیچ جا متوجه این تخلف نشده و این مسئله قابل دفاع نیست.

وزیر نفت افزود : در قیمت گذاری قیر ما هیچ دخالتی نداریم چرا که ما نفت خام را به قیمت بین المللی به پالایشگاهها می دهیم و آنها قیمت را تعیین می کنند ولی مجلس دستور داد 3 تا 4 میلیون تن قیر رایگان به وزارت راه تحویل بدهیم که البته پول آن را دولت می پردازد .

وزیر نفت افزود : مهمترین قرارداد نفتی بعد از امضای برجام 5 میلیارد دلار بوده است که یک طرف ماجرا ما هستیم و طرف دیگر توتال و شرکت چینی و در این میان هم عوامل مخرب داخلی و خارجی، فعال هستند .

وزیر نفت در خصوص دریافت پول فروش نفت گفت: ما پول نفت خود را با مشکلاتی دریافت می کنیم اما این مسئله ربطی به برجام ندارد بلکه مربوط به تحریم های اولیه یا اقدامات محدود کننده امریکاست.

زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر بر اساس برجام هیچ بانک و شرکتی از نظر قانونی برای کار با ایران محدودیت ندارد افزود: اما یک سری بانکها هستند که امریکایی ها در آنها سهام دارند و تحت فشار امریکایی ها با ما کار نمی کنند، بعضی هم ریسک کار با ایران را نمی پذیرند و ترجیح می دهند با ما کار نکنند.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر همسایه ای داریم که هر کسی می خواهد با ما کار کند او را تهدید می کند یا با او پیشنهادهای اغواکننده می دهد گفت: مشکلات ما الآن این چیزهاست و این ربطی به برجام ندارد.

زنگنه با تأکید بر اینکه اگر برجام نبود ما امروز نه می توانستیم نفتمان را بفروشیم نه فازهای ششگانه پارس جنوبی را داشتیم و نه پالایشگاه خلیج فارس تکمیل می شود افزود: برجام گیری ندارد این بانکها هستند که خودشان پا پیش نمی گذارند و ترجیح می دهند با ما کار نکنند و به قول معروف معتقدند به دردسرش نمی ارزد.

وی با بیان اینکه برخی مسائل هم به اف ای تی اف، قوانین پولشویی و قواعد مربوط به حمایت از تروریسم مربوط می شود گفت: ما باید این مسائل را هم حل کنیم و اگر بخواهیم در دنیا زندگی کنیم نمی توانیم تافته جدابافته باشیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه در حال حاضر حتی روابط ساده بانکی با کشورهای همسایه و دوست همچون ترکیه، عراق و چین نداریم افزود: امروز حتی عراق هم از طریق سیستم بانکی با ما کار نمی کند و می گوید باید پول نقد بدهید و این ربطی به برجام ندارد بلکه باید روابط بانکیمان را درست کنیم.

زنگنه در پاسخ به سؤالی در خصوص قفل بودن پول های ناشی از فروش نفت در بانکهای چین گفت: پولها قفل نیست بلکه ما برای انتقال پول از بانکهای چین به ذینفعانمان باید پنج تا شش درصد هزینه پرداخت کنیم و به قول معروف ریزش دارد که این مسئله نیز باید حل شود.

وی افزود: در این زمینه بحث های زیادی هم کرده ایم اما چینی ها نگرانی های خود را دارند و تا کنون این مذاکرات نتیجه ای نداده است.

زنگنه در خصوص نحوه پرداخت بدهی هند به ایران هم گفت:­ 2 میلیارد و 400 میلیون دلارکل طلب ما از هند است که 900 میلیون دلارآن تاکنون دریافت شده، یک میلیارد دلار آن تا آخر آوریل دریافت می شود و 500 میلیون دلار آن نیز بر اساس توافق انجام شده در آینده نزدیک پرداخت خواهد شد.

وی بلوکه بودن پول وزارت نفت در عمان را رد کرد و افزود: ما پول بلوکه شده ای در عمان نداریم و اگر مبلغی در عمان باشد متعلق به بانک مرکزی است.

وزیر نفت در خصوص یارانه پرداخت شده برای سوخت هم گفت: بر اساس آخرین محاسبات انجام شده، ما سالانه 60 هزار میلیارد تومان در بخش فراورده و مبلغی نزدیک به همین رقم در بخش گاز یارانه پرداخت می کنیم که از اختلاف قیمت فروش و قیمت بین المللی این محصولات ناشی می شود.

زنگنه در ادامه نشست خبری در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین وضع پرونده بابک زنجانی هم گفت: کل بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت حدود 2­میلیارد­ یورو برآورد شده است که اخیراً ما یک و نیم میلیارد یورو دیگر هم دادخواست داده ایم که از کل این بدهی تا کنون فقط دو هزار میلیارد تومان به شرکت نفت برگشته است.

وی با بیان اینکه این دو هزار میلیارد تومان شامل املاک و دارایی ها است گفت: اخیراً هم بابک زنجانی ادعا کرده است کسانی خواهند آمد و بدهی او را خواهند پرداخت، البته ما این گفته را باور نمی کنیم چرا که احتمالش بسیار کم است اما چون محتملش بسیار بزرگ است باید صبر کنیم تا ادعای این فرد ثابت شود.

زنگنه در خصوص ادامه همکاری اش با توتال گفت: تا آنجا که من با طرف فرانسوی صحبت کردم، آنها خیلی جدی هستند و به زودی قراردادهایشان را هم با پیمانکاران منعقد می کنند اما به هر حال رئیس جمهور امریکا می خواهد بازار این را بی ثبات کند و با اقداماتی که انجام داده بی اثر هم نبوده اما ما هم با جدیت موضوع را دنبال می کنیم.

وزیر نفت در خصوص فروش نفت به روسیه هم گفت: ما با روسها قراردادی بسته ایم که ماهی سه میلیون بشکه نفت خام به آنها بفروشیم و پولش را هم به یورو دریافت می کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =