اژه ای

سخنگوی قوه قضائیه: بطور قطع با معرفی قضات متخلف شاید حیثیت خانواده های آنها لکه دار شود اما موجب افزایش اعتبار قوه قضائیه خواهد شد.

به گزارش فی نیوز، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در یکصدو بیست و چهارمین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به سخنان اخیر رئیس قوه قضائیه درباره انتشار تصاویر قضات متخلف، آیا آماری از تعداد این قضات دارید؟ افزود: باید در همه دستگاه ها و قوای سه گانه برای مبارزه با فساد، حساسیت لازم وجود داشته باشد و اگر با فرد متخلف برخورد شود، آبرو، حیثیت و زحمات دیگر افراد مصون می ماند و علاوه بر آن، این برخوردها وظیفه قانونی و شرعی و به نفع هر مجموعه است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: از مدتها پیش به روسای دادگستری ها گفته شد به زیر مجموعه خود اطلاع رسانی کنند و تذکر دهند که مراقب شیطان صفتان باشند و هشدار اخیر رئیس قوه قضائیه هم به دنبال هشدارهای خصوصی و عمومی گذشته است.

وی گفت: اگر جرم قاضی متخلفی ثابت و قطعی شود به مردم معرفی خواهد شد و نحوه معرفی به مردم ممکن است ارائه مشخصات یا عکس و یا توامان باشد.

محسنی اژه ای گفت: برخی از همکاران ما بگویند این اقدام به حیثیت قضات و خانواده آنها لطمه وارد می کند که باید ببینیم زیان معرفی نکردن چقدر است و درست است که اگر معرفی شوند برخی متضرر می شوند اما معرفی آنها موجب افزایش اعتبار قوه قضائیه می شود.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا برای تشویق قضات متعهد هم برنامه دارید؟ افزود: باید در کنار افرادی که می‌خواهند تنبیه شوند افرادی که خدمت با ارزش ارائه می‌کنند تشویق شوند و تشویق و تنبیه باید توأمان باشد.

اژه‌ای گفت: دادسرای انتظامی قضات، کسانی که خدمت شایسته و بیش از حد موظفی اداری انجام می‌دهند به رؤسای دادگستری‌ها و رئیس قوه قضائیه معرفی می‌کند و به تناسب زحمات و اقدامات، تشویق مادی می‌شوند و ارتقای پایه و گروه می‌گیرند.

وی گفت: البته مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه هم اگر در حین کارش به این افراد شایسته برسد اعلام می‌کند ومعاونت فرهنگی قوه قضائیه هم قضات را از جهات مختلف رصد می‌کند و کسانی که شایستگی تشویق دارند پیشنهاد می‌شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: البته مجازات قضات متخلف باید بیش از دیگر متخلفان باشد چراکه من بارها گفته ام که شاید کارمندان دیگر همین که به طرف گناه نروند مصون بمانند، اما گناه را با فریب و وسوسه به طرف قضات می‌آورند و قضات باید نفس قوی داشته باشند.

محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت پرونده تعاونی مسکن شهرداری منطقه ۱۸ تهران افزود:پرونده مراحل نهایی اش را طی می‌کند و تا دو هفته آینده کیفرخواست آن صادر می‌شود و به دادگاه می‌رود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت:بنا به گفته سرپرست مجتمع، این پرونده تعداد قابل توجهی شاکی دارد و آن‌هایی که دچار مشکلات شده اند عمدتاً کسانی هستند که خودشان ابتدا به ساکن، عضو تعاونی نبودند و سهام اعضای تعاونی و یا حق عضویت را خریده بودند و اکنون، چون سهم اعضا را خریده اند مدعی شده اند.

وی گفت: از مردم تقاضا می‌کنم وقتی قراردادی می‌خواهند بنویسند توجه کنند از چه کسی می‌خرند و با شرایطی قرارداد می‌نویسند.

وی گفت: خیلی از افرادی که از تعاونی‌ها سهمی می‌خرند قرارداد درستی ندارند و بعضاً حق خرید سهم عضو را ندارند و یا آنکه آن عضو، حق فروش ندارد و یا اینکه به تعاونی خبر نداده اند که سهم خود را واگذار کرده اند.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: کسانی که با تعاونی‌ها مرتبط هستند دقت کنند تا مشکلات جامعه و دستگاه قضایی کمتر شود.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به پرسشی درخصوص اظهارات وکیل بقایی درباره علنی بودن دادگاه تجدیدنظر این متهم و اجازه ورود ندادن به خبرنگاران ، گفت: از ناحیه قاضی چنین چیزی اعلام نشده است.

وی افزود: اینجا موضوعی مطرح است که اصولا در دادگاه تجدیدنظر بحث علنی یا غیرعلنی بودن دادگاه وجود دارد یا نه که در قانون هم شفافیت لازم در این باره وجود ندارد.

محسنی اژه ای درباره شایعه آزادی باقر نمازی فرد دو تابعیتی ایران و امریکا، گفت: ایشان آزاد نشده است.

وی ادامه داد: او هم مانند بقیه محکومان به مرخصی سه روزه رفت و بعد تقاضا کرد با توجه به نیازشان برای مراجعه به پزشک و ادامه دادن روند درمان، سه روز دیگر مرخصی اش تمدید شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک ایام دهه فجر افزود: امروز کشوری مستقل و متکی به خود داریم و از همه آن اصارت ها، وابستگی ها و ظلم و جنایت قدرت های بزرگ رهایی پیدا کردیم.

وی به حضور پرشور مردم در همه مقاطع و بخصوص در راهپیمایی های 22 بهمن هر سال اشاره کرد و گفت: مردم 4 دهه با ایمان به خدا و وعده های الهی و با اعتماد به نفس و پیروی از منویات بنیان گذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری همیشه در صحنه حضور داشتند و با استقامت بر مشکلات فائق آمدند و مطمئنیم در آینده هم با این ایمان و حضور بر مشکلات پیروز خواهند شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =